Nowoczesne technologie ułatwiają organizację pracy w firmie, a środowisko naturalne na tym korzysta. W jaki sposób? Głównie przez oszczędność zasobów energetycznych, papieru i redukcję śladu węglowego.

Skłonni jesteśmy myśleć, że rozwój technologii negatywnie wpływa na świat roślin i zwierząt. Tymczasem okazuje się, że może go wspierać. Każdy z nas ma takie możliwości. Istnieją narzędzia cyfrowe, które pomagają w pracy i im więcej osób ich używa, tym większy mają wpływ na przyrodę. Prawdopodobnie już używasz przynajmniej kilku z nich. Dowiedz się, w jaki sposób pracować na korzyść firm i otaczającego nas świata.

1. Programy do współdzielenia ekranów i wideokonferencji

Po niemal roku od ogłoszenia pandemii większość firm nadal oferuje swoim pracownikom pracę zdalną. Nie byłaby ona jednak możliwa bez narzędzi, które pozwalają ludziom spotykać się online.

Jest wiele programów, które dają taką sposobność, takich jak Skype, Zoom, Teams, Hangouts, MyOwnConference czy Join.Me. Różnią się dodatkowymi funkcjami i wyglądem, wybór odpowiedniego programu zależy od potrzeb firmy. Wszystkie jednak umożliwiają przeprowadzenie wideokonferencji, gdzie uczestnicy mogą się widzieć, słyszeć i dodatkowo wymieniać informacje na czacie.

Uczestnicy spotkania mogą również udostępniać sobie wzajemnie widok ekranu komputera. Można w ten sposób pokazać prezentację lub przeprowadzić szkolenie. Programy do współdzielenia ekranów i wideokonferencji to bezcenne narzędzia dla firm. Dzięki nim wiele z nich przetrwało trudny okres, a nawet mogło się rozwijać.

Jaki to ma wpływ na środowisko naturalne? Kolosalny. Jeśli kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset osób z różnych zespołów nie musi jechać samochodami na spotkanie, oznacza to ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W skali miasta, czy nawet kraju, są to ogromne ilości CO2.

2. Narzędzia do komunikacji

Dziś nikt już nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Dobry smartfon z dużym ekranem może być nawet głównym narzędziem do prowadzenia niewielkiego biznesu np. w czasie podróży. W jednym urządzeniu mamy dostęp do konta bankowego, dokumentów, poczty i komunikatorów – wszystko, co jest na co dzień potrzebne w pracy.

Sama poczta e-mail i możliwość wysyłania dłuższych wiadomości do wielu osób jednocześnie jest bardzo wygodnym narzędziem, dzięki któremu szybko możemy przekazać informacje i ustalać działania w pracy.

Do bieżącej komunikacji służą aplikacje (WhatsApp, SLack, Messenger, Viber, Telegram, Signal i inne), gdzie możemy nie tylko się porozumiewać, ale też przesyłać innym pracownikom dokumenty.

Pracę ułatwiają nam również programy do przesyłania dużej ilości danych – zdjęć, dokumentów, filmów promocyjnych, plakatów itp. Jedne z najpopularniejszych to WeTransfer, Transfernow, MEGA, TransferXL i Dropbox.

Wszystkie te narzędzia sprawiają, że możemy pracować zdalnie. Nie musimy wsiadać w samochód i jechać do biura, żeby przekazać informacje czy dokumenty. Zmniejszamy tym samym emisję CO2, ilość papierowej korespondencji i ilość papierowych wydruków dokumentów.

3. Chmura danych

Coraz częściej, zawodowo, ale i prywatnie, korzystamy z chmury. W sieci publicznych serwerów umieszczonych na całym świecie przechowujemy dane – bazy danych, materiały wideo, oprogramowanie, aplikacje. Każdy kto w firmie ma dostęp do chmury, może w dowolnym czasie, miejscu i z dowolnego komputera czy telefonu uzyskać do niej dostęp.

Oprócz ułatwienia pracy, korzystanie z chmury zmniejsza zużycie papieru. Nie mamy potrzeby drukować dokumentów, żeby je komuś pokazać, bo każdy może mieć do nich dostęp online. Drukując mniej ograniczamy ślad węglowy w środowisku i oszczędzamy papier.

Kiedy korzystamy z chmury zmniejsza się liczba używanych serwerów gdyby pracownicy mieli dane na własnym komputerze, każde ich otwarcie wymagałoby obsługi większej ilości firmowych serwerów). Dzięki temu ograniczamy ilość zużytej energii, a wraz z nim zmniejszamy emisję gazu CO2.

Przyzwyczailiśmy się już, że nowoczesna technologia jest obecna w naszym życiu każdego dnia i w wielu jego obszarach. Nie zrezygnujemy z niej, bo daje nam wiele korzyści, ale możemy świadomie wybierać cyfrowe narzędzia. Tak, aby korzystanie z nich wiązało się z dbaniem o środowisko naturalne.