celebration-christmas-christmas-balls-250177

Świąteczny wystrój wnętrza w biurach pełni bardzo istotną rolę: zmniejsza stres, poprawia nastrój i co ciekawe, podnosi także wydajność pracowników. Przestrzeń biurowa jest drugim po domu miejscem, w którym przebywamy najczęściej. Dlatego, w grudniu warto wprowadzić świąteczny nastrój, który umili zespołowi codzienne obowiązki.

Świąteczne dekoracje

Okolicznościowe dekoracje biura sprawią, że nie tylko pracownicy, ale i osoby odwiedzające biuro poczuły klimat świąt w momencie przekroczenia progu firmy. Przyozdobione świąteczne drzewko powinno zostać umieszczone  w recepcji lub strefie wejściowej biura.

Warto zwrócić uwagę na rozmiary choinki, która powinna by dopasowana do wielkości pomieszczenia tak, by nie przytłaczać wnętrza. Wianki świąteczne i girlandy świetnie sprawdzą się w przypadku aranżacji lady recepcyjnej. To również dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich biur, w których umieszczenie choinki byłoby niefunkcjonalne.

Ciekawym pomysłem jest także wyeksponowanie w biurze pomarańczy z goździkami, lukrowanych pierników czy innych świątecznych słodkości. Miłym akcentem podkreślającym wyjątkową atmosferę może okazać się także włączona  cicho świąteczna muzyka.

Wspólne przygotowania, choinka i świąteczne światełka

Jednymi z najczęstszych sposobów wprowadzania świątecznego nastroju jest wspólne ubieranie choinki, ozdabianie przestrzeni światełkami czy umieszczenie kalendarzy adwentowych. Niezależnie od tego czy wybierzemy niewielki stroik, sztuczną choinkę czy żywe drzewko, pracownicy z pewności poczują, że święta zbliżają się wielkimi krokami.

Wspólne ubieranie choinki może stać się także powodem do rywalizacji pomiędzy oddziałami. Niektóre firmy decydują się na zorganizowanie konkursu w dekorowaniu świątecznego drzewka.

baked-blur-christmas-688010

Mniej znaczy więcej

Trudno uwierzyć, że minimalistyczna koncepcja może odnosić się do pełnego ozdób okresu świątecznego, jednak powinniśmy pamiętać, że dekoracje powinny być stosowane z umiarem. Prostota w świątecznym wydaniu jest uniwersalnym sposobem na okolicznościową aranżację przestrzeni biurowej.

rawpixel-445788-unsplash

Nie tylko przyjęcia i imprezy świąteczne – wspólne gotowanie, kreatywne warsztaty czy wolontariat

Niektóre firmy ze swoimi świątecznymi działaniami wychodzą na zewnątrz. Przyjęcia i imprezy świąteczne są bardzo często w wielu organizacjach są corocznym zwyczajem. Ich formuła z biegiem czasu może jednak przybierać inną formułę. Pracodawcy coraz częściej decydują się na zorganizowanie pracownikom warsztatów kulinarnych, wspólnego pieczenia pierników, kreatywnych warsztatów przygotowywania kartek czy dekoracji świątecznych. Doskonale wiemy, że nic tak nie tworzy świątecznej atmosfery jak aromat pierników czy zapach wigilijnych potraw. Upieczone ciastka czy ugotowane posiłki mogą być dobrym wstępem do firmowego przyjęcia.

Jedną z idei integracji zespołu, która zasługuje na największe uznanie są świąteczne akcje dobroczynne. Przykładami kształtowania tego rodzaju postaw są zbiórki prezentów i rzeczy pierwszej potrzeby dla podopiecznych szpitali, hospicjów czy domów dziecka. Szczególnie w Święta bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na pomoc osobom z najuboższych rodzin.

Wolontariat pracowniczy z jednej strony może przynieść wiele dobrego potrzebującym, z drugiej natomiast – to ciekawa forma budowania relacji w zespole. Wspólne pomaganie poprawi zaangażowanie pracowników i zachęci do udzielania się społecznie nie tylko przy okazji Świąt.

Sposobów na wprowadzenie świątecznego klimatu do biura jest naprawdę wiele. Żeby odpowiednio nastroić się na przeżywanie tego magicznego czasu, warto skorzystać z kilku form. Połączenie dekorowania przestrzeni ze wspólnym spędzaniem czasu pomoże poczuć nam świąteczny klimat.