hospital-waiting-room-2071143_1280

Jako, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, warto przywiązać uwagę do tego, by recepcja firmy była jej wizytówką. To właśnie w tym miejscu wiele osób ma pierwszy kontakt z danym przedsiębiorstwem. Zgodnie ze współczesnymi trendami aranżacje biurowe, w tym również recepcyjne, podążają w kierunku minimalizmu. Dobrze urządzone wnętrze to takie, które jest ukierunkowane na potrzeby jego użytkowników. Nowoczesna, estetyczna i funkcjonalna przestrzeń recepcji wprowadza do firmy dobrą atmosferę i sprawia, że zarówno pracownicy, jak i odwiedzający ją goście czują się komfortowo.

Spójna koncepcja

Kolorystyka, podobnie jak cała koncepcja recepcji powinna być spójna z aranżacją całego biura. Dobrym pomysłem okazuje się wykorzystanie przy aranżacji powierzchni biura identyfikacji wizualnej marki. Dobór odpowiednich barw do materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrza podkreśli spójną wizję firmy. Akcenty nawiązujące kolorystycznie do logotypu można odzwierciedlić w postaci wykładzin, przeszkleń, mebli, a nawet oświetlenia. Forma poszczególnych elementów powinna uwzględniać kulturę organizacji.

Recepcja do pomieszczenie, w którym powinno znaleźć się miejsce do pracy biurowej za ladą recepcyjną czy kącik dla oczekujących na spotkanie. Warto jednak pamiętać, że to pomieszczenie jest jednocześnie strefą wejściową każdego biura, dlatego w projekcie nie może zabraknąć pojemnych szaf lub wieszaków na odzież wierzchnią.

into-exclusive-2071153_1280
Wielkość pomieszczenia

Możliwości aranżacyjne recepcji zależą w znacznej mierze od wielkości pomieszczenia. Przede wszystkim, wnętrze recepcyjne powinno być dość przestronne, by zapewnić gościom komfort. Niezbyt wielka przestrzeń może bowiem przytłaczać odwiedzających.

Dostępna powierzchnia powinna być podstawą do doboru wyposażenia. To na jej podstawie proporcjonalnie dopasowuje się wielkość lady recepcyjnej czy poczekalni dla gości. Najlepszą metodą aranżacji jest zagospodarowanie meblami połowy pomieszczenia. Część przeznaczona na poczekalnię oraz część recepcyjna powinny zajmować podobną powierzchnię. Pozostałe, nieumeblowane 50 proc. przestrzeni powinno pełnić funkcję komunikacyjną. W ten sposób możliwe jest zapewnienie swobody poruszania się.

Lada recepcyjna najbardziej reprezentacyjnym elementem biura

Najważniejszą rolę w aranżacji przestrzeni recepcji odgrywa lada recepcyjna. Forma i kolorystyka lady powinna być -dostosowana do innych kształtów i barw pojawiających się we wnętrzu.

Ze względów funkcjonalnych, zabudowa recepcyjna powinna być w taki sposób zaprojektowana i wykonana, by umożliwić ukrycie przedmiotów niezbędnych do pracy i utrzymanie porządku w recepcji.

Wymogi bezpieczeństwa

Urządzając przestrzeń recepcyjną powinniśmy także zwrócić uwagę na wymogi bezpieczeństwa. Zastosowane materiały muszą spełniać określone normy, a rozmieszczenie poszczególnych mebli nie może w razie potrzeby utrudniać działań odpowiednich służb.

Profil działalności i wartości firmy

Aranżacja recepcji powinna uwzględniać profil działalności i branżę, w której funkcjonuje. Oczywistym jest, że inaczej będzie wyglądało wnętrze recepcyjne przedsiębiorstwa produkcyjnego, a inaczej świadczącego usługi w poszczególnych dziedzinach. Ciekawym pomysłem jest również akcentowanie wartości organizacji. Przykładowo, firmy ceniące sobie tradycję i jej kultywowanie podczas urządzania recepcji mogą sięgać po drewno i kamienie, a także klasyczne kształty mebli. Z kolei przedsiębiorstwa funkcjonujące w innowacyjnych branżach mogą podkreślić zamiłowanie do nowoczesnych technologii poprzez niebanalne bryły mebli, oświetlenie czy rozwiązania inteligentne usprawniające pracę.