20191013-IMG_5671

proj. Workplace, fot. Adam Grzesik

Tak jak ludzie różnią się pod względem charakteru, tak często mają też odmienne preferencje dotyczące miejsca pracy. Z raportu PARP wynika, że starsi pracownicy najczęściej zwracają uwagę na wynagrodzenie, a najmłodszą część zatrudnionych motywuje dobra atmosfera pracy i lokalizacja. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób można pogodzić często odmienne potrzeby pracowników.

Jednym z podstawowych elementów wpływających na zróżnicowanie oczekiwań pracowników jest ich wiek. Oczekiwania z pokolenia na pokolenie ulegają zmianom, dlatego też dla różnych grup inne elementy wpływają na atrakcyjność pracodawcy.

Z raportu opublikowanego w grudniu 2019 roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że pracownicy po 50 roku życia najbardziej w pracy cenią sobie dobre wynagrodzenie, możliwość pracy z domu, a także liczne bonusy czy system premiowy. Negatywny wpływ na ich motywację ma nieprzyjemna atmosfera w przedsiębiorstwie, zbyt niskie wynagrodzenie, dyskryminacja ze względu na wiek oraz zła opinia pracodawcy na rynku.

Natomiast pokolenie Z zwraca uwagę na dobrą atmosferę i relacje ze współpracownikami – podkreśla to co drugi badany z najmłodszej grupy wiekowej. Liczy się także dobra lokalizacja firmy, która zapewnia łatwy i szybki dojazd do pracy (44%) oraz stabilność zatrudnienia (40%). Podobnie do innych pokoleń, najmłodsi pracownicy preferują wyższe zarobki od większej ilości czasu wolnego. Oprócz tego, wolą także pracę w osobnym pokoju, cenią różnorodność zadań zamiast pracy nad jednym, konkretnym elementem. Znacznie wyżej niż pokolenie X i Y oceniają elastyczny czas pracy,  możliwość poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Preferencje pracowników mogą być różne i uzależnione nie tylko od wieku, ale też cech charakteru czy specyfiki danej branży. Warto zaaranżować biuro w taki sposób, aby odpowiadało potrzebom większości pracowników. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Przestrzeń typu open space

Chociaż wiele osób woli pracować w osobnych pokojach niż w otwartej przestrzeni, to większość firm nie jest w stanie przydzielić każdemu indywidualnego pomieszczenia, szczególnie jeśli w biurze pracuje  dużo osób. Warto jednak uwzględnić w przestrzeni biurowej niewielkie pokoje, które umożliwią pracę w małych zespołach projektowych, w skupieniu lub rozmowę telefoniczną.

Innym ważnym elementem jest oddzielenie od siebie stanowisk pracy w przestrzeni typu open space, tak żeby zapewnić pracownikom więcej prywatności. Możemy to zrobić za pomocą dźwiękochłonnych ścianek oraz specjalnych przegród. Jeżeli dobierzemy je kolorystycznie do stylistyki wnętrza, będą ciekawym dodatkiem w aranżacji biura, a oprócz tego ograniczą hałas i poprawią komfort pracy.

Kuchnie pracownicze coraz bardziej modne

Pracownicy coraz częściej doceniają nowoczesną aranżację wnętrza z wydzieloną jadalnią pracowniczą. Przygotowanie i spożycie posiłków to świetna okazja na przerwę od zawodowych obowiązków oraz nawiązanie kontaktu ze współpracownikami. Przestronna kuchnia biurowa jest także dobrym miejscem na integrację zespołu. Wiele firm przyznaje bowiem, że nowoczesna aranżacja biura z zapleczem socjalnym staje się bodźcem do spotkań pracowników, również poza godzinami pracy.

Urządzając to pomieszczenie warto zadbać o odpowiednie wyposażenie uzależnione od liczebności zespołu. Poza tym, warto pamiętać, by oddzielić kuchnię od części przeznaczonej do pracy tak, by rozmowy dobiegające z kuchni nie przeszkadzały innym osobom.

20191013-IMG_5865

proj. Workplace, fot. Adam Grzesik

Pokoje relaksu miejscem kreowanym przez pracowników

Uwzględnienie przestrzeni do relaksu w aranżacji wnętrza wpływa na dobrą atmosferę i pozytywne relacje w zespole, a finalnie przekłada się także na lepszą efektywność pracy.

Strefy relaksu coraz częściej dostosowywane są do upodobań zespołu. W tym celu, przed przystąpieniem do aranżacji wnętrz, przeprowadzane są kwestionariusze, w których pracownicy mogą zgłaszać swoje pomysły. Po zebraniu różnorodnych propozycji przeprowadzane jest głosowanie, a rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością, zostaje wdrożone. Innym, równie ciekawym pomysłem może okazać się oddanie aranżacji przestrzeni do relaksu w ręce pracowników. W takiej sytuacji zespół jest dzielony na grupy projektowe, a każda z nich jest odpowiedzialna za inny fragment przestrzeni biurowej. Takie rozwiązania nie tylko daje pracownikom poczucie sprawczości i realnego wpływu na aranżacje wnętrza, ale także świadczy o otwartości zarządu na pomysły pracowników czy pokazuje, że aranżacja biura ma służyć zatrudnionym i to od nich właśnie zależy, jaki będzie finalny kształt biura.

20191013-IMG_5747

proj. Workplace, fot. Adam Grzesik

W strefach relaksu często pojawiają się hamaki, wygodne fotele, leżaki czy kanapy. Oprócz przestrzeni do drzemki lub czytania książki, nie brakuje miejsca do gier czy aktywności sportowych.

Pomimo że tylko 29% osób zwraca uwagę na dostępność pokoi do relaksu w pracy to bardzo duża część pracowników ceni sobie dobrą atmosferę w pracy i dba o budowanie trwałych relacji. Dlatego strefy z piłkarzykami, stołem do ping-ponga czy bilardem mogą okazać się dużym plusem. Pracownicy doceniają możliwość integracji i skorzystania z rozrywki w przerwie od służbowych obowiązków.

https://www.instagram.com/p/B2Jq9d0lPlE/

Rynek pracy jest ukierunkowany na potrzeby zatrudnionych, dlatego ważna jest dbałość o potrzeby pracowników. Chociaż poszczególne branże lub zespołu mogą mieć odmienne wymagania, to podstawą jest dialog, który pomaga wypracować przyjazne miejsce do pracy i relaksu.