Kino plenerowe jest ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu w ciepłe, letnie dni. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie można wybrać się na taki seans.

Popularność, podobnie jak różnorodność propozycji kina letniego, z roku na rok rośnie. Poniżej przedstawiamy 7 wydarzeń z filmowymi seansami w plenerze.

Kino plenerowe w 100czni

Tegoroczne kino plenerowe w 100czni przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 5 na terenie Stoczni Gdańskiej zostało przejęte przez Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Co drugi wtorek aż do 15 września będą odbywały się tam pokazy kina plenerowego. W repertuarze znajdą się najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat.

Co ciekawe, cykl pokazów filmowych jest zaproszeniem na tegoroczną, 17. edycję Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 9 – 18 września w Gdyńskim Centrum Filmowym. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest inspirowane mową noblowską Olgi Tokarczuk: „Z czułości do świata”.

Szczegółowy program:

21 lipca: „Jutro albo pojutrze”

4 sierpnia: „Kraina miodu”

18 sierpnia: „Fresh Dressed”

1 września: „Sól Ziemi”

15 września: „Zamknij się i graj na pianinie”

 

Lato na Patio

Lato na Patio to organizowane od czerwca do końca sierpnia bezpłatne seanse klasyki filmowej oraz hitów kinowych, a także pokazy filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej czy polskie animacje dla dzieci.

Jak sama nazwa wskazuje, seanse odbywają się na czerwonym patio przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni, obok budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Codziennie o godzinie 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W poniedziałki, środy i piątki o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane, znane najmłodszym widzom Kina Studyjnego. W weekendy odbywają się projekcje dwóch pełnometrażowych seansów filmowych.

Informacje o seansach planowanych w kinie plenerowym Gdyńskiego Centrum Filmowego można śledzić na stronie internetowej lub na fanpage’u na Facebook’u. Wszystkie projekcje w ramach Lato na Patio są bezpłatne. Ze względu na sytuacje epidemiologiczną liczba miejsc jest ograniczona.

 

10. edycja Kina Letniego w Orłowie

W tym sezonie odbywa się też 10. edycja Kina Letniego w Orłowie. To cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. Wydarzenie odbywa się w malowniczej scenerii w pobliżu mola w Gdyni Orłowie. Podobnie jak w poprzednich edycjach, wyświetlane będą filmy, które zyskały uznanie, nagrody i wyróżnienia m.in. na festiwalach w Cannes, San Sebastian czy Wenecji.

Pokazy odbywają się w każdy poniedziałek, aż do 24 sierpnia. Projekcje w lipcu rozpoczynają się o 21.45, a w sierpniu o 21.30. Wstęp: 12 zł.

Program:

20.07. Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell, USA,
27.07. Wszyscy wiedzą, reż. Asghar Farhadi, Hiszpania, 2018
03.08, Kobieta idzie na wojnę, reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, 2018
10.08, Parasite – wersja reżyserska, reż. Joon-ho Bong, Korea, 2019
17.08 O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, reż. Ana Lily Amirpour, USA, 2014
24.08 Ból i blask, reż. Pedro Almodovar, Hiszpania, 2019

 

Festiwal Kino Letnie Sopot

Jednym z wydarzeń, które na stałe wpisały się do sopockiego kalendarza są seanse festiwalu  Kino Letnie Sopot – Zakopane, które odbywają się na drewnianej części molo. Seanse odbywają się codziennie wieczorem. Wybierając się na projekcje, trzeba kupić bilet wstępu na molo. Cena normalnego biletu wynosi 8 zł, a cena ulgowego – 4 zł.
Szczegółowy repertuar

 

Kino Letnie Bałtyk Movie

Relatywnie nowym wydarzeniem jest Kino Letnie Bałtyk Movie, które odbywa się dopiero drugi raz. Tematyka projekcji jest ściśle związana z daleką Północą i bałtyckimi twórcami.  Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kolory Bałtyku”. Spotkania odbywają się w każdą środę, do 5 sierpnia, o godzinie 21.30.

Cena biletu wynosi 5 zł. Można je nabyć wyłącznie online przez platformę interticket.pl. W związku z ograniczeniami w działalności kin plenerowych i wydarzeń w przestrzeni publicznej, obowiązuje limit 30 miejsc.

 

Kino na Szekspirowskim

Aktualnie trwa też 5. Edycja Kina na Szekspirowskim, która zakończy się 27 sierpnia. To cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki.

W cyklu prezentowane są najciekawsze produkcje ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych wydarzeniach filmowych. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Projekcje odbywają się na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (wejście przez dziedziniec od strony rogu ulic Bogusławskiego i Zbytki). Zakup biletów możliwy jest wyłącznie online. Cena wynosi 14 zł + opłata serwisowa online.

Wejście na pokazy plenerowe na dachu teatru odbywać się będzie poprzez dziedziniec Teatru (wejście od strony rogu ulic Bogusławskiego i Zbytki).

Program:

22.07 Vox Lux, reż. Brady Corbet, USA, 2018,
29.07 Nędznicy, reż. Ladja Ly, Francja, 2019
5.08 Pechowi Szczęściarze, reż. Sebastián Borensztein, Argentyna, Hiszpania, 2019
12.08 Ból i blask, reż. Pedro Almodovar, Hiszpania, 2019
19.08 Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell, USA
27.08 Ostatnia miłość na Ziemi, reż. David Mackenzie, Dania, Irlandia, Wielka Brytania

Projekt Manhattan – Kino pod Niebem

W Centrum Handlowym Manhattan w Gdańsku w każdy wtorek do 1.09 o godzinie 19.00 odbywają się projekcje w ramach Projektu Manhattan – Kino pod Niebem. Można zobaczyć tam europejskie kino, zwłaszcza włoskich mistrzów. Wstęp wolny.

Propozycji kina plenerowego w Trójmieście jest całkiem sporo, dlatego każdy może znaleźć projekcje dopasowane do swoich upodobań. Niezależnie od tego, którą z propozycji wybierzemy, na pewno ciekawie spędzimy wolny czas.