office-2360063_960_720

Zmiany w projektowaniu powierzchni biurowych obejmują już nie tylko stawianie na użyteczność, bo coraz częściej na równi z funkcjonalnością stawiane są walory estetyczne. Jakich trendów w aranżacji biur można się spodziewać po 2018 roku?

Bądź eko. Wszędzie!
Obserwowaną w designie potrzebę dążenia do kontaktu z naturą trudno ograniczać wyłącznie do miana trendu. Trendy bowiem są przez jednych akceptowane, przez innych nie, a przede wszystkim cechują się przemijalnością. Bum na świat eko zakorzenił się we współczesnym świecie na tyle mocno, że trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Moda będzie również mocno rozpychać się w tym roku w aranżacji biur. Producenci mebli będą stawiali na wykorzystywanie naturalnych materiałów. Niebagatelną rolę odegrają również barwy. Kolory ziemi, zielenie mają stać się odpowiedzią na tęsknotę za tym co pierwotne, metodą na odreagowanie stresu. Pojawi się sporo naturalnych tworzyw, jak korek czy bambus. Osoby odpowiedzialne za wystój wnętrz nie powinny lekceważyć roślin. Muszą one jednak być zadbane i dobrze komponować się z całością wystroju. Marniejącą paproć zwisającą z rogu szafy, można zastąpić miniaturą drzewka czy doniczkową palmą. Popularne będą również motywy roślinne i to w monstrualnych rozmiarach, jak na przykład namalowany ogromny liść.

Nie zapominać o funkcjonalności
W wyborze mebli do pomieszczeń biurowych niezmiennie na pierwszym miejscu należy stawiać funkcjonalność. Układ pomieszczeń, zastosowane wyposażenie, dobór odpowiednich elementów i materiałów przede wszystkim ma zapewniać komfort pracy. Istotnym jest, aby dostęp do najpotrzebniejszych miejsc w biurze odbywał się intuicyjnie, a dobór mebli, choćby pod względem wysokości, odpowiadał pracownikom. Osoby, które będą odpowiedzialne za wyposażenie pomieszczeń będą mogły podjąć decyzję o zakupie mebli dopiero, gdy będą pewne, że będą one spełniały tę funkcję.

Działanie na wszystkie zmysły
W biurowej przestrzeni najłatwiej oddziaływać na zmysł wzroku. Można to osiągnąć choćby poprzez dobranie odpowiednich kolorów ścian. Te jednak z czasem powinny ulegać zmianom. Instytut Pantone, światowy autorytet w dziedzinie kolorów, a jednocześnie twórca nietypowej palety barw zwanej Skalą Pantone, każdego roku przedstawia trendy, jakie będą obowiązywały we wnętrzarskim designie. Kolorem roku 2018 okrzyknięto kolor „intrygujący, fascynujący i magiczny” – Ultra Violet. Znawcy tematu podkreślają jednak, że fiolet jest kolorem wybitnie wymagającym. W nadmiarze może sprawić, że wnętrze będzie przytłaczające, wręcz depresyjne. W odpowiedniej dawce ma jednak tworzyć klimat kreatywności i miejsca przyjaznego pracy. Kto boi się tego koloru może według rekomendacji Instytutu Pantone postawić na pomidorowy odcień czerwieni, nasycony, zimny odcień niebieskiego, jaskrawą limonkę i pikselowy żółty. Te kolory mają wyzwalać energię i motywować do pracy. Dla równowagi rekomendowane są barwy ciepłej brzoskwini, brudnego różu, naturalne odcienie szarości oraz kolor lniany i perłowy odcień beżu.

To jednak tylko wrażenia wzrokowe, a warto popracować również nad walorami dotykowymi. W modzie będzie stosowanie tekstyliów, choćby wykorzystywanie tkanin wyciszających na ścianach. Sprawi to wrażenie większej przytulności, a wygłuszone pomieszczenie będzie sprzyjało wytężonej pracy. W modzie będą również dywany i odpowiednio dobrane do wnętrza wykładziny.

Więcej przyjaznego miejsca
Szefowie działów HR zaczynają zauważać, że istotna jest nie tylko przestrzeń związana z miejscem pracy pojedynczych pracowników, ale również miejsca, gdzie zadania wykonywane są wspólnie. Trend zwany Activity Based Working zakłada powstawanie przestrzeni dostosowanych do różnych charakterów pracy, jak na przykład miejsca skupienia, czy przestrzenie, w których będzie mogło pracować kilka osób jednocześnie. Trend ten będzie rozwijał się nadal, a według znawców tematu rok 2018 będzie przełomowy dla tego typu działań. Nie bez znaczenia będą w tym wypadku pomieszczenia przeznaczone do relaksu. Wiele firm, już nie tylko z tzw. branży kreatywnej, zauważa, że wydzielenie miejsc, w których pracownicy będą mogli na chwilę odetchnąć od zawodowych obowiązków, sprzyja podniesieniu ich wydajności. Coraz więcej pracodawców będzie stawiało na stworzenie takich przestrzeni.

***
Przedsiębiorcy coraz dobitniej zauważają, że jakość pracy i przestrzenie biurowe nie są od sobie oderwane. W 2018 roku rozwój tej działalności firm będzie dalej rozwijany, a być może nabierze nowego kierunku.