bulletin-board-3233653_1920

Pierwszy dzień po urlopie dla wielu osób nie jest łatwy. Na powitanie po wakacyjnej przerwie zespoły bardzo często przygotowują swoim współpracownikom żartobliwe niespodzianki. Ozdabianie biurka osoby wracającej do pracy stało się ostatnimi czasy „klasykiem”.

Puste miejsce pracy na różne sposoby skłania zespół do kreatywności. Jednym z najczęstszych sposobów na powitanie kolegi lub koleżanki z pracy po wakacjach jest owinięcie wszystkich elementów stanowiska pracy folią. Nie ma znaczenia, czy jest to folia bąbelkowa, przezroczysta czy typowa dla przesyłek kurierskich czarna folia. Cel jest jeden – takie opakowanie biurka, by osoba wracająca z pracy na długo zapamiętała nie tylko urlop, ale i dzień powrotu do pracy.

Łagodniejszym wydaniem biurowego żartu jest wydrukowanie podobizny kolegi z pracy i umieszczenie go przy biurku. Radość z powrotu współpracownika okazywana jest też poprzez przygotowanie słodkiego poczęstunku, pozostawienie na biurku prezentu lub udekorowanie całego gabinetu balonami.

shining-3182654_1920

Przestrzenne dekoracje

Przyozdabianie stanowisk pracy bardzo często przybiera też formy przestrzenne. W niektórych firmach pracownicy decydują się na zamianę sprzętu na tekturowy, w innych natomiast idą o krok dalej oddzielając kartonami całe pomieszczenia. Czasami tekturowym aranżacjom towarzyszą motywy przewodnie, ściśle związane ze specyfiką branży i obszarem jej działalności, zainteresowaniami lub miejscem wyjazdu urlopowicza.

Ze względu na to, że powroty z wakacji nie należą do najłatwiejszych, współpracownicy przygotowują sobie też scenerię, która ma przypominać miejsce podróży, plażę czy widoki, z którymi dana osoba miała do czynienia przez ostatnie dni. Dużą popularnością cieszy się zamiana fotela biurowego na leżak, umieszczanie obok biurka, parasoli, parawanów, słomianych kapeluszy czy dmuchanych materacy. Inni zmieniają współpracownikom tapetę na ekranie monitora na bardziej wakacyjną czy ustawiają na biurkach widokówki.

google-2202220_1920

Pomysłowe powitanie czy nietrafiony żart?

Chociaż pomysły zespołu często są bardzo pomysłowe, to nie wszystkie żarty mogą spodobać się osobie wracającej z urlopu. Granica pomiędzy kreatywnością a przesadnym i nie do końca trafionym dowcipem bywa naprawdę cienka. Decydując się na tego rodzaju powitanie współpracownika, trzeba wziąć pod uwagę poczucie humoru danej osoby, stopień zażyłości lub zajmowane stanowisko, a także… ilość obowiązków, jaka czeka na współpracownika pierwszego dnia po powrocie. Przywrócenie miejsca pracy do poprzedniego wyglądu, przykładowo po dokładnym owinięciu folią czy sznurkiem może trochę potrwać.

Nie na miejscu może okazać się też niszczenie biurowego sprzętu – zasypanie klawiatury piaskiem, zasadzenie na niej roślin zanurzenie komputerowej myszy w wodzie. Jeżeli żarty muszą już być daleko idące czy nietuzinkowe, warto zastosować atrapę sprzętu lub imitujące konkrety przedmiot zamienniki.

package-1511683_1920

Chociaż nieobecność współpracownika może pobudzać kreatywność i zachęcić do nietypowego powitania, to warto pamiętać, by charakter i forma żartu zostały dopasowane do odbiorcy.