Negatywne bodźce emocjonalne, a przede wszystkim przewlekły stres oddziałują niekorzystnie na cały organizm. Podwyższone napięcie mięśniowe – napięcie spoczynkowe – mięśni powoduje, że te łatwiej się kurczą, trudniej rozluźniają i relaksują. Odczuwamy to jako męczące napięcie lub nawet ból. Jak radzić sobie z negatywnymi efektami stresu wywołanego np. pracą?
Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w czasach, w których jesteśmy często narażeni na stresujące sytuacje. Wyzwania w pracy, wymagające zadania, ciągła presja na to, by sprostać oczekiwaniom – tego większość z nas nie może uniknąć. Jednym z pierwszych niepokojących sygnałów wysyłanych przez nasz organizm jest zauważalne napięcie mięśniowe. Taki przewlekły stan napięcia może prowadzić do rożnych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa czy głowy.
Jak stres wpływa na mięśnie
Oczywiste jest, że stres wpływa na cały organizm. Do skutków długotrwałego stresu zaliczamy, m.in.: depresję, zwiększoną podatność na przeziębienia i stany zapalne czy choroby układu krążenia. Warto jednak pamiętać, że to układ ruchu jako pierwszy wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Mowa tu przede wszystkim o chronicznie podwyższonym napięciu mięśniowym.
Podwyższone napięcie spoczynkowe mięśni objawia się większą skłonnością do kurczenia oraz zwiększoną trudnością w rozluźnieniu i relaksacji poszczególnych partii. W połączeniu z długotrwałym działaniem stresu zaobserwować można sytuację, w której mięśnie spinają się samoczynnie, co odczuwane jest jako męczące napięcie lub nawet ból. Przeciążenie psychogenne przeradza się w przeciążenie statyczne mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł. Warto zacząć działać od razu po zauważeniu pierwszych sygnałów.
Rozluźniaj ciało – proste ćwiczenia
Długa gorąca kąpiel i relaksujący masaż mogą być pierwszymi pomysłami nasuwającymi się na myśl o sposobach na rozluźnienie napięcia. Warto jednak poszukać innych metod, które pomogą nam zrelaksować ciało nawet skuteczniej bez konieczności udawania się do gabinetu fizjoterapeuty czy poświęcania godziny na wylegiwanie się w wannie. Oto kilka ćwiczeń, które bez problemu wykonasz w domu, a niektóre nawet podczas krótkiej przerwy w pracy.
- Rozluźnij całe ciało – połóż się na płaskiej powierzchni na plecach. Nogi w lekkim rozkroku, ramiona również otwarte na zewnątrz. Zwróć uwagę na części ciała, które podpierają pozycję, najczęściej są to: potylica, łopatki, miednica i pięty, podczas gdy reszta ciała nieco się unosi. Pozwól ciału „wtopić się” w podłoże. Skanuj części ciała po kolei i pozwól grawitacji, by przyciągała je do ziemi.
- Dłonie i stopy – Delikatnie je rozmasuj, a potem spróbuj strząsnąć z nich całe napięcie. Machaj swobodnie rękoma, podskakuj i tup.
- Klatka piersiowa – postaraj się pogłębić i wydłużyć oddech. Połóż rękę na brzuchu. Oddychaj tak, by przy wdechu brzuch się wypinał, a przy wydechu wciągał. Powtórz analogicznie ćwiczenie z rękami na żebrach.
- Twarz – zaciśnij powieki, zęby i napnij policzki, a potem wszystko rozluźnij – otwórz oczy, usta i pomasuj policzki i czoło.
Dodaj komentarz