apartment-architecture-bright-day-1024248

Coraz częściej firmy przywiązują uwagę do aranżacji biura. Wystrój przestrzeni do pracy przestaje być wyłącznie niewiele znaczącym dodatkiem. Przedsiębiorcy wyraźniej dostrzegają istotę nowoczesnego wnętrza. Współczesne siedziby firm realizują w ten sposób już nie tylko cele wizerunkowe, ale również biznesowe.

Biuro dopasowane do potrzeb

Jakość przestrzeni do pracy bezpośrednio przekłada się na satysfakcję pracowników, a tym samym na ich efektywność. Nowoczesna, przytulna i ukierunkowana na ich potrzeby aranżacja, sprawia, że stają się lepiej zmotywowani i lubią przebywać w biurze. Również potencjalni kandydaci do pracy postrzegają to jako ogromny atut. Trudno więc się dziwić, że coraz więcej firm odchodzi od standardowego modelu biura na rzecz indywidualnie urządzonej przestrzeni, odzwierciedlającej specyfikę działalności i wartości organizacji. Mając na celu zorientowanie na potrzeby pracowników, przed zmianą aranżacji wnętrza firmy analizują swój profil działalności, zastanawiają się nad potrzebami i badają opinię pracowników.
adult-business-composition-1143511
Określanie motywów przewodnich aranżacji wnętrz

Wśród nowoczesnych aranżacji popularny okazuje się podział na strefy tematyczne. Motyw przewodni biura może mieć związek z historią przedsiębiorstwa, profilem działalności lub lokalizacjami oddziałów. Bardzo powszechnym rozwiązaniem jest określanie sal konferencyjnych nazwami miast, w których mieszczą się ich siedziby. Ciekawym rozwiązaniem jest także różnicowanie stylistyki wnętrza poszczególnych działów lub budynków większych organizacji.

Współcześnie urządzane przestrzenie do pracy uwzględniają zarówno miejsce do pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Wygospodarowywane są pomieszczenia do pracy w szczególnym skupieniu lub rozmów telefonicznych. Różnej wielkości sale konferencyjne, pokoje do spotkań z klientami lub przestrzenie do telekonferencji to tylko jedne z rozwiązań, które mogą być dopasowane do specyfiki działalności danej firmy.

Duże znaczenie ma też samo wyposażenie. Wygodne fotele, biurka z możliwością regulowania wysokości, regały z książkami czy magnetyczne tablice to tylko jedne ze sposobów na urządzenie przyjaznego biura.

Nowe technologie

Znaczący wpływ na postrzeganie aranżacji miejsca pracy ma nowe podejście do organizacji pracy czy rozpowszechnienie najnowszych rozwiązań technologicznych, które są wykorzystywane przy urządzaniu biur.

jeshoots-com-655112-unsplash
Przemyślana przestrzeń rekreacyjna

Oprócz przemyślanej aranżacji miejsca pracy, duże znaczenie mają aktualnie przestrzenie socjalne oraz miejsce do relaksu kadry. Rozbudowana strefa kuchenna, sprzyjające odpoczynkowi tarasy, miejsce do gry w ping-ponga, piłkarzyki czy hamaki i huśtawki w biurach to dosyć powszechnie stosowane rozwiązania. Zmian w trendach urządzania wnętrz można szukać we wzroście społecznej świadomości. Zarówno zatrudnieni, jak i pracodawcy poszukują sposobów na obniżenie stresu i zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym, przez co te dwie sfery zaczynają się płynnie przenikać.
Ważnym aspektem aranżacji biur jest troszczenie się pracodawców o zdrowie pracowników, które obniża między innymi wskaźnik absencji. Nowoczesne biura są zaprojektowane w taki sposób, by ułatwić kadrze dbanie o siebie. Pomysłów na to jest wiele. Niektóre firmy zapewniają dostęp do porad dietetycznych w miejscu pracy czy organizują warsztaty kulinarne, tworzą przestrzeń zachęcającą do ćwiczeń lub siłownie w siedzibie przedsiębiorstwa czy stawiają dystrybutory ze zdrową żywnością. Bardzo często organizacje wychodzą też naprzeciw sportowym pasjom pracowników i umożliwiają im przechowywanie rowerów bądź innych sprzętów sportowych oraz zapewniają odpowiednie zaplecze dla aktywnych pracowników.

nathan-riley-514162-unsplash
Wszystko po to, by poczuć się jak w domu

Bardzo często pracodawcy upodabniają nawet miejsca pracy do aranżacji mieszkań po to, by kadra czuła się komfortowo. Starannie zorganizowana przestrzeń do relaksu, przestronne kuchnie czy właściwie dopasowane, ergonomiczne wyposażenie sprzyja budowaniu takiego poczucia.

Biurowy biofilic design

Jednym z panujących współcześnie trendów w architekturze wnętrz jest tzw. biofilic design, czyli aranżowanie przestrzeni w zgodzie z naturą i wykorzystywanie rozwiązań, które podkreślają kontakt z przyrodą. Zieleń we wnętrzach umożliwia takie obcowanie, dlatego chętnie stosuje się ją nie tylko w przypadku domów czy mieszkań, ale również biur. Chociaż mogłoby się wydawać, że urządzenie biura przepełnionego roślinnością będzie nie lada wyzwaniem, to z pomocą przychodzi stabilizowana zieleń. Wykorzystywanie utrwalonej, czyli tak naprawdę zatrzymanej w czasie roślinności sprawia, że możemy cieszyć się niepowtarzalnymi zielonymi dekoracjami, których nie trzeba podlewać. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym metodom konserwacji, które mogą być stosowane w przypadku wielu gatunków roślin. Specjalna mieszanka stabilizująca wnika w nie zastępując wodę. Zakonserwowana zieleń zachowuje swój kolor i strukturę, a niektóre gatunki potrafią nawet zachować swój naturalny zapach.

Dużą popularnością cieszą się współcześnie obrazy lub nawet całe ściany z mchu, ale możemy zdecydować się również na rośliny w donicach. W zależności od charakteru wnętrza, możemy je potraktować jako ożywienie stonowanych wnętrz lub dodanie przytulności surowym przestrzeniom. Niezależnie od tego, w jaki sposób zechcemy urządzać wnętrze biurowe, powinniśmy przede wszystkim skupić się na połączeniu estetyki z potrzebami funkcjonalnymi.

Moss-Wall-81

źródło: http://greenkiss.ca/portfolio-view/moss-and-other-stabilized-plants/