Łużycka Plus_Fot. Allcon Investment — kopia

Łużycka Plus – to tu działa przedszkole „Mały Einstein”

Współczesne parki biurowe to coraz częściej miejsca spełniające wiele funkcji, do których przychodzi się już nie tylko „w interesach”, np. do pracy czy na spotkanie biznesowe. Jaki wpływ na integrację biurowców z miastem mogą mieć znajdujące się w nich przedszkola?

Zawodowo-biznesowa strona funkcjonowania parków biurowych jest oczywiście najistotniejsza, co jednak nie powinno przesłaniać faktu, że są to równocześnie lokalizacje, w których znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych, przydatnych w życiu prywatnym. Wśród przykładów takich działalności można wymienić m.in. lokale gastronomiczne, oddziały banków czy deweloperów mieszkaniowych. Jedną z ciekawszych ilustracji świadczenia tego rodzaju usług jest przedszkole.

W pewnym sensie można uznać obecność przedszkola w parku biurowym za „naturalną”. Możliwość zaprowadzenia dzieci do placówki znajdującej się tuż obok miejsca pracy to z pewnością atrakcyjna możliwość dla wielu pracowników biurowców. Oszczędność czasu związanego z dojazdami do innej części miasta na początek i na koniec dnia, możliwość szybkiej reakcji w sytuacji kryzysowej – to niewątpliwe zalety takiego rozwiązania. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na tego rodzaju oczywiste cechy usytuowania przedszkola w biurowcu, ale szerzej spojrzeć na konsekwencje, jakie wynikają z obecności tej instytucji w takim właśnie obiekcie.

Łużycka Plus 8 photos

Łużycka Plus

Choć parki biurowe często tworzą odrębne, typowo biznesowe dzielnice dużych miast, to można znaleźć wiele przykładów ich „wtapiania” się w tkankę miejską. Aby ta sytuacja była możliwa, kilka warunków musi zostać spełnionych. Jednym z nich jest wspomniana już obecność lokali handlowo-usługowych, drugim jest z pewnością lokalizacja biurowców w bezpośredniej bliskości komunikacji miejskiej oraz osiedli mieszkaniowych. Dzięki temu park biurowy w pewnym sensie otwiera się na otoczenie, staje się jego integralnym elementem. Ta integracja postępuje, jeśli osoby nie będące pracownikami biurowców mają powód do korzystania z oferowanych w nich usług, np. wybrały dla swoich dzieci usytuowane w nim przedszkole.

Gdyński przykład z Łużyckiej

Aby zobrazować to konkretnym przykładem, można odwołać się do kompleksu Łużycka Office Park oraz sąsiadującego z nim biurowca Łużycka Plus. Razem tworzą one najważniejsze centrum biznesowe w Gdyni, jedno z pierwszych tego typu miejsc w Trójmieście. Są one zlokalizowane niedaleko ścisłego centrum miasta, tuż obok jednego z ważniejszych przystanków kolei podmiejskiej, obok Pomorskiego Parku-Naukowo Technologicznego, największego w województwie centrum handlowego oraz pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi w dzielnicach Redłowo i Witomino. W budynku Łużycka Plus funkcjonuje przedszkole „Młody Einstein” (więcej szczegółów na temat tej placówki w opublikowanym na Office Park Blog w wywiadzie dostępnym TUTAJ), natomiast wydzielony na jego potrzeby plac zabaw znajduje się przy budynku A kompleksu Łużycka Office Park – to jedno z nielicznych „biurowych” przedszkoli na mapie Trójmiasta. Co w tym kontekście istotne, jak wynika z informacji przekazywanych przez właścicielki placówki, z oferty przedszkola korzystają nie tylko pracownicy najemców należących do Allcon Investment obiektów, lecz także osoby z zewnątrz. Jak widać nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza miejscem pracy park biurowy stał się także miejscem do zabaw dla dzieci.

Powyższy tekst został opracowany prośbę serwisu www.e-biurowce.pl.