tulips-4029797_960_720

8-go marca, podobnie jak wiele innych krajów, obchodzimy Dzień Kobiet. Chociaż po zmianach ustrojowych Dzień Kobiet przez wiele lat kojarzył się z wręczaniem kwiatów i rajstop. Dzisiaj to święto wraca, jednak w zupełnie innej, nowej odsłonie. Postanowiliśmy sprawdzić jak obchodzone jest to święto w biurach firm i mieszczących się w Polsce międzynarodowych korporacjach.

Co ciekawe, świętowanie Dnia Kobiet szczególnie spodobało się właśnie korporacjom. Obchodzenie tego dnia jest uznawane za kolejną świetną okazję do integracji zespołu, organizowaniu wydarzeń dla wszystkich pracowników lub wyłącznie żeńskiego grona firmy.
Oprócz ciasta, kawy, kwiatów i upominków, pracownice wielu firm mogą tego dnia uczestniczyć zarówno w warsztatach rozwoju osobistego czy ciekawych spotkaniach kulturalnych, jak i tych, które podnoszą ich kompetencje. Coraz więcej pracodawców decyduje się również na wręczanie  biletów na koncerty, do kina czy teatru.

Organizatorzy tego rodzaju przedsięwzięć bardzo często tłumaczą swoje wybory faktem, że Dzień Kobiet jest idealną okazją do tego, by panie przyjrzały się sobie, swojej kobiecości i pragnieniom.
Nic więc dziwnego, że kolejnym pomysłem na uczczenie tego święta jest organizowanie dnia piękności. Prezenty związane z dbaniem o zdrowie i urodę to częsty motyw przewodni upominków z okazji Dnia Kobiet. Sesje z makijażystką i konsultacje ze stylistką mody, masaże, karnety do SPA, degustacja cateringu dietetycznego i naturalnych soków to jedne z wielu pojawiających się aktualnie propozycji dla pań.

 

Inicjatywa pracowników i nietypowe pomysły na świętowanie Dnia Kobiet

Oprócz planowania wydarzeń wewnętrznych, bardzo często męska część zespołu chętnie wykazuje się inicjatywą i samodzielnie wręcza paniom upominki. Coraz częściej mężczyźni wyrażają swoją kreatywność, gdyż panie oprócz kwiatów i czekoladek dostają życzenia w formie wiersza. Zdarzają się także przypadki, gdzie panowie w ramach żartu w koszach prezentowych dla Pań umieszczają także rajstopy i goździki, nawiązując tym samym symboliki tego święta w czasach PRL.

Jednym z bardziej nietypowych pomysłów oferowanych przez firmy tego dnia jest rozpoczęcie przez kobiety poranka w pracy od aktywności fizycznej, np. w postaci morsowania. W biurze na panie czekają natomiast dodatkowe atrakcje, gorąca czekolada lub kawa i słodycze.

Na specjalne względy tego dnia mogą liczyć panie, które w zespole należą do mniejszości. Tutaj prym wiodą firmy związane z najnowszymi technologiami. Przykładowo w tej branży panie mogą wziąć udział w spotkaniu technicznym, którego celem jest nie tylko pokazanie, że kobiety również kochają nowe technologie, ale dzielenie się wiedzą i edukowanie w obszarze IT.

 

young-woman-1149643_960_720

 

Dzień kobiet, który trwa dłużej

W niektórych firmach świętowanie Dnia Kobiet nie ogranicza się wyłącznie do jednego dnia. Przedsiębiorstwa, które decydują się na stworzenie strefy urodowej w biurze bardzo często przedłużają świętowanie na dwa dni. W przypadku organizowanych warsztatów czy spotkań mających na celu podniesienie kompetencji niektóre korporacje nawet  uznają marzec miesiącem kobiet.

 

Kiedyś i dzisiaj

Wśród pracowników korporacji i firm prywatnych, zwłaszcza tych z młodszego pokolenia, święto nie ma już negatywnych skojarzeń. Zarządy firm nie tylko wysyłają paniom życzenia drogą mailową, ale i włączają się w organizowanie wydarzeń. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku urzędów i zakładów z wieloletnią tradycją, gdzie inicjatywa świętowania tego dnia wychodzi od samych pracowników, którzy co roku dodatkowo sami obdarowują koleżanki ze swoich działów.

Niezależnie od tego, jaką formę świętowanie Dnia Kobiet wybierzemy, warto odróżnić go od pozostałych dni pracy. Wszystkim Paniom z okazji ich święta życzymy mnóstwo szczęścia i uśmiechu na twarzy przez kolejne 365 dni!