Epidemia koronawirusa sprawiła, że ograniczeniu uległy wszelkie kontakty międzyludzkie. Dzięki temu, że zostajemy w domach, wirus ma zdecydowanie mniejszą możliwość rozprzestrzeniania. Warto jednak podkreślić, że spędzany w ten sposób czas, nie musi być bezproduktywny. To idealny moment na rozwijanie umiejętności lub zainteresowań. Postanowiliśmy sprawdzić, czego można się nauczyć lub jakie aktywności można podejmować zdalnie.

Izolacja epidemiologiczna polega na unikaniu potencjalnych źródeł zakażenia. W przypadku COVID-19 największym zagrożeniem są inni ludzie, dlatego rząd wprowadza restrykcje dotyczące poruszania się, by ograniczyć ilość zachorowań.

Czas spędzany w domu można poświęcić na nadrabianie zaległości w czytaniu książek, oglądaniu filmów czy porządkach. Ciekawą propozycją może być nauka języków obcych, obsługi programów, nauka gry na instrumencie, lekcje tańca czy treningi pod zdalnym okiem trenera.

Okazuje się, że wiele firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i dopasowuje swoją ofertę do nowych, zdalnych warunków. Podjęcie takich działań może być istotne nie tylko z perspektywy samorozwoju, ale także pod względem kondycji psychicznej.

Zdalna nauka  

Dzięki dostępowi do internetu zwiększają się możliwości produktywnego spędzania wolnego czasu.

O ile w przypadku nauki języków obcych, takie udogodnienia były już dobrze znane, o tyle w ostatnich dniach bardzo zyskały na popularności. Dotychczas kursanci wybierali dogodną dla siebie formę przyswajania wiedzy, a w aktualnych warunkach większość szkół językowych umożliwia zdalny tryb nauczania. Jak podkreślają lektorzy, przenoszenie zajęć ze świata realnego do wirtualnego ma być namiastką normalności, której tak bardzo wszystkim nam w obliczu epidemii potrzeba. Zdalne zajęcia to propozycja zarówno dla osób, które do tej pory korzystały z zajęć w szkołach językowych, jak i tych, którzy takie umiejętności chcieliby dopiero nabyć.

Jedna ze szkół językowych, widząc zainteresowanie swoimi kursami online, postanowiła przekuć je w dobry uczynek. United Pro Academy, bo o niej właśnie mowa, informuje, że w czasie walki z koronawirusem oferuje kursy językowe online z angielskiego i hiszpańskiego w zamian za przekazywanie niezbędnych środków i sprzętu dla służb medycznych i ratunkowych. Ma być to zachęta do wsparcia najbardziej potrzebującej grupy osób, która niesie pomoc chorym.

Inną propozycją na rozwijanie umiejętności jest oglądanie filmów instruktażowych i wykonywanie zadań w konkretnym oprogramowaniu na własnym komputerze. Dzięki tutorialom można nauczyć się nie tylko oprogramowania graficznego, budowania stron internetowych, ale i podstaw programowania.

 

Aktywność sportowa w niesprzyjających warunkach

Jak podkreślają lekarze, ruch jest w stanie zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie jest w stanie zastąpi ruchu. Dlatego nawet w obecnej sytuacji, w domowych warunkach, warto zdecydować się na krótki trening. Zamknięte siłownie oraz inne obiekty sportowe nie muszą oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej. Tradycyjne treningi z trenerem możemy zamienić na wersję online, które są dostosowane do warunków domowych. Wystarczy miejsce do ćwiczeń i mata treningowa. W rozszerzonej wersji możemy skorzystać z opieki trenera z kamerą, która umożliwia monitorowanie, a także w razie potrzeby także korygowanie wykonywanych ćwiczeń. Komputer z kamerą powinien być ustawiony tak, by trener mógł widzieć postawę podczas poszczególnych serii.

Trening ułożony online powinien tak samo jak ten „na żywo” uwzględniać szczegółowy wywiad dotyczący zdrowia, żywienia, poziomu aktywności fizycznej w ostatnim czasie oraz przebyte urazy czy rehabilitacje. Dodatkowo, trener zapyta o posiadany sprzęt do ćwiczeń, taki jak hantle, gumy czy piłki, które nie są niezbędne, ale mogą urozmaicić plan ćwiczeń.

Zwiększona ilość wolnego czasu niekoniecznie wpłynie na wszystkich pozytywnie, a niewielka nawet dawka aktywności fizycznej może poprawić samopoczucie.

https://youtu.be/oxbC5BMEVuk

Zajęcia w grupie i lekcje tańca

Nie tylko trening indywidualny może być wykonywany w domu. Dzięki specjalnym platformom internetowym zajęcia, które do tej pory odbywały się w grupach, czyli zajęcia fitness czy joga, mają szansę być kontynuowane także w warunkach domowych. Do trybu zdalnego oprócz siłowni i klubów fitness przystosowały się także szkoły tańca, które również transmitują swoje zajęcia za pomocą specjalnej platformy. Wśród takich obiektów znajduje się, SoSalsa Solidarity of Salsa z Gdańska, która od 24 marca udostępnia swoje zajęcia nie tylko klubowiczom lub osobom, które wykupią dostęp do strony z zajęciami, ale także dla wszystkich użytkowników kart MultiSport.

https://www.instagram.com/p/B96IsYTD_pq/

Wraz z każdym dniem izolacji społecznej powstają nowe pomysły i inicjatywy, które mają na celu nadanie życiu w czasie pandemii chociaż odrobiny normalności. Wykorzystując wolny czas produktywnie, nie tylko rozwiniemy umiejętności, ale i poprawimy swoją kondycję psychiczną.