Czy można rozwijać się w pracy z lekkością, zapałem i efektywnie? Poznaj SMART, najlepszą metodę osiągania celów.

Wciąż postanawiasz, że nauczysz się czegoś, ale nie doprowadzasz sprawy do końca? Być może Twój cel nie był dobrze nazwany lub nawet… nie był tym właściwym, do którego chcesz dążyć. Metoda SMART rozwiewa wszelkie wątpliwości, pomaga dobrze określić cel i szczegółowo rozplanować jego osiągnięcie.

 

Czym jest metoda SMART?

SMART to metoda wyznaczania, szczegółowego planowania i monitorowania celów.

Wyraz SMART jest akronimem od angielskich słów: specific, measurable, attractive, realistic, timely defined. W polskim tłumaczeniu wygląda to następująco:

 • S jak Sprecyzowany
 • M jak Mierzalny
 • A jak Atrakcyjny
 • R jak Realistyczny
 • T jak Terminowy

Dodatkowo SMART znaczy sprytny. I taka jest też ta metoda.

SMART krok po kroku

SMART opisuje właściwości dobrze skonstruowanego celu. Dobrze skonstruowany cel to taki, który jest osiągalny. A o to przecież nam chodzi.

Kolejność rozpisywania celu jest dowolna, możesz zacząć od Terminowości, jeśli jest to dla Ciebie ważne lub łatwiejsze do określenia. Nie będzie problemu, jeśli się w tym pomylisz. Jest bardzo prawdopodobne, że w trakcie pracy ze SMART zyskasz nową wiedzę lub spojrzenie na swój cel i fragmenty całej „układanki” będą musiały się zmienić. Dlatego korzystając z tej metody, wszystko zapisuj — wtedy łatwiej dokonasz ewentualnej korekty.

 

Jaki ma być cel? Ma być SMART

SMART, czyli:

 • Sprecyzowany

Czy wiesz, czego chcesz? Co dokładnie zamierzasz osiągnąć? Jak to będzie, gdy już go osiągniesz? Co się wtedy zmieni? Im więcej określisz szczegółów Twojego celu, tym lepiej. Dokładnie opisz swój cel i wszystko, co jest z nim związane.

 • Mierzalny

Zastanowienie się nad tą kwestią sprawi, że będziesz dokładnie wiedzieć, kiedy cel został osiągnięty. Odpowiedz sobie na pytanie: skąd będę wiedzieć, że cel został osiągnięty? Właśnie tutaj jest miejsce na wyniki w liczbach, procentach i konkretne daty.

 • Atrakcyjny

Cel musi Cię po prostu „kręcić”, bez tego szybko stracisz motywację. Ma być też na tyle ambitny, żeby chciało Ci się go osiągnąć. Nie jest sztuką zdobywanie czegoś, co jest dla nas proste. Dopiero wyzwanie sprawia, że cel staje się pożądany i warty wysiłku. Zastanów się, po co chcesz realizować ten cel i co się dzięki temu zmieni.

 • Realistyczny

Realistyczny, czyli możliwy do osiągnięcia przy zasobach, którymi już dysponujesz. Chodzi o czas, umiejętności i poziom energii potrzebny do osiągnięcia celu. Pomyśl i szczerze odpowiedz sobie na pytanie: czy jestem w stanie osiągnąć ten cel? Jeśli jest on daleko poza Twoimi możliwościami, to czy ktoś inny może Ci w tym pomóc? Być może musisz zdobyć nowe umiejętności albo zmienić inne aspekty swojego życia. Oceń, jak wiele możesz zrobić i czy masz na to czas, siły i chęci.

 • Terminowy

Kiedy chcesz osiągnąć swój cel? Jak długo zajmą Ci poszczególne jego etapy? Im bardziej szczegółowo to zaplanujesz, tym łatwiejsze będzie sprawdzanie, ile pracy jeszcze przed Tobą.

 

Skąd się wziął SMART i wariacje na temat metody

Początki metody sięgają lat 60-tych XX wieku, kiedy Dr Edwin Locke opublikował artykuł nt. wpływu odpowiedniego ustalania celów na wyniki osiągane w organizacjach. Jednak dopiero w 1981 r. George T. Doran opublikował pracę opierającą się na spuściźnie Locke’a. Dokładnie wyjaśnił, o co chodzi w metodzie, a  wtedy świat ją „kupił” i zaczął wykorzystywać na wszystkich frontach.

Liderzy, managerowie, później coachowie i szkoleniowcy zaczęli używać metody SMART na co dzień, wprowadzając kolejne modyfikacje. Dziś dość popularną wariacją jest odmiana SMART-ER, gdzie dodana końcówka oznacza:

 • E jak Ekologiczny
 • R jak Rozpisany

Co ma ekologia do osiągania celów? Ekologię w tym ujęciu traktujemy jak nasze otoczenie. Nie jesteśmy samotnymi wyspami i to co robimy wpływa też na naszych najbliższych. Każda zmiana powinna być przemyślana pod kątem tego, co wniesie do życia ważnych dla nas osób i jak na nie wpłynie. A także tego, jak zmieni inne aspekty naszego życia.

Natomiast cel rozpisany to synteza całej naszej pracy z metodą SMART. Zapisz swój cel na kartce najlepiej i najpełniej jak możesz. I najlepiej powieś ją w widocznym miejscu, żeby każdego dnia przypominać sobie, nad czym usilnie pracujesz.

 

Nic jednak, nawet przy najlepszej metodzie, nie wydarzy się bez działania. Na szczęście, działanie w kierunku celu opracowanego wg. metody SMART jest proste i jeśli idziesz zgodnie z planem, płyniesz jak na fali.