Wielu pracowników biurowych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużą część roku spędza siedząc. Ośmiogodzinny dzień pracy – przy założeniu, że ciągle siedzimy i odliczamy dni urlopowe – to ok. 1900 godzin rocznie. A to oznacza, że przez prawie 80 dni jesteśmy „przykuci” do naszego biurka i fotela.

 

Naturalnie znajdą się osoby, które błyskawicznie zakwestionują to proste równanie. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie siedzi przy biurku przez pełne osiem godzin! Idziemy na lunch, od czasu do czasu udajemy się na spotkania lub po prostu wychodzimy na korytarz, wymienić się najnowszymi ciekawostkami z kolegami i koleżankami z biura. Sęk w tym, że podczas wielu tych czynności również siedzimy. Nie pomaga fakt, że pozycję siedzącą często przyjmujemy też podczas drogi do i z biura. Następnie wracamy do domu i… przecież trzeba odpocząć, prawda?

 

Czym charakteryzuje się dobry fotel biurowy

Jak widać, osiem godzin spędzonych w pozycji siedzącej w skali dnia to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Niestety z większości z nich nie możemy zrezygnować. Możemy natomiast znacznie poprawić jakość siedzenia, dobierając odpowiedni fotel biurowy.

 

Na liście cech, na które należy zwrócić uwagę, poszukując idealnego fotela, powinny znaleźć się cztery punkty – podparcie lędźwiowe; ruchoma, obrotowa podstawa; materiał, z którego wykonano oparcie oraz siedzisko i możliwość regulacji.

 

Jednym z najważniejszych elementów, często pomijanych podczas wyboru odpowiedniego fotela, jest podparcie lędźwiowe. Modele z wyższej półki będą wyposażone w regulowaną podporę niższej partii pleców i opcja ta jest warta swojej ceny. Element ten znacznie zmniejsza obciążenie kręgosłupa i może nawet uchronić nas przed trwałymi, trudnymi w leczeniu urazami.

 

Ciężko dziś wyobrazić sobie fotel biurowy nieposiadający obrotowej podstawy wyposażonej w kółka. Te oczywiste części są wbrew pozorom bardzo ważne, albowiem pozwalają na wygodny dostęp do całej przestrzeni biurka. Najpopularniejsze są podstawy czteroramienne, ale warto rozważyć również pięcioramienną – ma ona wpływ na stabilność fotela. Solidne kółka zadbają o to, żeby nasz fotel nie przesuwał się przy każdym, najdrobniejszym nawet ruchu. Wpływ na wybór kółek ma również powierzchnia, na której stać będzie fotel. Jedne modele lepiej sprawdzają się na parkiecie, inne na wykładzinie czy dywanie.

 

 

Materiał, z którego wykonano oparcie oraz siedzisko, powinien oddychać. Siatkowe oparcie dodatkowo wesprze tę funkcję, której przydatność docenimy zwłaszcza w okresie letnim, gdy zawiedzie klimatyzacja lub przyjdzie nam dzielić pokój z osobami preferującymi wyższą temperaturę. Siedzisko powinno być wyposażone w piankę i w idealnym przypadku dostosowane do naszej wagi. Bardziej zaawansowane modele foteli, tzw. fotele kubełkowe, często używane przez profesjonalnych graczy, posiadają znacznie lepiej wyprofilowane siedziska. Charakteryzują się one idealną szerokością i dopasowaniem do podłokietników. Zazwyczaj posiadają też element raczej niespotykany w modelach z niższej półki, czyli zagłówek, który pozwala na chwilę relaksu dla górnych partii kręgosłupa, np. podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej.

 

Tym, co odróżnia fotel biurowy w świadomości użytkowników od chociażby krzesła stojącego przy stole kuchennym, jest możliwość regulacji wysokości siedziska oraz podłokietników. Jeśli jednak spędzamy przy biurku blisko osiem godzin dziennie, taka liczba elementów regulowanych jest zwyczajnie niewystarczająca. Choć ma to spory wpływ na cenę danego modelu, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji takich cech jak wysokość, kąt odchylenia oraz siła oporu oparcia, głębokość i kąt odchylenia siedziska, wysokość podpory lędźwiowej czy, w przypadku bardziej zaawansowanych egzemplarzy, synchroniczny ruch oparcia i siedziska.

 

Jakość ma swoją cenę

Fotel biurowy można nabyć nawet za 50 zł. Niestety, właśnie takie modele można wciąż spotkać w wielu biurach, a pracownicy uznają je zazwyczaj za zło konieczne, a nie element, o którego zmianę powinni się aktywnie postarać. Potrzebę podniesienia standardu siedzenia pracowników powinni uzmysłowić sobie także pracodawcy, którzy zauważą znaczny wzrost produktywności w krótkim czasie od podjęcia tej decyzji.

 

Na szczęście na porządny fotel biurowy, wyposażony w wiele ww. elementów, nie musimy wydawać kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć naturalnie jest to możliwe. Solidne, komfortowe modele, oferujące regulację więcej niż zaledwie kilku elementów są dostępne już od 200 zł, a naprawdę bogato wyposażony fotel nabędziemy już za około 2000 zł.

 

Nie bójmy się pracy na stojąco

Wciąż rzadko spotykaną, ale zyskującą na popularności alternatywą, jest praca na stojąco. Regulowane elektrycznie biurka stojące lub stałe stanowiska pracy na stojąco, w połączeniu z przyzwoitym fotelem biurowym, mają ogromny wpływ na poprawę nastroju, koncentracji, a także zdrowia pracowników.

 

Naturalnie wprowadzenie takich udogodnień bywa często niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń biurową. Rozwiązaniem może być przygotowanie nawet jednego czy dwóch tego rodzaju stanowisk, z których pracownicy będą mogli korzystać na zmianę.

 

Ostatecznie wybór dobrego fotela biurowego nie musi być trudny. Zwracając uwagę na kilka z opisanych powyżej punktów, możemy znacząco podnieść nasz komfort pracy, nie wydając przy tym fortuny. Gdy zdecydujemy się już na zmianę tego nieodzownego kompana biurowych zmagań, powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej, istotnej kwestii. Żaden opis i recenzja nie zastąpią bezpośredniego testu. Czas zatem wstać na moment od biurka i najlepiej spacerem udać się do sklepu, aby sprawdzić na własnej skórze, czy dobrze nam się siedzi!