money-2724238_1920

Chociaż biura pasywne są interesującą wizją przyszłości, to proekologiczne podejście zaczyna się od niewielkich, codziennych wyborów. Coraz więcej firm dostrzega wagę dbania o środowisko naturalne i stopniowo zachęca pracowników do włączania się w działania na rzecz planety. Co więcej, przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie proekologicznej postawy, odnotowują wymierne korzyści finansowe.

Budynki pasywne, czyli te, które dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii ograniczają zużycie energii niemal dziesięciokrotnie, w przyszłości mają stać się standardem. Do prawidłowego funkcjonowania, w tym ogrzewania, wentylacji czy chłodzenia, budynki pasywne nie potrzebują energii z zewnątrz. Dzieje się tak ze względu na pobieranie jej z promieni słonecznych oraz z wnętrza ziemi za pomocą specjalnej sondy geotermalnej. Tego rodzaju budynki są również wspierane przez ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny.

Zanim ze względów technologicznych i finansowych możliwe będzie wdrożenie budynków pasywnych i stworzenie biur ekologicznych, przedsiębiorstwa zauważają rolę niewielkich działań sprzyjających środowisku. Niewyłączone sprzęty elektroniczne czy niewyjęta z gniazdka ładowarka marnują energię, gdy zostają włączone. Zastosowanie energooszczędnego sprzętu czy wyłączanie komputerów na czas, gdy nie są używane, pozwoli wymiernie oszczędzić prąd. Podobnym obserwacjom sprzyja także wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne, zamontowanie czujników ruchu w strefach komunikacyjnych czy stworzenie aranżacji biura ukierunkowanej na wykorzystywanie światła słonecznego.

light-bulb-1640438_1920

Oszczędność papieru i recykling kluczem do sukcesu

Jednym z surowców zużywanych w biurach w największej ilości jest papier. Drukowanie dwustronne, niewyrzucanie kartek, które mogą przydać się do krótkich notatek czy ograniczanie drukowania niepotrzebnych dokumentów znacznie zmniejszy zużycie papieru i jednocześnie przyczyni się do spadku miesięcznych lub rocznych kosztów firmy.

Innym rozwiązaniem sprzyjającym oszczędności papieru jest zastosowanie tego z recyklingu. Chociaż przeszłości papier makulaturowy nie był zbyt estetyczny i przez to postrzegany jako gorszy jakościowo, to współcześnie papier pochodzący z recyklingu wygląda często nawet lepiej od zwykłego. Oprócz papieru można oddawać specjalne tusze i tonery do drukarek firmie wyspecjalizowanej w zakresie recyklingu i utylizacji.

plotter-2138990_1920

 Segregacja odpadów

Biura z proekologiczną postawą można rozpoznać po pojemnikach na odpady segregowane.  Plastik, produkty metalowe, zużyte baterie czy świetlówki są najczęściej wybieranymi kategoriami w miejscach pracy wynikające ze stopnia zużycia tych materiałów. Duży wpływ na wybór tego rodzaju koszy na śmieci ma ich design, który w pełni podąża za najnowszymi trendami.

Wybudowanie ekologicznych biur jest ogromnym wyzwaniem, jednak warto pamiętać, że codzienne, niewielkie decyzje mają wpływ na naszą planetę. Niewielkie działania, które mają na celu dbałość o środowisko sprzyjają tworzeniu proekologicznych postaw nie tylko wśród samych pracowników, ale także ich rodzin czy przyjaciół.