adult-2449725_1920

Utrzymywanie skupienia w pracy przez długi czas na wysokim poziomie nie jest możliwe. Aby wykonywać swoje zadania jak najlepiej, warto zdecydować się na krótki odpoczynek. Nawet kilkuminutowa przerwa sprawia, że wzrasta wydajność i kreatywność. Nic więc dziwnego, że tworzenie stref relaksu, w których pracownicy mogą na chwilę oderwać się od obowiązków, stało się standardem we współczesnych aranżacjach biur.

Chociaż jeszcze kilka lat temu opowieści o atrakcjach zapewnianych pracownikom w wielkich korporacjach w Stanach Zjednoczonych wydawały się trudne do zrealizowania w biurach na terenie Polski, to współcześnie relaks w pracy jest postrzegany jako szansa na zwiększenie wydajności zatrudnionych.

Jak pokazują dane Państwowej Inspekcji Pracy, Polacy spędzają w pracy nawet 800 ponadprogramowych godzin. Pomimo, że do 26 dni urlopu dochodzi jeszcze 10 ustawowo wolnych od pracy, to wiele pracowników uważa, że jest zbyt zmęczona, żeby odpoczywać. Skoro sytuacji nie poprawia nawet urlop, to wiele firm uznaje, że najlepszym rozwiązaniem by mieć wypoczętą i wydajną kadrę jest stworzenie komfortowej przestrzeni sprzyjającej relaksowi.

Inwestycja w chillout room może być opłacalna

Aranżacja biura uwzględniająca strefę relaksu nie tylko umila dzień i poprawia efektywność stałych pracowników, ale może stać się także istotnym czynnikiem, który  zachęci wysoko wykwalifikowanych specjalistów do aplikowania do danej firmy. Trudno się więc dziwić, że przedsiębiorstwa decydują się na coraz bardziej kreatywne rozwiązania dotyczące aranżacji przestrzeni relaksu w biurze.

Ciekawym przykładem jest tzw. „nap room”, w których pracownicy mogą sobie „uciąć krótką drzemkę” podczas przerwy w pracy, a potem wrócić do swoich obowiązków.
fileserver.php
Fot. Vank/Modułowa sofa Vank, która ułatwia pracownikom relaks w komfortowej pozycji.

Rozrywka w miejscu pracy

Dla niektórych pracowników najlepszym wypoczynkiem jest aktywność. Z tego powodu pokoje gier cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wielu firm. To co znajduje się w danym pomieszczeniu zależy zazwyczaj od dostępnej przestrzeni i kreatywności pracowników. Piłkarzyki, bilard, konsole i automaty do gier czy siłownie to jedne z rozwiązań, które pojawiają się we współczesnych biurach.
IMG_6672-1
Fot. Workplace Solutions/ Pokój gier w biurze OLX zaprojektowany i wykonany przez Workplace Solutions.
IMG_0639-Edit
Fot. Workplace Solutions/
Biuro RASP: Onet, Business Insider, Noizz, Forbes i Ofeminin – Neon Innovation Hub wykonane przez Workplace Solutions.

Z kolei w biurze Sii w Gdańsku połączono relaks i rozrywkę ze sposobem komunikacji –  oprócz wind i schodów powstała zjeżdżalnia, którą pracownicy mogą się poruszać.
Bez tytułu
Fot. Sii/ Zjeżdżalnia znajduje się obok schodów, dzięki temu pracownicy mają wybór, czy chcą skorzystać ze zjeżdżalni, czy poruszać się standardowymi sposobami.

 Dla miłośników natury

Trendy ekologiczne nie pozostają bez echa również w kwestii aranżacji stref relaksu. W niektórych biurach można zaobserwować nawiązanie do odpoczynku na łonie natury.
20180706-IMG_3448
Fot. Worplace Solutions/ Trawnik i leżaki w biurze Allegro. Aranżacja wnętrza autorstwa Workplace Solutions.

Strefy relaksu mogą też nawiązywać też do placów zabaw.

IMG_6047-Edit-1
Fot. Workplace Solutions/ Strefa relaksu w biurze Allegro.

Niektóre biura idą o krok dalej i aranżują całe strefy roślinne, w których pracownicy mogą się zrelaksować lub spotkać z innymi współpracownikami.

20180706-IMG_3448
Fot. Workplace Solutions/ Biosfera firmy Skanska w wieżowcu Spark w Warszawie.

Przykładem koncepcji, która może zostać połączona z inspiracjami naturą, jest tworzenie we wnętrzach amfiteatrów. Są to miejsca, w których pracownicy mogą nie tylko zrelaksować się w trakcie krótkiej przerwy w pracy, ale także spotkać i obejrzeć wspólnie film.
MG_3754-1

Fot. Workplace Solutions/Amfiteatr w biurze MediaCom. Aranżacja wnętrza autorstwa Workplace Solutions.

Strefy relaksu pełnią współcześnie w biurach istotną rolę. Decydując się na wprowadzenie takiego rozwiązania, warto sprawdzić, jakie są oczekiwania pracowników w tej kwestii. Forma, jaką przyjmuje przestrzeń wypoczynkowa, powinna być uzależniona od kultury organizacyjnej firmy.