image002

Fot. WNS Global Services Polska

Wigilie dla pracowników upowszechniły się już wśród działających w Polsce firm. O tym, że świąteczne spotkanie to dobry sposób na biznesowe podsumowanie roku, a także o pomysłach na zorganizowanie go wspólnie z międzynarodową kadrą, mówią Agnieszka Potrzuska (Senior Executive HR) oraz Martyna Olesińska (HR Manager) z WNS Global Services Polska.


Office Park Blog: Większość obecnych w Polsce firm deklaruje chęć organizacji świątecznego spotkania dla pracowników. W jaki sposób przygotowanie takiego wydarzenia odbywa się w międzynarodowym środowisku pracy?

WNS Global Services Polska: Staramy się, aby spotkanie świąteczne było komfortowe dla wszystkich pracowników i miało charakter uniwersalny. W przygotowaniach bierze udział zespół ochotników, tzw. party team, którego jednym z zadań jest zbadanie preferencji innych pracowników odnośnie takich spraw jak lokalizacja, muzyka, jedzenie czy forma spotkania. To właśnie oni podsuwają różne pomysły, które są dostosowane do oczekiwań naszych pracowników, a następnie my wychodzimy im naprzeciw.

 

Jaki jest główny cel spotkania z pracownikami?

Wigilia firmowa to przede wszystkim podsumowanie roku z perspektywy przedsiębiorstwa i pracowników, okazja do wyróżnienia najlepszych i podziękowania im za wkład i wysiłek włożony w rozwój firmy. Oczywiście bardzo istotny jest też wymiar integracyjny takiego spotkania.

 

Czy w związku z zatrudnianiem międzynarodowej kadry podczas firmowych wigilii „mieszają” Państwo tradycje, pozwalają osobom różnych narodowości prezentować zwyczaje typowe dla ich krajów?  

Obecnie zatrudniamy osoby z różnych części Europy, ale zazwyczaj skupiamy się na tradycyjnej polskiej kuchni ze świątecznymi daniami. Gdyby jednak przedstawiciele pracowników zgłosili chęć dodania elementów innej kultury, oczywiście zostałoby to przez nas uwzględnione. W WNS mamy natomiast osobne wydarzenia, które mają na celu wymianę międzykulturowych doświadczeń. Jednym z nich jest konkurs piosenki „WNS IDOL”, w którym finaliści z różnych regionów świata spotkali się na wielkim evencie w Indiach i oprócz dzielenia się swoimi doświadczeniami mieli okazję poznać także kulturę hinduską. Prowadzimy także moduły szkoleniowe „colorful cultures”, w trakcie których możliwe jest przekazywanie informacji i zwyczajów różnych kultur związanych z naszą firmą. Staramy się także promować lokalną kulturę wśród pracowników – co roku organizujemy letnie wyjazdy integracyjne, tak aby pokazać im piękno otaczającego nas regionu.

image001

Fot. WNS Global Services Polska

A jak do organizacji świątecznego spotkania podchodzą sami pracownicy? Również ci, którzy z uwagi na kraj pochodzenia nie obchodzą Świąt Bożego Narodzenia.

Nasza firmowa wigilia to przede wszystkim szansa, aby wspólnie spędzić czas przy stole, to okazja do wymiany zdań. Obecnie wszyscy nasi pracownicy – niezależnie od wyznania lub pochodzenia – uczestniczą w tym wydarzeniu. W tym kontekście pamiętajmy też, że inne kultury to nie tylko obcokrajowcy. Miło jest posłuchać, jak organizuje się Święta w różnych zakątkach naszego kraju i temu również sprzyja spotkanie wigilijne. Warto przy tym wspomnieć, że dodatkowo w okresie świątecznym każdy zespół dekoruje według uznania swoją przestrzeń biurową, uwzględniając tradycje różnych krajów – swojego pochodzenia oraz tych, dla których świadczone są usługi.

 

Czy w związku z firmowymi obchodami Świąt zdarzają się jakieś nieszablonowe, warte opisania inicjatywy?

W związku z tym, że pracownicy WNS są zaangażowani w życie firmy, to właśnie oni organizują konkursy świąteczne podczas wigilii – np. w zeszłym roku wspólnie tworzyliśmy jeden wielki łańcuch na choinkę, a w tym roku oglądaliśmy pokaz iluzjonisty – jednego z naszych pracowników, słuchaliśmy także piosenki w wykonaniu naszej finalistki „WNS IDOL”.