computer-2982270_1920

Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zmiany. Nie ma więc lepszego momentu na odmienienie wizerunku biura. Przeprowadzenie chociażby niewielkiej metamorfozy przestrzeni do pracy poprawi nastawienie i zwiększy energię do pracy.

 Jak podkreśla Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w raporcie „Zdrowe zielone biura” wielu członków stowarzyszenia wdraża dobre, proekologiczne praktyki, co przekłada się na komfort pracy w zrównoważonych budynkach. Poświęcanie pracy kilkudziesięciu godzin tygodniowo sprawia, że warto przygotować przyjazną przestrzeń. Właściwa aranżacja wpływa na pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Od tego, w jaki sposób zostanie urządzone miejsce do pracy, zależy efektywność wykonywanych zadań. Duże znaczenie mają odpowiednio zestawione kolory, wygodne meble, przybory usprawniające dobrą organizację, a nawet dodatki i dekoracje.

notes-2208049_1920

Niewielka metamorfoza wnętrza

Metamorfoza najbliższego otoczenia pracy nie wymaga wielkiego nakładu sił. Przykładowo, interesującym pomysłem jest wprowadzenie stylu botanicznego. Można zdecydować się na plakaty i obrazy botaniczne, ciekawe tapety i fototapety, a także własnoręcznie wykonane ozdoby. Ciekawym przykładem mogą być zasuszone liście lub kwiaty i zamknąć je w szklanych ramkach zasuszone liście lub kwiaty zamknięte w szklanych ramkach. Innym rozwiązaniem może być też zamknięta w słoiku lub w formie obrazu zieleń stabilizowana, czyli taka, która nie wymaga codziennej dbałości o rośliny. To duże ułatwienie, szczególnie dla biur, w których zazwyczaj nikt nie ma czasu podlewać roślin. Świetnie sprawdzą się więc te bezproblemowe w utrzymaniu.

Wprowadzenie zieleni do wnętrza jest również bardzo ważne z perspektywy psychologicznej. Ten kolor działa na ludzi pozytywnie, odpręża umysł i przynosi ukojenie dla oczu. Jak pokazują badania Uniwersytetu w Michigan „Health and well-being benefits of plants” („Zdrowie i dobre samopoczucie jako korzyści wynikające z roślin”), umieszczenie roślin w przestrzeni do pracy redukuje stres i napięcie, poprawia uwagę i pamięć o 20 proc., zwiększa produktywność i poprawia nastrój. Osoby, które pracują w otoczeniu zieleni są aż o 15 proc. bardziej kreatywne.

Duże zmiany

Dla wielu firm wiosna jest okazją do przeprowadzenia remontu. Zmiana funkcji poszczególnych pomieszczeń, wydzielenie strefy relaksu, pomalowanie ścian czy zakup nowych, komfortowych w użytkowaniu mebli to jedne z możliwości odmienienia wizerunku miejsca pracy.

WE_7_Scandinavia_CommonArea_Helsinki

Interesującym przykładem jest gdyńskie biuro skandynawskiego banku Nordea zlokalizowane w Łużycka Office Park, które kilka miesięcy temu otrzymało nagrodę za aranżację wnętrza w prestiżowym konkursie Property Design Awards. Przestrzeń tego biura została zaprojektowana w taki sposób, aby łączyć design z funkcjonalnością, wpisującą się w nowoczesną koncepcję Activity Based Workplace. Na jej podstawie aż 40% powierzchni w biurze stanowią nieformalne przestrzenie wspierające spontaniczne spotkania i wymianę wiedzy.

WE_11_Scandinavia_Network_Christiania

Stylistyka wnętrza powinna być zarówno dopasowana do charakteru i działalności przedsiębiorstwa, jak i identyfikacji wizualnej marki. Oprócz tego, stojąc przed wyborem kolorystyki aranżacji można pokusić się o aktualne designerskie trendy. Jednym z nich jest łączenie koloru koralowego ogłoszonego mianem Koloru Roku 2019 przez Instytut Pantone z stonowanymi odcieniami szarości lub stłumionego granatu. Takie zestawienia okażą się nie tylko eleganckie, ale i energetyczne, co przełoży się na pozytywne efekty w wykonywanej pracy.

Dzięki odmienieniu wyglądu przestrzeni do pracy, wprowadzony zostaje powiew świeżości, który przekłada się nie tylko na atmosferę i podejście do pracy, ale i oddziałuje na pozostałe sfery życia. Warto więc wykorzystać wiosenne miesiące i pokusić się o metamorfozę biurowego wnętrza.