WE_1_Scandinavia_EntranceArea_Superkilen

Strefa rekreacyjna w biurze Nordea znajduje się w pobliżu przestrzeni komunikacyjnej. (fot. Nordea Scandinavia Office)

Chociaż przestrzeń do odpoczynku w miejscu pracy może przyjmować różne formy, to uwzględnienie ich w aranżacji biura jest istotne dla wielu pracowników. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Union Investment Real Estate, strefy rekreacyjne okazały się ważne aż dla 69% millenialsów.

Dla millenialsów największą rolę odgrywa:

– komfortowy dojazd do biura (84 proc.),

– strefy rekreacyjne (69 proc.),

– infrastruktura rowerowa (62 proc.),

– aplikacje mobilne dotyczące konkretnego biurowca (40 proc.),

– wydarzenia organizowane w miejscu pracy (35 proc.).

WE_2_Scandinavia_EntranceArea_Superkilen

W biurze Nordea na każdym piętrze znajdują się strefy do różnych form relaksu. (fot. Nordea Scandinavia Office)

Nic więc dziwnego, że podążające z duchem czasu biura reagują na potrzeby pracowników i oferują swoim zespołom specjalne strefy przeznaczone do odpoczynku. Nowoczesne firmy zdają sobie sprawę, że poszczególne typy osobowości mogą być efektywne w zupełnie innych warunkach pracy. Zróżnicowanie powierzchni biurowej pod względem stref ułatwia dopasowanie do indywidualnych preferencji pracowników, a tym samym podnosi poziom skupienia zatrudnionych.

Motywacja i produktywność zespołu wzrasta bowiem wraz z możliwością swobodnego przemieszczania się po biurze i wyboru przestrzeni, która w danym momencie zapewnia najlepsze warunki do wykonywania zadań. Takiemu modelowi biura sprzyjają nowoczesne technologie, które przykładowo zapewniają dostęp do Internetu czy specjalistycznych systemów z każdego miejsca w biurze.

WE_10_NordeaScandinavia_MettingRoom_Helsinki

Jednym z trendów jest tworzenie biurowych amfiteatrów, które świetnie sprawdzą się w przypadku nieformalnych spotkań. (fot. Nordea Scandinavia Office)

 Relaks w pracy coraz ważniejszy

Koncepcja nowoczesnego biura z jednej strony uwzględnia wielostrefowość pomocną przy wykonywaniu pracy, z drugiej natomiast wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników. Coraz popularniejsza idea utrzymywania balansu pomiędzy pracą, a odpoczynkiem ma odzwierciedlenie w aranżacji biur.

Rozbudowane strefy relaksu nie tylko pomagają pracownikom w ciekawy sposób spędzić przerwę w trakcie pracy, ale sprzyjają integracji zespołu. Do rozwiązań, które cieszą się współcześnie dużym zainteresowaniem należą:

– strefy do gier,

– biblioteki i czytelnie,

– biurowe amfiteatry,

– siłownie,

– duże biurowe kuchnie, które umożliwiają organizowanie spotkań pracowników w trakcie lub po pracy,

– przestrzeń do drzemki,

– miejsce do gry na instrumentach,

– pokoje do masażu.

Stworzenie zróżnicowanej powierzchni biurowej, która jest odpowiedzią na potrzeby nowego pokolenia pracowników, należy do jednego ze współczesnych wyzwań pracodawców. O finalnym charakterze takiej przestrzeni decydują najczęściej warsztaty przeprowadzane z pracownikami, którzy przedstawiają swoje sugestie dotyczące stref relaksu.