Łużycka Plus 8 photosPracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na to, aby przestrzeń, którą zajmują, odpowiadała potrzebom pracowników i wspierała ich produktywność. Pojawiają się w związku z tym pytania: Jakie będą biura przyszłości? Czego oczekują użytkownicy? Czy postrzeganie biura różni się w zależności od wieku i stanowiska? CBRE zapytało pracowników i okazało się, że są zgodni.

Swoje opinie na temat przestrzeni biurowej i najważniejszych elementów środowiska pracy wyraziło blisko 500 ankietowanych przez CBRE na potrzeby raportu How We Want To Work osób. Respondenci zostali poproszeni o wyrażenie zdania na temat trzech typów organizacji powierzchni: gabinetowego, open space oraz elastycznego. Uczestnicy badania wskazywali także jakie udogodnienia są dla nich najważniejsze, oceniali jak poszczególne układy wpływają na takie aspekty jak produktywność, kreatywność czy integracja, a także wskazywali który system jest przez nich najbardziej pożądany. W badaniu szczególny nacisk położono na zidentyfikowanie różnic w opiniach w zależności od wieku, roli w  firmie oraz wcześniejszych doświadczeń. Okazuje się, że niezależnie od nich preferencje badanych są zbliżone.

Kluczowe udogodnienia

Ankietowani wśród najważniejszych udogodnień wskazywali: możliwość kontroli otoczenia rozumianą jako wpływ na poziom hałasu oraz temperaturę powietrza, a także dostęp do światła dziennego. Niebagatelne znaczenie mają również aspekty niezwiązane bezpośrednio z samą przestrzenią biura. Wśród nich wymieniano bliskość komunikacji miejskiej – jeden z trzech najważniejszych związanych z ogólnym postrzeganiem miejsca pracy – oraz dostęp do miejsc, w których można swobodnie zjeść posiłek, takich jak firmowa kuchnia. Istotna dla pracowników jest także dostępność sklepów, restauracji i innych punktów handlowo-usługowych.

Pożądany układ

Zgromadzone dane pokazały, że niezależnie od wieku i roli również preferencje co do aranżacji biura niewiele się wśród pracowników różnią. Przedstawiciele wszystkich generacji są przyzwyczajeni do pracy w układzie gabinetowym. Przestrzenie open space są stosunkowo wysoko oceniane przez najmłodszą generację. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że większość z nich rozpoczęła karierę zawodową w momencie, kiedy ten typ układu biurowego był już w Polsce dobrze znany. Negatywne opinie dotyczące otwartych struktur pochodziły głównie od osób, które wcześniej w takim układzie nie pracowały. Z kolei koncepcja biura elastycznego została oceniona najbardziej różnorodnie. Jest to najwidoczniej wynikiem małej rozpoznawalności tej formy i kojarzenia jej z tzw. polityką „gorących biurek”.

how we want to work PL from CBRE Poland on Vimeo.

Wpływ układu biura na…

Wyniki badania pokazują, że poszczególne rodzaje biur stymulują inne aspekty funkcjonowania firmy.  Możliwość kontrolowania otoczenia wielu respondentów utożsamia z produktywnością. Te aspekty są lepiej zaspokajane w pomieszczeniach zamkniętych, niż na open space’ach. Z kolei otwarte przestrzenie zdecydowanie sprzyjają kreatywności i integracji – dużo bardziej niż biura gabinetowe. Chęć do pracy została oceniona na równym poziomie niezależnie od rodzaju układu.

Złoty środek?

Oczywiście nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które będzie odpowiadało każdej firmie. Charakter biura powinien być zgodny z tożsamością przedsiębiorstwa, sposobem jego funkcjonowania i kulturą korporacyjną. Jedno jest pewne – przemyślana koncepcja środowiska pracy sprzyja kształtowaniu wizerunku firmy i wspiera tworzenie przestrzeni przyjaznej dla jej użytkowników.

Więcej informacji na temat raportu CBRE znajduje się POD TYM LINKIEM.