shridhar-gupta-678685-unsplash

Czym jest przestrzeń co-workingowa?

Co-working, czyli przestrzeń do pracy wspólnej, to interesujące rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób, które zamiast pracować zdalnie z domu, z różnych względów chciałyby mieć odpowiednią przestrzeń ku temu. Powierzchnie co-workingowe bardzo często odzwierciedlają nowoczesne biura, wyposażone w strefy relaksu, sale konferencyjne czy stanowiska do działania w skupieniu i wpisują się w najnowsze trendy aranżacyjne.

Korporacyjne wydanie co-workingu

Chociaż najbardziej znanymi formami co-workingu, są specjalne strefy w budynkach, gdzie można wynająć wydzielony pokój lub biurko w otwartej przestrzeni do pracy, to większe firmy coraz chętniej postanawiają tworzyć takie miejsca w swoich siedzibach.

Odpowiednio urządzona przestrzeń jest przeznaczona głównie dla tych pracowników, którzy na co dzień pracują zdalnie lub w innych oddziałach firmy. Jako, że odwiedzający siedzibę specjaliści z reguły spędzają tam więcej czasu niż kilka godzin, to taka wydzielona przestrzeń biurowego co-workingu pozwoli im pracować w komfortowych warunkach, z dostępem do wszystkich niezbędnych urządzeń. Aranżacja miejsca do pracy okazjonalnej może znajdować się w przestrzeni ogólnodostępnej w pobliżu recepcji, przestrzeni rekreacyjnej czy pomieszczeń rekreacyjnych albo jako integralna część tzw. open space’u, czyli otwartej przestrzeni do pracy.

Sposób aranżacji takiej przestrzeni powinien być dostosowany do profilu działalności przedsiębiorstwa i uwzględniać potrzeby organizacyjne. Z jednej strony wykorzystywanie miejsc ogólnodostępnych może być ergonomicznym rozwiązaniem, które umożliwi wykorzystywanie przeznaczonej do tego przestrzeni nie tylko w momencie, kiedy firmę odwiedzą zatrudnieni w innych filiach. Z drugiej strony uwzględnienie takich potrzeb w miejscu przeznaczonym do pracy zespołowej może stać się ciekawą formą integrującą kadrę pracującą w firmie na co dzień z odwiedzającymi ją gośćmi. Nic więc dziwnego zatem, jeżeli wybór konkretnej koncepcji będzie podyktowany kulturą organizacyjną danego miejsca.

advice-advise-advisor-7075

Meble i rozwiązania wspierające funkcjonalność

Podobnie jak w przypadku organizowania miejsca pracy zatrudnionych na stałe pracowników kluczową rolę odgrywają funkcjonalne meble. Wygodne fotele i biurka z regulowaną wysokością są współcześnie podstawowym wyposażeniem. Oprócz tego, ważną rolę odgrywają przemyślane skrytki na dokumenty czy estetycznie wkomponowane w aranżację biura szafki na podręczne rzeczy pracowników to jedna z najistotniejszych elementów, które muszą się znaleźć w takiej przestrzeni.

Hot desking w aranżacji przestrzeni do pracy

Idea tzw. hot desking, czyli nieprzypisywania biurek konkretnym pracownikom wpisuje się w trend optymalizacji efektywności zespołu. Podział siedziby firmy na strefy i zróżnicowanie miejsc pracy jest również interesującym sposobem na wygospodarowanie przestrzeni dla pracowników, którzy przebywają w danym budynku wyłącznie okazjonalnie. Takie podejście pozwoli połączyć organizację pracy stałego zespołu z przebywaniem w siedzibie osób współpracujących zdalnie lub zatrudnionych w innych oddziałach przedsiębiorstwa. To, jaka forma zagospodarowania wnętrza zostanie wybrana powinna być podyktowana wykonywanymi przez kadrę zadaniami czy strukturą organizacji.