pexels-photo-1181677

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Zmieniają się nie tylko oczekiwania, ale również sposób rekrutowania. Specjaliści IT, szczególnie tacy z wieloletnim doświadczeniem, to kandydaci bardzo pożądani, a zapotrzebowanie okazuje się często znacznie większe niż faktyczna ich liczba. Jak wygrać walkę o najlepsze talenty na rynku pracy i na co zwracać uwagę przy rekrutacji kandydatów do działów IT?

Pracodawco, zacznij od podstaw
Rekruterzy zajmujący się poszukiwaniem kandydatów na wymagające stanowiska w tej branży, muszą nie tylko doskonale zdawać sobie sprawę z rosnących potrzeb, ale również sami inwestować w doskonalenie swoich umiejętności. Osoba zatrudniona w dziale HR w firmie programistycznej, powinna posiadać podstawową wiedzę na temat języków programowania, ponieważ bez tego trudno będzie ocenić czy dana osoba nada się na specjalistyczne stanowisko. Posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych osób w działach rekrutacyjnych to często podstawowy problem w wielu organizacjach, ponieważ bez tego nie będzie można ocenić czy czas poświęcony na danego kandydata w kontekście programowania był dobrze wykorzystany.

Warto pamiętać, że znalezienie odpowiednich osób do działów IT, które będą posiadały nie tylko odpowiednią wiedzę ale także umiejętności interpersonalne, może przyczynić się znacznie do rozwoju danego przedsiębiorstwa. W wielu firmach, które zarządzają aplikacjami, prowadzą sklepy internetowe czy przechowują wiele istotnych danych swoich klientów w chmurze, znalezienie dobrych specjalistów dbających nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o odpowiednie funkcjonowanie wszystkich systemów, jest niezbędne.

 

pexels-photo-879109

Stawiaj na konkrety i nie bój się feedbacku
Pracodawcy prześcigają się w wymyślaniu rozmaitych sposobów na przyciąganie specjalistów IT. Oferty pojawiają się nie tylko w najbardziej uczęszczanych miejscach, na billboardach czy plakatach, ale często przybierają także formę informacji zaszyfrowanej w kodzie. Zabiegając o najlepszych kandydatów, warto zastanowić się czy poszukiwanie w sieci to jedyny słuszny sposób. Osoby zaangażowane w proces rekrutacyjny powinny pojawiać się na różnych konferencjach branżowych, dzięki którym zbudują sieć kontaktów, aby finalnie odnaleźć potencjalnych pracowników.

Tworząc ofertę pracy dostosowaną do programistów, należy zadbać, aby przyciągała nie tylko formą, ale także konkretną treścią. Na rynku pracy jest obecnie mnóstwo ogłoszeń na różnego rodzaju programistów, testerów czy deweloperów, jednak formułki o atrakcyjnym wynagrodzeniu, niekończących się benefitach czy dynamicznym zespole nie przyciągną wielu z nich. Praca w IT to często długie godziny spędzone przed komputerem i nawarstwiające się obowiązki, dlatego warto postawić na szczegółowe informacje dotyczące projektu. Dla kandydata istotne będzie także podanie dokładnej lokalizacji biura oraz możliwość pracy zdalnej – jest to praca umysłowa, wymagająca dużej odporności na stres oraz niespodziewane sytuacje, z tego powodu osoba decydująca się na dane stanowisko zazwyczaj wybierze firmę zlokalizowaną najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Kolejnym bardzo istotnym elementem rekrutacji jest informacja zwrotna. Poinformowanie kandydata o niepowodzeniu może okazać się trudnym zadaniem, jednak takie zachowanie ze strony pracodawcy powinno zostać odebrane bardzo pozytywnie. Procesy rekrutacyjne do działów IT należą do jednych z najdłuższych i czasochłonnych. Kandydat poświęca dużo czasu na stworzenie swojego portfolio, a podczas samego procesu rekrutacyjnego musi dodatkowo rozwiązać skomplikowane zadania, dlatego warto okazać mu szacunek w postaci odpowiedniego feedbacku. W udzielonej odpowiedzi, powinien znaleźć się opis dobrych obszarów oraz tych, w których odrzucona osoba nie spełniła do końca naszych wymagań i powinna poświecić im więcej uwagi w przyszłości. Należy pamiętać, że intencją informacji zwrotnej powinna być przede wszystkim motywacja do dalszej pracy.

 

pexels-photo

Zadbaj o jakość i przeszkolony zespół HR
Jednym z ważniejszych czynników poza finansowym, który może zdecydować o zmianie pracy przez utalentowanych specjalistów, jest możliwość ciągłego rozwoju oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii. Jak wiadomo, w głównej mierze to sprzęt decyduje o komforcie pracy, tym bardziej w branży IT, a więc nie zapominajmy o aktualizacji wszystkich oprogramowań, systemów i narzędzi, na których opiera się dane przedsiębiorstwo.

Podsumowując, jeżeli wszystkie aspekty omówione powyżej zostaną spełnione, warto powrócić do fundamentów udanej rekrutacji. Dodatkowe szkolenia organizowane dla całych działów Human Resources mogą okazać się bardzo korzystne i dać rezultat w postaci zatrudnienia najlepszych specjalistów, którzy będą przyczyniać się do rozwoju firmy już od pierwszych dni swojej pracy w danej organizacji.