Grudzień w oczywisty sposób kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia i nadchodzącym Nowym Rokiem. Ulice miast są ozdobione świetlnymi iluminacjami, a dekoracje na sklepowych wystawach zachęcają do tego, by we wnętrzach również umieścić świąteczne akcenty. Specyficzny dla tego okresu klimat jest także zauważalny w firmach, które aktualnie prześcigają się w pomysłach na grudniowy wystrój biura.

Świąteczny wystrój biura budzi w pracownikach pozytywne skojarzenia, przywołuje myśli o niezwykle rodzinnym okresie i jednocześnie pozwala się odprężyć w intensywnym dla większości firm czasie. Ozdobienie przestrzeni może okazać się świetnym pomysłem na wprowadzenie odrobiny prywatności do życia zawodowego i lekkie rozluźnienie atmosfery przed przerwą świąteczną.

Dodatkowo, patrząc na prezentowane obecnie pomysły świątecznych aranżacji biur, można stwierdzić, że grudniowe dekorowanie przestrzeni do pracy może okazać się także dobrym sposobem na integrację zespołu. Wspólne dekorowanie wnętrza może poprawić komunikację wśród zaangażowanych w to przedsięwzięcie pracowników oraz pozytywnie wpłynąć na pracę zespołową.

Chociaż większość przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie świątecznych akcentów wyłącznie ze względu na dobre samopoczucie pracowników i atmosferę w zespole, to tego rodzaju dekoracje wpływają również korzystnie na budowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród klientów lub potencjalnych pracowników odwiedzających ich siedzibę.

Choinki, stroiki i wianki

Trudno wyobrazić sobie świąteczny klimat bez choinki lub stroików. Rozmiar drzewka warto dopasować do wielkości biura. Można zdecydować się zarówno na sztuczną choinkę, jak i żywą. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany tym, jak długo drzewko będzie stało. Chociaż naturalne choinki są mniej trwałe i z reguły wymagają większego zaangażowania w dbanie o nie, to „odwdzięczają” się pięknym zapachem. Co ciekawe, zakup świątecznego drzewka nie jest jedynym rozwiązaniem. Coraz więcej firm oferuje ich leasing. To alternatywne rozwiązanie eliminuje problem marnowania roślin. 

 W mniejszych biurach dobrze sprawdzą się stroiki lub wianki. Wybierając kolorystykę bombek i dekoracji, lepiej unikać przypadkowości. Ciekawym pomysłem mogą być zestawy: czerwieni i złota lub niebieskiego z bielą lub srebrem. Innym rozwiązaniem jest dopasowanie kolorystyki dekoracji do identyfikacji wizualnej firmy.

Girlandy i światełka

Oprócz choinek, stroików czy wianków, popularnymi świątecznymi ozdobami biur są girlandy i światełka. Ich największą zaletę stanowi możliwość dopasowania do dowolnej przestrzeni, bez względu na rozmiar czy układ biura. Girlandy mogą zostać zaczepione na suficie lub na ścianach, a światełka świetnie sprawdzą się nie tylko na choince. Można nimi udekorować recepcję, blat w firmowej jadalni czy biurka w przestrzeni typu open space. Sznury światełek to wyjątkowo atrakcyjna dekoracja, która podkreśla świąteczny nastrój. Migające lampki mogą wprowadzić magiczny nastrój nawet do chłodnej aranżacji biura.

Świeczniki i dekoracje świąteczne DIY

Interesującym rozwiązaniem mogą okazać się także ozdobne świeczniki, które ocieplają aranżację wnętrza. Wybierając je, trzeba jednak mieć na względzie bezpieczeństwo. Dobrze sprawdzą się więc te z ochronnym, najlepiej wysokim, kloszem.

Zarówno świeczniki, jak i inne mniejsze dekoracje można wykonać samodzielnie. To również idealna okazja do współpracy zespołu.

Świąteczne DIY może przybrać również formę wypieków. Pierniczki czy ciastka w kształcie gwiazdek, reniferów czy bombek ozdobią przestrzeń, a we wnętrzu będzie wyczuwalny aromat.  Jeśli jednak w biurze pracują smakosze słodyczy, może się okazać, że tego rodzaju dekoracje bardzo szybko znikną 🙂

Nietuzinkowe pomysły

Coraz więcej firm stawia także na nietuzinkowe aranżacje biur. Ich finalny kształt zależy wyłącznie od inwencji twórczej pracowników, którzy budują kartonowe chatki, fabrykę prezentów św. Mikołaja, a aranżacja biurka może przyjąć w grudniu nawet formę… kominka.

Niezależnie od tego, czy aranżacja biura będzie przepełniona ponadczasową świąteczną klasyką, czy też odzwierciedleniem kreatywności pracowników, ważne by poczuć adekwatny dla przedświątecznego czasu klimat.