business-camera-coffee-1391374Niebanalna aranżacja biura świadczy o wizerunku firmy, zapewnia pracownikom komfortowe warunki i umożliwia organizacji rozwój. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na urządzanie nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni do pracy, a architekci proponują coraz odważniejsze pomysły na aranżację biura.

Wellness, biophilic design i ukierunkowanie na potrzeby pracowników – tak w kilku słowach można scharakteryzować wnętrzarskie trendy w urządzaniu biur w nadchodzących miesiącach. Niesłabnącym zainteresowaniem będzie cieszyć się marmur, kamienne elementy wykończenia czy różnych rozmiarów roślinność, ożywiająca stonowane aranżacje. W 2019 roku nie zabraknie również pastelowych akcentów. Wszystko za sprawą 16-1546 Living Coral, czyli koralowej barwy, która została ogłoszona przez Instytut Pantone kolorem tego roku.

Ukierunkowanie na potrzeby pracowników

Zeszłoroczne trendy skupiały ogromną uwagę na potrzebach pracowników i przestrzeni ściśle dopasowanej do ich potrzeb. Także w tym roku, projektowane przestrzenie mają zachęcać zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością do poprawy efektywności. Rosnące znaczenie projektowania przestrzeni do pracy docelowej przewyższa znaczenie strefy wejściowej czy recepcji. To właśnie te części biura, które skupiają najwięcej pracowników będą w najbliższych miesiącach obfitowały w najbardziej innowacyjne rozwiązania. Nic więc dziwnego, że aranżacje przestrzeni komercyjnych będą skupiać się na poprawie koncentracji, ułatwić skupienie czy w niektórych przypadkach obniżać nawet ryzyko zachorowań.

Trend well-being znajdzie również odzwierciedlenie w aranżowaniu przestrzeni do relaksu w biurze. Pracodawcy coraz chętniej będą decydować się na urządzanie gabinetów masażu, pokoi do medytacji, ścian wspinaczkowych, sal do gier, siłowni, zjeżdżalni czy specjalnych stref do drzemki.

cellphone-chart-coffee-1496191

Mobilność przede wszystkim

Do niedawna ważnym udogodnieniem była mobilność pracowników i możliwość pracy zdalnej. Tegoroczne trendy podkreślą mobilność, która będzie odzwierciedlona w aranżacji wnętrz. Urządzane przestrzenie będą dostosowywane w taki sposób, by w dowolnej chwili można było zmienić znaczną część aranżacji. Mobilne meble, strefy akustyczne, pokoje do rozmów telefonicznych czy zielone ściany to jedne z najpopularniejszych elementów pozwalających na kreatywne zmienianie przestrzeni do pracy.

Zieleń i pastelowe barwy

Biofilic design, czyli trend ukierunkowany na wprowadzanie roślinności do wnętrz, został zapoczątkowany w ubiegłym roku. Można jednak śmiało stwierdzić, że nadchodzące miesiące będą nie tylko kontynuacją, ale i zintensyfikowaniem mody na zieleń w biurach. Uzupełnienie roślinności stanowić będą pastelowe barwy, a w szczególności 16-1546 Living Coral, czyli koralowy odcień różu, który został wybrany przez Instytut Pantone Kolorem Roku 2019.

Jak twierdzą eksperci, wybór tego koloru został podyktowany skojarzeniem z urokiem beztroskiego lata, pozytywnymi emocjami, energią, śmiechem i młodością. Do wnętrz biurowych ma wprowadzać wakacyjny klimat i nadawać przestrzeniom niewymuszonej elegancji.

Połączenie zielonego designu biofilicznego ze stonowanymi akcentami kolorystycznymi i  funkcjonalnością sprawi, że wnętrza biurowe w 2019 roku będą odczytywane jako niezwykle przyjazne pracownikom.
office-snapshots-allegro-homelike-offices-warsaw-2źródło: https://corporatedesigninteriors.wordpress.com/2017/11/30/biophilic-design-a-naturally-beneficial-workspace/