computer-1185626_1920

Idealne środowisko pracy powinno uwzględniać nie tylko nowoczesne, ale i ergonomiczne wyposażenie. Odpowiednio dopasowane rozwiązania pozwolą zniwelować problemy zdrowotne spowodowane pracą biurową.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez HealthDesk, nawet 80 proc. pracowników odczuwa ból w pracy spowodowany pracą przy biurku. Pomimo, że 86 proc. badanych określa swój stan zdrowia jako dobry, to jednocześnie tak duży odsetek zgłosił dolegliwości zdrowotne. Wynika to z faktu, że pracownicy reagują dopiero na intensywne bodźce, których nie są w stanie zbagatelizować.

Wśród partii ciała, których bóle mogą być silnie powiązane z pracą biurową są:

 • głowa i szyja,
 • barki,
 • łopatki,
 • kość krzyżowa,
 • nadgarstki,
 • oczy,
 • nogi (bóle związane z nieprawidłowym krążeniem).

girl-1064658_1920

 Decydując się na ergonomiczne rozwiązania biurowe możemy w znacznym stopniu zniwelować negatywne konsekwencje zdrowotne wynikające ze specyfiki pracy biurowej.

Ergonomiczne czyli jakie?

Wygodne meble biurowe to przede wszystkim fotele z odpowiednimi oparciami, które przylegają do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, z możliwością regulowania wysokości i rozstawu podłokietników oraz biurka z blatem regulowanym do pozycji stojącej. Pozostałe wyposażenie w przeważającej mierze zależy od specyfiki działalności firmy.

Ważną rolę odgrywają również elementy wygłuszające. Chociaż dopuszczalny poziom dźwięku wynosi 55 dB przy stanowisku pracy oraz 65 dB w sekretariatach i biurach obsługi klientów, to te normy bardzo często są przekraczane. Hałas przekraczający 75 dB grozi bólami głowi, nadpobudliwością, osłabionym czasem reakcji, zwiększonym ciśnieniem tętniczym czy nerwicami.

busy-880800_1920

Żeby zapobiec tego rodzaju sytuacjom warto korzystać z rozwiązań absorbujących dźwięk. Należą do nich m.in.:

 • ściany działowe i mobilne ścianki pochłaniające dźwięk,
 • maty wygłuszające,
 • panele akustyczne,
 • wykładziny,
 • rozwiązania sufitowe.

Alternatywne rozwiązania

Ergonomiczna i nowoczesna aranżacja biura może być dla wielu firm barierą finansową. Chcąc pogodzić interesy przedsiębiorstwa z dbaniem o pracowników można zdecydować się na leasing wyposażenia lub klasyczne wypożyczanie mebli.

Można śmiało stwierdzić wzrost zainteresowania alternatywami dla tradycyjnego zakupu mebli biurowych. Świadczą o tym chociażby wyniki EFL, który w ubiegłym roku przekazał w leasing środki trwałe obejmujące meble oraz pozostałe wyposażenie nieruchomości komercyjnych na łączną wartość 118 mln złotych. Wartość przeciętnego kontraktu wynosiła średnio 61 tys. złotych.

Warto jednak podkreślić, że oprócz leasingu dużą popularnością cieszy się najem wyposażenia z wypożyczalni mebli.

meeting-2284501_1920

Dostępne współcześnie rozwiązania biurowe są dopasowane do potrzeb użytkowników. Korzystanie z odpowiednio wyprofilowanych, wygodnych foteli czy regulowanych biurek jest istotnym elementem w profilaktyce problemów zdrowotnych związanych z siedzącym trybem życia i długotrwałą pracą przy komputerze.