RP zdjecie

19 października w Gdańsku odbyła się kolejna z serii debat organizowanych przez Nieruchomości Orange i „Rzeczpospolitą”.

Tym razem tematem przewodnim spotkania było „Drugie życie budynków, czyli grunt to dobra lokalizacja”. W rozmowie wzięli udział przedstawicieli runku nieruchomości oraz gdańskiego Urzędu Miasta:

– Paweł Buchman – Dyrektor Nieruchomości Orange Polska
– Sergiusz Gniadecki – Prezes zarządu Allcon Investment
– Bolesław Kołodziejczyk – MRICS, Head of Research & Advisory, CRESA
– Ewa Pielak – Zastępca Dyrektora w Biurze Rozwoju Gdańska
– Anna Szałła – Pełnomocnik zarządu firmy Ekolan z oddziału Trójmiejskiego PZFD

Rozmówcy od początku byli zgodni, że trend rewitalizacji starych budynków będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijał. Jednym z powodów jest na pewno niewielka liczba niezabudowanych działek w centrach dużych miast. Trzeba zatem w maksymalny sposób wykorzystywać istniejące już obiekty. A to oznacza, że czasami wystarczy wizja i odpowiedni budżet, aby tchnąć w niszczejący budynek drugie życie.

Kilka głosów na temat rewitalizacji
Warto jednak pamiętać, że proces inwestycyjny takich projektów jest bardzo złożony, na co zwrócił uwagę Sergiusz Gniadecki, prezes zarządu Allcon Investment: Zakup nieruchomości wiąże się, przede wszystkim, z lokalizacją. W tym sensie drugie życie nieruchomości, rozumianej jako grunt, ma swoje znaczenie. To widać w centrach polskich miast. Niewątpliwie dużym sukcesem rewitalizacyjnym jest warszawska Hala Koszyki, która zmieniła się w nowe centrum towarzysko-kulturowe.

Na ciekawą kwestię zwróciła uwagę także Ewa Pielak reprezentująca Biuro Rozwoju Gdańska. Podkreśliła, że nie każde przekształcenie, remont czy przebudowę budynku można nazwać rewitalizacją, którą należy odnosić do danego obszaru miasta, a nie do pojedynczych inwestycji. Podkreślano także, że inwestorzy planujący rewitalizację przestrzeni miejskiej powinni zacząć od zbadania oczekiwań konserwatora zabytków. W ocenie Bolesława Kołodziejczyka, Head of Research & Advisory w firmie Cresa, do inwestycji należy podchodzić w sposób świadomy, analityczny i z dużym bagażem doświadczenia oraz wiedzy. Paweł Buchman, Dyrektor Nieruchomości Orange Polska, dodał, że kolejnym punktem na liście dewelopera powinna być udana współpraca z władzami miastami. Dlatego, zanim inwestor zacznie pracować nad wizją planowanej inwestycji, powinien sprawdzić uwarunkowania przestrzenne nieruchomości, która miałaby zostać poddana rewitalizacji.

Szczegółowa relacja z debaty została opublikowania również w serwisie internetowym „Rzeczpospolitej”.

 

Źródło zdjęcia tytułowego: Rzeczpospolita