1973641-Tak-zmienilo-sie-otoczenie-w-ktorym-powstal-przystanek-PKM-Gdynia-Stadion

W niedzielę 10 grudnia Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) oddaje do użytku dwa dodatkowe przystanki na linii 201 – Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion. To długo wyczekiwane inwestycje, które mają pozytywnie wpłynąć na komunikację swoich dzielnic. W założeniu przystanek na Karwinach powinien pozwalać mieszkańcom południowych regionów miasta na łatwy i szybki dojazd do centrum Gdyni oraz wielu dzielnic Gdańska i kaszubskich miejscowości. Za przystankiem Gdynia Stadion stoi przede wszystkim idea uruchomienia kolejnego ułatwienia komunikacyjnego dla pracowników parków biurowych zlokalizowanych przy ul. Łużyckiej.

 

Ważna i długo wyczekiwana inwestycja

Przystanek PKM Gdynia Stadion to ważna inwestycja dla firm działających w biurowcach przy Łużyckiej, w których pracuje już blisko 4 tys. osób. Jest to, obok przystanków SKM, ZTM, Drogi Różowej i szybkiego połączenia z obwodnicą, kolejny punkt komunikacji mający za zadanie usprawnić pracownikom codzienny dojazd do pracy. Idea PKM-ki w tej lokalizacji ma poza tym otwierać pracodawców na prowadzenie rekrutacji w nowych rejonach, np. Kartuz i Kościerzyny.

Ponadto nasze parki biurowe, zyskują dzięki nowemu przystankowi bezpośrednie połączenie z portem lotniczym im. Lecha Wałęsy, który obsługuje m.in. bardzo dużo połączeń ze Skandynawią. Dzięki temu pracownicy kilku naszych najemców zyskają możliwość przemieszczania się między polskim biurem, a zagraniczną centralą niemal codziennie.

 

Rozkład jazdy do poprawy

Warto podkreślić, że obecny rozkład jazdy linii 201 nie do końca wpisuje się w założenia projektu. Zastrzeżenia dotyczą zbyt dużych przerw w kursowaniu pociągów w godzinach newralgicznych dla pracowników biurowych, a także za małej liczby dostępnych połączeń.

Na szczęście rozkład jazdy można szybko poprawić, a inwestycja jest przewidziana na lata. Zwłaszcza że potrzeby pracodawców i ich pracowników są już znane. Można zatem liczyć na to, że uruchomienie nowych przystanków to punkt wyjścia do rozmowy na temat efektywnego ich wykorzystania w niedalekiej przyszłości.

 

Źródło zdjęcia tytułowego: Pomorska Kolej Metropolitalna