office-building-2745410_960_720

Jednym z trendów, który w najbliższych latach może zacząć dominować w powstających biurowcach jest niewidzialna architektura, która sprawia, że budynki biurowe niemal znikają z przestrzeni miejskiej i wtapiają się w otoczenie. W poniższym artykule pokazujemy, że architektura może stać się harmonijną częścią miasta nie zakłócając jego przestrzeni.

Wyobraźmy sobie świat, w którym budynki stają się niewidoczne. Architektura zamiast wyróżniać się spośród całej struktury miasta, zaczyna się w nią wtapiać, a dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii i rozwiązań budowlanych – niemal znika z jego powierzchni.
Co więcej, taki scenariusz okazuje się być prawdziwy, a bałagan architektoniczny oraz zmniejszająca się powierzchnia miast powoduje, że projektujący budynki szukają coraz nowszych rozwiązań. Na pomoc przychodzą nie tylko czynniki społeczne, takie jak postępująca urbanizacja, ale także metamateriały, które oprócz istotnego wpływu na konstrukcję danego obiektu, mogą przykładowo odwracać kierunek światła widzialnego w dowolny sposób zaplanowany przez jego konstruktorów. Budynki poprzez zastosowanie najnowocześniejszych materiałów nie wpływają negatywnie na otoczenie, co więcej dzięki takim rozwiązaniom wyeliminowane zostają nawet cienie rzucane przez dane obiekty, co powoduje że stają się jeszcze bardziej niezauważalne dla przechodniów.
Nowy trend, czy raczej zmiana sposobu postrzegania miejskiej zabudowy, zwraca szczególną uwagę architektów odpowiedzialnych za projektowanie biurowców. Mają być one już nie tylko samowystarczalne, ekologiczne, oszczędne, ale także ich forma ma wpisywać się w miejski krajobraz i ,,wkroczyć” z poszanowaniem dla wcześniej powstałych budowli będących dziedzictwem kulturowym.

 

siedziba Grupy BNL-BNP Paribas w Rzymie

siedziba Grupy BNL-BNP Paribas w Rzymie

 

Biurowiec, czy architektoniczny miraż
Jednym z przykładów niebanalnej architektury biurowej może być siedziba Grupy BNL-BNP Paribas w Rzymie. Nieregularna bryła budynku, w całości wykonana ze szklanych przeciwsłonecznych płyt, nie tylko komponuje się z otoczeniem, ale odbija także obraz otoczenia ze wszystkich stron, dzięki czemu jej charakter zmienia się zależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Budynek mieści 3300 stanowisk pracy rozmieszczonych na dwunastu kondygnacjach, poza tym znajduje się tam także centrum szkoleniowe, sala widowiskowa, siłownia, żłobek, przedszkole oraz taras, który pozwala oglądać panoramę całego miasta. Rzymski biurowiec to przykład projektu architektonicznego, który jest połączeniem innowacyjnych rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, jednocześnie zapewniając komfortowe miejsce do pracy. Polskim przykładem budynku naśladującym lustro jest Silver Tower Center we Wrocławiu. Budynek, który rzuca się w oczy tuż po wyjściu z dworca głównego, zdaje się być złożony z ułożonych na sobie prostopadłościanów czy pudełek. Zaskakuje formą i smukłością dzięki zastosowaniu szklanej fasady podzielonej kontrastującymi pionowymi profilami. Bardzo charakterystyczna bryła budynku, lawiruje nad powierzchnią i zmienia swój wygląd w zależności od natężenia naturalnego światła oraz padających na nią cieni innych przedmiotów.

 

Venlo City Hall

Venlo City Hall

 

Kolejnym ciekawym obiektem biurowym, który stara się wpasować w tkankę miejską jest Venlo City Hall w Holandii. Innowacyjność rozpoczyna się już na poziomie doboru materiałów, które w 100% są wielokrotnego użytku, będąc tym samym przyjaznymi dla środowiska. Zielona fasada, element wyróżniający budynek, zrobiona została z różnych gatunków roślin, jest nie tylko walorem estetycznym, ale w 30% filtruje także zanieczyszczenia pochodzące z pobliskiej drogi. Co więcej, na najwyższych kondygnacjach budynku znajdują się szklarnie, które zapewniają jego ogrzewanie, tym samym w połączeniu z kominem słonecznym pozwalającym magazynować ciepło w glebie, pełni rolę naturalnej klimatyzacji. Nowoczesny biurowiec posiada wiele innych ekologicznych rozwiązań takich jak: wykładzina wykonana z przetworzonych plastikowych butelek, dach będący oczyszczalnią wody opadowej i ściekowej oraz meble wykonane z całości z materiałów C2C – czyli takich, które w przyszłości łatwo wykorzystać do stworzenia całkiem nowych produktów.

 

Silver Tower Center

Silver Tower Center

 

Biurowce przyszłości – wirtualne i multifunkcjonalne
Współczesny świat zdaje się rozwijać w zadziwiającym tempie. Co więcej, przeciętny człowiek zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, że przeważająca część nowych technologii rozwija się poza zasięgiem jego wzroku, a on sam nie jest świadomy wielkich zmian, które mają miejsce. Podobnie dzieje się w przypadku rozwoju architektury komercyjnej, która próbuje nadążyć za innowacjami i trendami, jednak budynki o nieregularnych kształtach czy wykonane z nietypowych materiałów nikogo już nie dziwią. Wydaje się, że tworzenie biurowców będzie skupiało się głównie na rozszerzeniu ich funkcjonalności. Już teraz mówi się głośno o koncepcji wirtualnych miejsc pracy czy biur, które mają przybliżać nas do natury, tym samym zapewniając środowisko do rozwoju, skupienia i znacznie wpływać na poprawę wydajności.

Nowoczesne podejście do architektury pokazuje, że biurowiec który ma służyć kolejnym pokoleniom powinien nie tylko zadziwiać tych, którzy będą mieli okazje go oglądać, ale musi także odpowiadać na często nieznane jeszcze potrzeby przyszłości.

 

Źródła zdjęć wykorzystanych w publikacji:
– Arquitectura Viva
– Detail Inspiration
– Bryla.pl