Chociaż w dobie pandemii koronawirusa teatry, galerie czy muzea pozostają zamknięte dla odwiedzających, to wiele instytucji kultury postanowiło przenieść swoją działalność do internetu. Wybraliśmy kilka propozycji, z których można skorzystać bez wychodzenia z domu.


Do niedawna galerie internetowe posiadały zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ze względu na panującą epidemię stały się rozwiązaniem umożliwiającym obcowanie ze sztuką, która, jak nigdy wcześniej, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. To właśnie teraz, bez podróży samolotem, biletu wstępu czy tłumu oczekujących ludzi możemy zwiedzić ważne światowe obiekty kulturalne i zobaczyć prawdziwe arcydzieła. Do instytucji, które umożliwiły wirtualne zwiedzanie należą m.in.: Kioto Costume Institute, Musée d’Orsay w Paryżu czy National Gallery of Art w Waszyngtonie.

 

Nie tylko przez strony internetowe instytucji kultury

Niektóre instytucje kultury możemy zwiedzić nie tylko dzięki stronom internetowym poszczególnych obiektów, ale i za pośrednictwem You Tube. Jednym z przykładów może być wirtualna wizyta w Luwrze.

https://youtu.be/vmKeRxv-xwM

 

Wirtualne zwiedzanie znanych muzeów i galerii umożliwia także aplikacja Google Arts & Culture (dostępna pod adresem: www.artsandculture.google.com). Do instytucji sztuki, które możemy zwiedzić za pomocą aplikacji należą: The British Museum w Londynie, The Metropolitan Museum of Art i MoMA w Nowym Jorku, J. Getty Museum w Los Angeles, Galeria Uffizi we Florencji, Muzeum Izraela w Jerozolimie, Miejskie Muzeum w Bombaju czy Ermitaż w Sankt Petersburgu. Oprócz tego, za pomocą aplikacji możemy odwiedzić także Sagrada Familia w Barcelonie, katedrę św. Pawła w Londynie oraz Teatr Bolszoj w Moskwie.
Google Arts & Culture działa w oparciu o Google Street View. Dzięki technologii 3D oraz panoramicznym zdjęciom, poruszamy się po wnętrzach galerii za pomocą myszki komputerowej, tak jakbyśmy byli tam fizycznie. Jeśli nie chcemy samodzielnie poruszać się po wnętrzu danej instytucji, możemy skorzystać z informacji o najcenniejszych dziełach znajdujących się w danym miejscu. Możemy przeglądać dzieła według nazwisk autorów, czasu ich powstania lub nurtów w sztuce, technik wykonania, a nawet kolorów.

 

Najsłynniejsze obrazy Salvadora Dali dostępne w sieci

W sieci możemy zobaczyć także obrazy Salvadora Dali. Zbiory artysty pochodzące z trzech hiszpańskich muzeów: Figueres, Portlligat i Púbol znajdują się pod jednym adresem. Dzięki temu możemy podziwiać wielkie dzieła najsłynniejszego surrealisty.

https://www.salvador-dali.org/ca/museus/teatre-museu-dali-de-figueres/visita-virtual/

 

Wirtualna rzeczywistość pomocna w zwiedzaniu 

Zdalne zwiedzanie instytucji kultury ułatwia wirtualna rzeczywistość VR i towarzyszące tej metodzie gogle. Dzięki temu, możemy podziwiać obrazy w wersji przestrzennej i… wchodzić do ich wnętrza. Przykładem jest “Nocna kawiarnia” Van Gogha. Studio Borrowed Light z Brooklynu, wprawdzie już jakiś czas temu stworzyło w hołdzie dla artysty wirtualny spacer po wnętrzu obrazu, ale jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić wnętrza kawiarni, zobaczyć elementy znane także z innych dzieł artysty, naprawdę warto.

Innym przykładem wykorzystania VR i gogli jest projekt De Profundis stworzony przez polskie studio 11th Dimension, który umożliwia wirtualną teleportację do świata obrazów Zdzisława Beksińskiego.

https://youtu.be/alsujHF5vg4

 

Kultura online także w Trójmieście

Muzea, teatry czy inne instytucje kultury w Trójmieście również przedstawiają ofertę dostępną wyłącznie online. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Centrum Hevelianum w Gdańsku oraz Akwarium Gdyńskie i Centrum Nauki Experyment przygotowują propozycje ciekawych zajęć i materiałów dla dzieci. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Sopot i Państwowa Galeria Sztuki zachęcają do wirtualnego spaceru po swoich wystawach lub ekspozycjach, Muzeum Narodowe czyta książki i przeprowadza wykłady online, a Muzeum Emigracji udostępnia filmy. Ofertę online przygotowały także trójmiejskie teatry: Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Miejski im. Gombrowicza, Teatr na Plaży, Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże i Teatr Miniatura oraz Opera Bałtycka.

Niezależnie od tego, które wirtualne propozycje wybierzemy, z pewnością poznamy nowe, fizycznie odległe miejsca lub dowiemy się czegoś interesującego.