Po miesiącach społecznej izolacji i życiu w ciągłym poczuciu pandemicznego zagrożenia jesteśmy przeciążeni psychicznie i coraz częściej boimy się o swoje zdrowie. Jednocześnie zaczęliśmy bardziej doceniać relacje z innymi i jak nigdy dotąd potrzebujemy kontaktów społecznych. Szybko wychwyciła to branża fit-out i nadchodzące trendy projektowania biur są nastawione na spełnianie tych potrzeb. Na całym świecie biura zmieniają się w elastyczne przestrzenie do pracy i wypoczynku. Już w najbliższej przyszłości mają to być miejsca spotkań, do których chętnie się przychodzi, a przy tym będą przestrzeniami przyjaznymi nie tylko ludziom, ale i środowisku.  

Które z trendów sprawią, że chętniej będziemy spędzać czas w biurze? Poznaj kilka głównych tendencji, które coraz częściej będziemy widzieć w polskich biurach:

 1. Open space jest passé. Czas na kameralność

Odchodzimy od dużych, otwartych przestrzeni na rzecz wydzielonych stref płynnie przechodzących jedna w drugą. Niewielki stół konferencyjny do pracy zespołowej, trzy fotele wokół małego stolika na niewielkie spotkanie zespołu projektowego,  wnęka z wygodnym fotelem lub siedzisko do pracy indywidualnej czy biurko z regulowaną wysokością to przykład aranżacji miejsca do pracy, które będzie popularne w nadchodzącym roku. Dla potrzebujących chwili relaksu lub absolutnej ciszy dobrym rozwiązaniem okażą się boksy akustyczne. Każdy może wybrać odpowiednią dla siebie przestrzeń. A wszystko oddzielone kwiatami, niewielkimi przegrodami akustycznymi lub po prostu szeroką ścieżką komunikacyjną.

Największą zaletą takiej organizacji biura jest ograniczenie dystraktorów. Wydzielone, niewielkie strefy pracy bardziej sprzyjają skupieniu i efektywności niż open space, gdzie widzimy i słyszymy praktycznie każdego. Mamy też więcej miejsca dla siebie. A przecież po powrocie do biur w czasie pandemii nadal trzeba będzie zachować odległość fizyczną. Można stwierdzić, że aktualne trendy biurowe idealnie się w to wpisują.

2. Kwiaty, kolory i miejsca dla zdrowia

Pandemia skłoniła nas do większej uważności na własne zdrowie. Od razu znalazło to wyraz w nadchodzących trendach. We wnętrzach biurowych w 2021 roku ma być jeszcze więcej zieleni, głównie  wysp i ścian z kwiatów. Najlepiej z tych oczyszczających powietrze – sanseverii, zielistek, bluszczy i skrzydłokwiatów.

Zieleń nie musi się jednak ograniczać do roślin. Może też pojawiać się jako kolor wybranych ścian. Patrzenie na nią relaksuje i wprowadza harmonię, a wtedy czujemy się lepiej i pracujemy efektywniej.

Współczesne biura mają zapewniać jak największą ilość naturalnego światła. Ideałem jest widok z okna na większą przestrzeń. Ale gdy tego nie ma, samo światło jest wystarczającym czynnikiem, który uspokaja.

O nasz dobrostan mają zadbać także specjalne miejsca regeneracji. Wydzielone pomieszczenia, gdzie możemy pomedytować, zrobić krótką drzemkę.. Work-life balance przestaje być suchym pojęciem i pracodawcy coraz częściej zaczynają dostrzegać benefity wynikające z dobrego samopoczucia pracowników

3. Ekologia i less waste

Czyste niebo nad miastami podczas lock downu dobitnie pokazało nam, w jakim stopniu zanieczyszczamy atmosferę. Zmiany klimatu, których doświadczamy w postaci nietypowych zdarzeń dla danej pory roku, susz i upałów, są już problemem każdego z nas. Z tego względu również biura 2021 roku będą uwzględniały dbałość o środowisko.

Coraz częściej będziemy mogli zobaczyć we wnętrzach do pracy meble z prawdziwego drewna lub innych ekologicznych materiałów kupowanych od lokalnego producenta. Wszystko po to, żeby poprzez produkcję i transport wyposażenia nie zwiększać emisji CO2 do atmosfery.

W wyborze materiałów będzie brany pod uwagę rodzaj powierzchni – gładką łatwiej zdezynfekować niż chropowatą, dlatego oprócz wyglądu, w parze powinna iść funkcjonalność stosowanych rozwiązań.

Do rozwiązań less waste idealnie wpisują się także wspomniane wcześniej boksy akustyczne. Dzięki łatwemu sposobowi montażu mogą być stosowane wielokrotnie. Mając boksy, nie będziemy musieli przebudowywać biura w razie zmiany koncepcji aranżacji lub przeprowadzki. Tym samym, nie produkujemy niepotrzebnych odpadów budowlanych.

4. Biuro jako miejsce społecznej wymiany

Zmęczeni izolacją społeczną szukamy kontaktu z innymi. Biura mają być projektowane z myślą o stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do tego. Miejsce gotowe na przyjęcie określonej liczby osób, po godzinach może być kawiarnią z salą zabaw dla dzieci odebranych z firmowego przedszkola. Znajdziemy tam też miejsce na zajęcia jogi lub hobbystyczne warsztaty.

Ten model organizowania biur nazywa się Pivot Space. Jego głównym zadaniem jest takie wykorzystanie przestrzeni, żeby dzięki przyjaznej aranżacji i modułowym meblom, łatwo można dopasowywać ją do zmieniających się okoliczności. Większość elementów w razie potrzeby można przenieść lub przesunąć w inne miejsce, dzięki czemu biuro możemy wykorzystać na różne sposoby. Kreatywnie. Rano praca, po południu spotkanie towarzyskie. Tak już się dzieje w wielu krajach. Wszystko wskazuje na to, że teraz czas na Polskę.

Od czasu wiosennego lock downu biura systematycznie zapełniają się pracownikami. Wracamy do nich po miesiącach pracy w domu i to zmieniło nasze potrzeby. Chcemy więcej prywatności i więcej udogodnień, które pomagają nam dbać o swój dobrostan. Chętnie zdrzemniemy się w pracy i przeznaczymy czas na budującą konwersację. Bo wiemy już, że wtedy jesteśmy bardziej wydajni i lepiej nam się pracuje. Pracodawcy też to zauważyli i aranżują biura na potrzeby pracowników.