Podobno rośliny w biurze poprawiają kreatywność i wydajność pracowników. Czy to prawda? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne – mają właściwości oczyszczania powietrza, więc warto uwzględnić je w aranżacji przestrzeni do pracy. Wybraliśmy kilka gatunków, które świetnie odnajdą się w warunkach biurowych.

Wybierając rośliny do biura, warto zdecydować się na takie, które nie wymagają codziennego podlewania. Te, które potrzebują stałej pielęgnacji i niezbyt dobrze znoszą słabsze warunki świetlne mogą nie wytrwać zbyt długo w biurze.

1. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity, specjalistycznie nazywany też Hedera helix, ma pozytywny wpływ na nasze otoczenie – absorbuje formaldehyd, czyli substancję uznawaną za jedną z najbardziej zanieczyszczających powietrze.

Bluszcz pospolity nie potrzebuje zbyt wiele słońca. Rośnie szybko i kwitnie dość obficie. Samochwytne pędy rośliny dorastają aż do 20 metrów, a w uprawie doniczkowej osiągają około 2 metrów. Świetnie więc sprawdzi się jako zielona dekoracja ścian.

2. Sansewieria

Sansewieria, nazywana też wężownicą, jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki – suche i zanieczyszczone powietrze, częste zmiany otoczenia, ekspozycję na słońce i wysoką temperaturę, a co najlepsze – jest w stanie wytrzymać bez wody nawet 4 tygodnie! Znacznie groźniejsze jest dla niej przelanie, więc nie podlewajcie jej za często.

Nie dość, że może być świetną dekoracją wnętrza, to oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, takich jak benzen i aceton. Wyłapuje z powietrza i neutralizuje toksyczne substancje.

3. Dracena

Dracena najlepiej odnajduje się w lekko zacienionym miejscu, a przy silnym świetle jej liście mogą doznać poparzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc postawienie jej w lekko zacienionym kącie lub niezbyt nasłonecznionym pomieszczeniu.

Ozdobą draceny są liście, które w zależności od gatunku i odmiany są jedno- lub wielokolorowe. Gleba tej rośliny powinna być zawsze wilgotna, ale jeśli od czasu do czasu zapomnimy ją podlać, to nie uschnie.

4. Aspidistra

Chociaż może to zdziwić niektórych z was, ale aspidistra jest rośliną z rodziny szparagowatych. Potrzebuje niewiele wody. Dzięki odporności na niekorzystne warunki nazywana jest żelaznym liściem.

5. Areka

Areka, czyli dokładnie Chrysalidocarpus lutescens, to roślina, która pochodzi z Madagaskaru, a w Holandii jest nazywana złotą palmą. Ta niezbyt trudna w pielęgnacji roślina jest już hodowana na całym świecie. Jej największą zaletą są silne zdolności do oczyszczania powietrza z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu. Do tego, dzięki trzcinowym łodygom zakończonym pierzastymi liśćmi, ma bardzo efektowny wygląd.

Najlepiej rozwija się w pomieszczeniach o temperaturze od 18 do 24 stopni Celsjusza. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna. Można ją postawić w jasnych pomieszczeniach, ale lepiej unikać bezpośredniego nasłonecznienia i przeciągów.

6. Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty, czyli inaczej dobrze znany fikus jest rośliną bardzo dekoracyjną. Duże liście w drzewiastym układzie dobrze odnajdują się w zacienionych miejscach i potrzebują niewiele wody. Wiosną i latem co około 2 tygodnie możemy dodać do wody odrobinę nawozu do roślin zielonych – w ten sposób liście będą jeszcze piękniejsze.

Jedyne, co warto przewidzieć, decydując się na zakup figowca, to zapewnienie mu dużo miejsca.

Zamiast inwestować w kosztowne oczyszczacze powietrza, można wybrać kilka ładnych i niezbyt uciążliwych w pielęgnacji roślin. Dzięki właściwościom oczyszczania powietrza z toksycznych substancji, sprawią, że oddychanie w biurze stanie się znacznie lepsze.