Odpowiedni bilans wodny to klucz do prawidłowego funkcjonowania psychiki człowieka i jego sprawności fizycznej. Szczególnie latem powinniśmy dbać o to, by dostarczać organizmowi wystarczającą ilość wody. Jak to zrobić i dlaczego to tak ważne?

 

Woda to istotny składnik odżywczy każdej komórki organizmu. Jest jednym z podstawowych materiałów budulcowych, reguluje wewnętrzną temperaturę ciała, pomaga w oczyszczaniu i wypłukiwaniu toksyn. Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia jest niezwykle ważne, ponieważ codzienne czynności sprawiają, że tracimy nawet trzy litry wody z organizmu. W rezultacie możemy odczuwać bóle głowy i mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą czy koncentracją.

Jak dbać o nawodnienie organizmu?

W miesiącach letnich, zwłaszcza w upalne dni, utrata wody z organizmu jest jeszcze większa. Oto pięć wskazówek, jak zadbać o odpowiednie nawodnienie codziennie.

  1. Nie czekaj aż poczujesz pragnienie. Zazwyczaj jest to moment, w którym pierwsze negatywne skutki braku nawodnienia są już odczuwalne. Pragnienie to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Dlatego, aby o niego zadbać sięgnij po szklankę wody nawet wtedy, gdy nie czujesz dużej potrzeby.
  2. Wyrób w sobie nawyk picia wody. Jak? Najlepiej zaplanuj, w których momentach dnia sięgniesz po kolejną szklankę. Ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub skorzystaj ze specjalnej aplikacji. Po niedługim czasie z pewnością nie będziesz już ich potrzebować.
  3. Przekonaj się do kranówki. Stały dostęp do wody pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia. Mimo zapewnień o bezpieczeństwie picia wody z kranu, wciąż wielu z nas wybiera nieekologiczną i stosunkowo drogą wodę butelkowaną. Tymczasem, napicie się prosto z kranu jest bezpieczne i o wiele bardziej przystępne. Jeżeli wciąż nie możesz przekonać się do kranówki, spróbuj specjalnych filtrów montowanych na kran lub tych w dzbankach do wody.
  4. Nawodnienie to nie tylko płyny. Aż 20 proc. dziennego zapotrzebowania na wodę można zaspokoić pokarmami. Zupy, jogurty i, przede wszystkim, warzywa i owoce są bogate w ten cenny składnik. Dla przykładu arbuz, ogórek czy melon w aż 90 proc. składają się z wody.
  5. Jeśli woda sama w sobie Cię nie przekonuje, spróbuj urozmaicić ją o np. mrożone maliny, plasterki cytryny czy kilka listków mięty. Spróbuj rozwadniania ulubionych soków owocowych lub sięgnij po ziołowe albo owocowe napary. Kombinacji jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Dlaczego woda jest tak ważna?

Odpowiednia ilość dostarczanych płynów zapewnia dobre samopoczucie, nawilża skórę, oczyszcza z toksyn i rozprowadza składniki mineralne do wszystkich organów. Niedostarczanie organizmowi wystarczającej  ilości wody może powodować występowanie problemów ze skórą, zaburzeń widzenia i świadomości, zaparć, zawrotów i bólu głowy. Co zyskujemy dbając o dobry poziom nawodnienia?

  • Świetna forma – już 2 proc. ubytek wody wystarcza, by forma sportowca wyraźnie spadła. Prawidłowe nawodnienia zapewnia utrzymanie kondycji osobom uprawiającym każdą aktywność fizyczną. Nawet codzienny spacer do pracy czy sklepu będzie bardziej zadowalający, gdy sięgniesz po wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia.
  • Spowolniony proces starzenia. Regularne nawadnianie sprawia, że cera jest nawilżona, odżywiona, a organizm regularnie pozbywa się toksyn. Dodatkowo, krążąca w ciele woda transportuje do komórek substancje odżywcze. To najlepszy sposób na spowolnienie procesów starzenia nie tylko skóry, ale wszystkich narządów.
  • Zdrowszy układ trawienny. Narządy tworzące układ trawienny nie mogą działać właściwie bez wody, ponieważ organizm ma problemy z rozłożeniem przyjętych z pokarmem substancji i rozprowadzeniem ich w organizmie. Regularne picie wody wspomaga również pracę jelit.
  • Wypłukiwanie toksyn. Wszystkie diety oczyszczające opierają się na jednym najważniejszym składniku – wodzie. Prawidłowe nawodnienie przyspiesza przemianę materii, co wspomaga szybsze usuwanie toksyn, a w rezultacie lepsze funkcjonowanie wątroby.