Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na dbanie o samopoczucie pracowników, m.in. przez odpowiednie przygotowywanie przestrzeni do pracy. Zapach jest jednym z istotnych elementów podczas aranżacji biura. Właściwie dobrany może niwelować stres,  dodawać energii, a nawet zapobiegać zniechęceniu i motywować do pracy. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które będą pomocne przy wyborze zapachu do przestrzeni biurowej.

Odbieramy świat kilkoma zmysłami i każdy z nich ma duże znaczenie dla naszego funkcjonowania. Lubimy pracować w miejscach, w których panuje porządek, gdzie głośne dźwięki nie zagłuszają naszych myśli oraz gdzie zapach sprzyja naszemu skupieniu. Wszystkie te elementy mają przełożenie na efektywność naszej pracy, dlatego tak ważne jest dbanie o nie.

Dobór odpowiedniego zapachu może w dużym stopniu wspierać nas w pracy, ponieważ każdy z nich wpływa na określone elementy naszego mózgu i samopoczucia. O to przykłady działania kilku z nich:

– cytrusowy – zwiększa koncentrację, dodaje energii i pobudza oraz zapobiega zniechęceniu. Będą to np. mandarynki, cytryny, pomarańcze,

– owocowy – odpręża, orzeźwia i tworzy ciepłą, przyjazną atmosferę. Przykładowe zapachy to: gruszka, jabłko, arbuz,

– kwiatowy – relaksuje, zwiększa uczucie swobody, niweluje działanie stresu oraz zmniejsza przemęczenie. Przykładami są: lawenda, jaśmin, lilia, eukaliptus.

Jednak wybór zapachu nie jest jedynym ważnym elementem. Powinniśmy również zadbać o odpowiedni dobór dyfuzora zapachowego. Poniżej prezentujemy trzy marki produkujące aromatyzery:

1. Prolitec

Marka pochodząca z USA, która w swojej ofercie posiada zaawansowane technologicznie aromatyzery, które rozpytają zapachy za pomocą zimnej dyfuzji. Jest to technologia, która pozwala równomiernie i na długo wypełnić całe pomieszczenie wybraną przez nas wonią. Zimna dyfuzja to najnowocześniejsza i najbardziej sprawdzająca się obecnie metoda w tej dziedzinie. Marka oferuje dyfuzory do pomieszczeń od 50 m² do nawet 1500 m².

2. Air Aroma

Firma pochodząca z Australii, która w swojej ofercie ma wiele innowacyjnych, pięknie wyglądających aromatyzerów, które wykorzystują zimną dyfuzję. Marka posiada w swojej ofercie urządzenia wolnostojące, np. Aromax – sprawdzający się w pomieszczeniach do 40 m², Aroslim i Aroscent – do 120 m² oraz takie, które można wpiąć do wentylacji mechanicznej – Ecoscent, który stosowany jest w pomieszczeniach do 300m².

3. Reima Air Concept

Aromatyzery niemieckiej firmy również wykorzystują technologie zimnej dyfuzji. Dyfuzory zapachowe tej marki mogą być używane jako urządzenia przenośne oraz mogą być podpięte do systemu nawiewów instalacji mechanicznej. W ofercie znajdziemy m.in. model AS Mini, który sprawdzi się w małych pomieszczeniach do 15m² oraz AS 850 stosowany w przestrzeniach do 500 m².

W doborze odpowiedniego zapachu i aromatyzera najlepiej skorzystać z pomocy firm, które się w tym specjalizują. Jedną z nich jest Aroma Projekt, która w swojej ofercie posiada bogaty wybór zapachów – około 500 gotowych kompozycji, umożliwia również stworzenie swojego zapachu z pomocą eksperta.

Zapachy składają się głównie z olejków eterycznych oraz naturalnych. Firma w swojej ofercie posiada kilka rodzajów dyfuzorów różnych firm – Air Aroma, Prolitec, Reima Air Concept, które łatwo „wtapiają się” w tło i dzięki temu są prawie niedostrzegalne.

Aroma Projekt oferuje usługi z zakresu neutralizacji zapachów, aromatyzacji pomieszczeń i aromamarketingu, który pozwala osiągnąć korzyści biznesowe i wizerunkowe, a także aromatyzacji eventów i imprez, tworzenia indywidualnego, zapachowego znaku firmy, brandingu zapachowego oraz doboru zapachów do domu.

Inną możliwością jest skorzystanie z usług firmy Emka S.A., która oferuje dopasowanie aroma design’u do branży, potrzeb klientów i oferty produktowej oraz do innych działań z zakresu promocji przedsiębiorstwa. Usługa obejmuje również dobór i montaż aromatyzerów marki Prolitec.

AromaCorp z kolei umożliwia stworzenia znaku zapachowego marki, dobór odpowiedniego zapachu do działalności oraz poprawę jakości powietrza. Ostatnia wymieniona usługa zapewnia, że będziemy wdychać mniej zanieczyszczeń, które szkodzą naszemu zdrowiu. Firma do tego celu używa urządzenia BetterAir, które wypuszcza miliard mikrobiologicznych probiotyków, które poprawią jakość powietrza i sprawią, że czujemy się lepiej.

Zapachy mają duży wpływ na samopoczucie pracowników i atmosferę w biurze. Dlatego przy aranżacji przestrzeni biznesowej warto zadbać również o ten aspekt. Kiedy odpowiednio go połączymy ze stylistyką wnętrza, biuro będzie postrzegane w lepszy sposób, a pracownicy chętniej będą w nim przebywać i wykonywana przez nich praca będzie efektywniejsza.