Chociaż urlop to jeden z najprzyjemniejszych okresów w ciągu roku, to wiele osób stresuje powrót do pracy po dłuższej nieobecności. Odpowiednie zaplanowanie obowiązków ułatwi ponowne odnalezienie się w zawodowej rzeczywistości.

Zakończenie urlopu wcale nie musi oznaczać nagłego pogorszenia nastroju i wielu nadgodzin. Wszystko zależy od dobrej organizacji czasu i obowiązków. Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na efektywny powrót do firmy.

1. Odpowiedni plan działania

Do tego, że dobry plan działania jest podstawą przy wypełnianiu obowiązków służbowych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wśród wielu zadań, warto podkreślić te, które są szczególnie ważne lub pilne, by żaden istotny termin nam nie umknął. Dobry plan działania jest szczególnie istotny po powrocie z urlopu. Dzięki harmonogramowi pracy uda się wspiąć na wyżyny produktywności i uporać się z natłokiem pracy. Warto jednak pamiętać, że planowane czynności powinny zajmować zaledwie 60% dnia, a 40% powinniśmy zostawiać na sytuacje trudne do przewidzenia. To właśnie z takim podejściem udaje się realizować codzienne założenia i unikać zaległości.

Pomocne w planowaniu dnia lub tygodnia mogą okazać się aplikacje mobilne. Wśród nich znajdują się takie jak: Pocket, Todoist, Worktime czy Pomotodo. Każda z aplikacji jest prosta w obsłudze i pomocna w zarządzaniu czasem, wyznaczaniu zadań i realizacji celów.

2. Łagodny powrót do rzeczywistości

Oprócz właściwego zaplanowania obowiązków po urlopie, warto także pozwolić sobie na spokojny pierwszy dzień w pracy. Zbyt trudne zadania mogą w takim przypadku być dla nas zbyt przytłaczające. Znacznie lepiej jest porozmawiać ze współpracownikami i zapoznać się z oczekującymi wiadomościami.

3. Uporządkowana skrzynka e-mailowa

Jednym z najczęstszych problemów pracowników wracających z urlopu są przepełnione skrzynki e-mailowe. To od jej porządkowania najczęściej rozpoczynamy powrót do zawodowej rzeczywistości. Właśnie dlatego warto zaplanować pierwszy dzień po urlopie bez spotkań lub bardziej skomplikowanych zadań i poświęcić go na ponowne wdrożenie w obowiązki. Z uporządkowaną skrzynką e-mailową będzie nam znacznie łatwiej mierzyć się z kolejnymi zadaniami.

4. Nie tylko praca

Powrót do pracy nie powinien nam się kojarzyć jedynie z obowiązkami, stresem czy nieuchronnie nadchodzącymi terminami realizacji zadań. Z tego względu, szczególnie w pierwszych dniach po urlopie, warto aktywnie spędzać popołudnia. Spacer z rodziną lub przyjaciółmi, wycieczka rowerowa, zajęcia fitness lub taniec – niezależnie od tego jaką formę ruchu wybierzemy, z pewnością zadbamy jednocześnie o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Ciekawym pomysłem może okazać się także sauna, która pomoże oczyścić nasze ciało z toksyn i natchnie nas energią na kolejne dni pracy.

5. Praca w skupieniu

Chociaż pierwszy dzień w pracy po urlopie nie powinien należeć do najcięższych, to warto zadbać o odpowiednie skupienie. Rozleniwieni odpoczynkiem możemy być bardziej podatni na bodźce zewnętrzne, dlatego powinniśmy ściśle przestrzegać czasu przeznaczonego na wykonywanie obowiązków. Rozmowy ze współpracownikami powinny odbywać się w przerwie obiadowej, a muzyka przywołująca wakacyjne wspomnienia – włączona dopiero po pracy. Warto także znaleźć zaciszne miejsce w biurze, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał Jeśli mimo to trudno nam się skupić, możemy skorzystać z aplikacji, która pomoże nam tego dopilnować. Najpopularniejszą z nich jest Pomodoro, która wyznacza czas przeznaczony na wykonywanie obowiązków oraz na odpoczynek.

Korzystając z powyższych rad możemy ułatwić sobie powrót do zawodowych obowiązków. Ponadto, powinniśmy także pamiętać, że łagodne przejście do zawodowych obowiązków w dużej mierze zależy też od statusu realizacji zadań przed urlopem. Im mniej spraw pozostawimy otwartych, tym łatwiej będzie nam wrócić do codziennego rytmu pracy.