bench-accounting-49909-unsplashRemont wnętrza kojarzy nam się zazwyczaj z większym przedsięwzięciem, czasami jednak wystarczy nawet niewielka zmiana, dzięki której przestrzeń nabierze zupełnie innego wyrazu. Proste prace, często nazywane liftingiem wnętrz, mogą w znaczący sposób odmienić aranżację biura.

Czasami wystarczy nowa wykładzina, pomalowanie ścian oraz zmiana oświetlenia, by przestrzeń zmieniła się nie do poznania. Zmieniając aranżację wnętrza, warto pamiętać o tym, aby nowe elementy wyposażenia były spójne z pozostałym wyposażeniem. Zarówno podłoga, ściany, sufity, jak i wyposażenie stałe czy ruchome muszą ze sobą współgrać.

Jak niewielkimi nakładami zmienić wystrój wnętrza?

Malowanie płytek w łazienkach lub części kuchennej, renowacja lub wymiana mebli, zmiana koloru ścian czy aranżacji sufitu, wymiana spoin w płytkach łazienkowych oraz silikonu wokół ceramiki łazienkowej, a także montaż nowych gniazd elektrycznych i włączników czy wymiana opraw oświetleniowych (bez ingerencji w rozmieszczenie punktów świetlnych) to jedne z najczęstszych niewielkich zmian, które mogą odmienić przestrzeń biurową.

Dobrym pomysłem może okazać się także wymiana wykładziny. Niektórzy decydują się na ułożenie z niej wzorów, jednak w takim przypadku powinno się zachować umiar, by kompozycja ożywiła, ale jednocześnie nie przytłoczyła biura.

decorations-design-desk-1534924
Nowe oblicze biura spowodowane awarią

Zaplanowanie remontu biura nie jest łatwym zadaniem, gdyż wnętrze jest użytkowane co najmniej przez klika lub kilkanaście osób, a ich praca w czasie remontu zostaje w znacznym stopniu utrudniona. Nic więc dziwnego, że często bodźcem do odświeżenia wystroju biura staje się awaria urządzenia lub instalacji, która i tak zmusza zarządcę biura do podjęcia działań. Remont jednego pomieszczenia może w takim przypadku wiązać się z decyzją o zmianach w innych pomieszczeniach w tym samym lub innym terminie.

Czas realizacji

Czas realizacji nawet niewielkiego remontu biura jest związany nie tylko z wielkością powierzchni, ale przede wszystkim z zakresem prac, który jest do wykonania. Termin wykonania poszczególnych prac jest z kolei podyktowany sprawnym dostarczeniem wszystkich materiałów lub elementów wyposażenia. Dobre rozplanowanie logistyczne eliminuje opóźnienia, przez co zdarza się czasem tak, że biuro o większej powierzchni może być szybciej odświeżone lub wyremontowane niż znacznie mniejsza przestrzeń biurowa.

Niewielkie zmiany, które polegają na przemalowaniu ścian czy płytek, zmianie wykładzin czy wyposażenia mogą się odbyć nawet w trakcie jednego weekendu. W przypadku większej ingerencji w instalacje, remontu łazienek czy zmian funkcjonalnych ten proces może się znacznie wydłużyć. Jeśli jednak określimy precyzyjnie harmonogram dostaw materiałów oraz elementów wyposażenia unikniemy nieprzewidzianych sytuacji.

blur-bottle-bright-273238

Najtrudniejsze elementy metamorfozy

Konieczność ingerowania w instalacje elektryczną i hydrauliczną, wentylację czy klimatyzację może sprawić, że czas metamorfozy biura się znacznie wydłuży. Wymiana drzwi również może negatywnie wpłynąć na termin realizacji, bo chociaż sam ich montaż trwa nie aż tak długo, to po zamówieniu możemy czekać na ich dostarczenie nawet do 8 tygodni.

Na co zwrócić uwagę decydując się większą na metamorfozę biura?

Oprócz przemyślenia logistyki zamówień materiałów wykończeniowych, czasochłonności tego procesu oraz znajomości najtrudniejszych etapów prac remontowych, bardzo ważne jest przeanalizowanie funkcji, jakie ma spełniać biuro. Przestrzeń powinna być dopasowana do ilości pracowników oraz ich charakteru pracy. Istotny jest także sposób komunikacji poszczególnych działów, stworzenie wspólnej przestrzeni do pracy lub relaksu, a także miejsca do spożywania posiłków. Rozmieszczenie nowych ścian może w praktyce okazać się znacznie trudniejsze, zwłaszcza w przypadku nowszych budynków. Posiadają one systemy przeciwpożarowe, kontroli dostępu i wentylacji mechanicznej, przez co nowy podział przestrzeni może powodować konieczność ich przebudowy. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie podział wnętrza dzięki szklanym ściankom lub budowa ścian do konkretnej wysokości danej kondygnacji.

Niezależnie od tego czy planujemy niewielki lifting przestrzeni biurowej, czy decydujemy się na wprowadzenie większych zmian, powinniśmy szczegółowo zaplanować ten proces. Dzięki harmonogramowi zamówień i prac remont biura przebiegnie bez nieprzewidzianych sytuacji i znacznie szybciej będziemy mogli cieszyć się odmienionym wizerunkiem biura.