simon-abrams-286276-unsplash

W dzisiejszych czasach to wszechstronność i umiejętność dopasowania się do zmieniającego się rynku są najbardziej pożądane przez pracodawców. Motywacja do ciągłego rozwoju jest czasem trudna do znalezienia, warto jednak zastanowić się jakie kompetencje liczą się obecnie na rynku pracy i czy opłaca się inwestować w ich doskonalenie?

Chcesz stać się bardziej konkurencyjny? Zdobywaj wiedzę!

Nie jest to żadna tajemnica, że szansę na podwyżkę lub awans mają osoby o różnych umiejętnościach. Każdy moment jest dobry na rozważenie dodatkowych szkoleń. Nowa wiedza, nowe doświadczenia i znajomości, mogą być kluczem do sukcesu. A co jeśli nasza pensja nie wystarczy na często kosztowne warsztaty i kursy? Warto zasygnalizować obecnemu pracodawcy, że jesteśmy chętni na zdobywanie wiedzy, która może być wykorzystywana w jego organizacji, a tym samym wpłynąć na wyniki całej firmy. Może się okazać, że taka sugestia wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek i będzie oznaką, że mamy wysokie ambicje i stawiamy na ciągły rozwój.

Nowinki technologiczne – bądź na bieżąco

Obsługa komputera czy urządzeń mobilnych to wymagania całkowicie podstawowe. Obecnie pracodawcy przyjmując nowych pracowników, chcą być pewni że nie będą musieli tracić czasu na zgłębianie podstawowych funkcji oprogramowania, użycia programów do pisania, czy też programów graficznych. Coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę jak ważne jest sprawne poruszanie się wśród nowinek technologicznych oraz jak szybko w świecie cyfrowym wprowadzane są zmiany i modyfikacje. Z badań przeprowadzonych przez firmę  VMware przy udziale Forbes Insights, większość dyrektorów IT (87%) uważa, że lepszy dostęp pracowników do nowych technologii pozwoli na 5% wzrost przychodów w ich firmach w ciągu trzech lat[1]. Dodatkowo, swobodniejszy dostęp do technologii zwiększa pięciokrotnie produktywność pracowników, a ich współpraca w ramach zespołów wzrasta aż o 15% – w porównaniu do osób wykonujących pracę w sposób tradycyjny[2].

Nie ma wątpliwości, że umiejętności ograniczające się do obsługi komputera i pakietu MS Office nie będą mile widziane przez pracodawców. Tylko od nas zależy jak szybko dostosujemy się do zatrudniających i czy będziemy potrafili sprostać im wymaganiom.

rawpixel-561415-unsplash

Odpowiednie zarządzanie czasem może okazać się kluczowe

Wydaje się, że umiejętność dobrego planowania oraz oceny sytuacji jest czymś banalnie prostym. Okazuje się, że ta prosta z pozoru umiejętność jest jedną z najważniejszych cech wymienianych przez ponad 50% pracodawców –  jednak nie przychodzi łatwo wszystkim zatrudnionym. Wielu specjalistów, czy osób na wyższych stanowiskach, nie tylko umiejętnie zarządza czasem i zadaniami, ale także dokładnie określa czas jaki przeznaczą na ich realizację. W większości przypadków, może być to równie istotne co sam fakt ich wykonania. Bez takich danych, kadra zarządzająca zespołem nie jest w stanie ułożyć planu działań, który przyniósłby wszystkie zamierzone efekty, przez co terminowość danej organizacji może ulec znacznemu pogorszeniu.

Chcąc przemyśleć swoją obecną ścieżkę kariery, warto zastanowić się nad rozwojem posiadanych już umiejętności. Jeśli planowanie zadań w czasie przychodziło nam do tej pory z łatwością, ale mimo tego niektóre powierzone nam zadania wykonywaliśmy na ostatnią chwilę, warto zastanowić się co zrobić i nad czym popracować, aby ta sytuacja nie powtarzała się w przyszłości.

fatos-bytyqi-535528-unsplash

Humanisto, czas nauczyć się podstaw programowania

Jeśli w szkole Twoim ulubionym przedmiotem był język polski i historia, a w życiu kierujesz się jedynie podziałem na humanistów oraz inżynierów, w drodze po wyższe wynagrodzenie należałoby zmienić swoje nastawienie. Zdolności programistyczne, od kilku już lat plasują się w pierwszej piątce najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy. Przydadzą się nie tylko osobom z wykształceniem inżynierskim, i tym którzy fascynują się programowaniem, ale także tym ,,nietechnicznym”. Posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu języków Java i JavaScript oraz związane z nimi technologie – front-endowe, jak i back-endowe, będą postrzegane przez większość pracodawców jako najważniejszy punkt w CV. Nie warto więc obawiać się zgłębiania tego rodzaju wiedzy, a na początek wystarczy prześledzenie Internetu w poszukiwaniu darmowych tutoriali oraz kilka lekcji udzielonych przez naszych znajomych pracujących w branży IT.

Zastanawiając się nad dodatkowymi kompetencjami, przyda się także przejrzenie najnowszych ofert pracy oraz analiza wypisanych tam oczekiwań. Może się okazać, że będziemy nie tylko zaskoczeni jakie umiejętności wymagane są obecnie na danym stanowisku, ale także zainspiruje nas to do zapisania się na dodatkowe szkolenia i kursy. Być może będzie to nauka nowego języka obcego, takiego jak czeski, szwedzki czy duński, obsługa aplikacji biznesowych, narzędzi e-marketingowych albo podstawowa wiedza z zakresu pozycjonowania stron.

[1] Raport „The Impact of the Digital Workforce: A New Equilibrium of the Digitally Transformed Enterprise”.

[2] Tradycyjny sposób pracy odnosi się do tych firm, które (w opinii użytkowników końcowych) nie udostępniają swoim pracownikom technologii potrzebnych im do efektywnego wykonywania zadań.