20190606_133940

W letnie, gorące dni wszelkie niedogodności biur mogą utrudniać pracownikom codzienne funkcjonowanie. W dobrze zaprojektowanym, przemyślanym i nowoczesnym biurze nawet największe upały nie powinny być uciążliwe. Poprawie samopoczucia w trakcie wysokich temperatur sprzyja też praca na tarasie, w terenie lub… umilanie sobie dnia lemoniadą.

Systemy wentylacji i klimatyzacji powinny być cyklicznie sprawdzane, czyszczone i poddawane pracom konserwatorskim. Sprawna wentylacja wymienia powietrze na świeże i czyste. Nowoczesna klimatyzacja, w przeciwieństwie do dawniej stosowanych rozwiązań nie zanieczyszcza i nie wysusza powietrza. Jest też wolna od drobnoustrojów, kurzu czy grzybów.

W klimatyzowanym pomieszczeniu pracuje się lepiej. Warto korzystać z możliwości ochładzania wnętrza, ale nie wolno z tym przesadzać. Najlepsza temperatura do pracy wynosi pomiędzy 20 a 24°C. Co ważne, temperatura w biurze nie powinna być niższa od tej na zewnątrz o więcej niż 6 stopni. Zbyt duże różnice temperatur mogą powodować np. przeziębienia.

Przystosowane biura

Wiele nowoczesnych powierzchni biurowych jest technologicznie przystosowanych do zarządzania temperaturą w taki sposób, aby  umożliwiać pracę w odpowiednich warunkach. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z upałami jest uruchomienie klimatyzacji w nocy, aby „ostudzić” budynek po gorącym dniu i jednocześnie przygotować go na następny, równie słoneczny dzień. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, gdyż niższa temperatura powietrza po zmierzchu sprawia, że urządzenia chłodnicze pracują efektywniej, a dzięki zmiennym taryfom poboru prąd ich zastosowanie jest tańsze.

beverage-3533084_1920

Właściwe nawodnienie

Zgodnie z normami żywienia opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia zapotrzebowanie na wodę w przypadku osób dorosłych wynosi 2 l w przypadku kobiet i 2,3 l w przypadku mężczyzn. Kobiety ciężarne dziennie powinny wypijać 2,3 l wody, a kobiety karmiące – 2,7 l.

W trakcie upałów zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrasta i adekwatnie do wysiłku fizycznego może wynieść nawet 5 l. Prawidłowe nawadnianie w upalne dni jest bardzo istotne z fizjologicznego punktu widzenia. Żeby się ochłodzić, organizm człowieka produkuje więcej potu, który powinien być uzupełniony wodą.

melon-2438503_1920

Nie tylko woda na ochłodę

Wiele biur w trakcie upalnych dni dostarcza pracownikom wodę pod różną postacią (np. z owocami, lodem, miętą) lub decyduje się na sezonowe przyrządzanie lemoniady. Codzienne przygotowanie lemoniady w specjalnie przeznaczonych do tego kilkulitrowych słojach z kranikami może być też ciekawym pomysłem na integrację zespołu. Różnorodne przepisy na lemoniady zaangażują zatrudnionych w życie firmy, a duża dowolność smaków sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

20190605_121554

Praca na tarasie

Wysokie temperatury na zewnątrz obniżają efektywność pracy. Dobrym pomysłem okazuje się więc przeniesienie miejsca pracy na biurowy taras lub możliwość pracy zdalnej na łonie natury.

Równie ciekawym rozwiązaniem może okazać się spędzanie pory lunchu w pobliskim parku, restauracji z ogródkiem czy na plaży. Nawet krótkie oderwanie od pracy pomoże zregenerować siły i wrócić do działania z poprawioną koncentracją.

laptop-762548_1920

Letnie, upalne dni utrudniają pracownikom koncentrację i nie sprzyjają wytężonej pracy. Dzięki prostym sposobom można poprawić warunki i komfort pracy, co sprawi, że przetrwanie gorących dni w biurze nie będzie aż tak dużym wyzwaniem.