Jednym z kluczowych elementów wpływających na efektywność w pracy jest panująca w niej atmosfera. Lepiej pracuje się bowiem z ludźmi, których mieliśmy okazję poznać, a jak wiadomo, duży wpływ na poprawę relacji między współpracownikami mają spotkania integracyjne. Dlatego poniżej przedstawiamy 6 ciekawych propozycji na wspólne spędzanie czasu, które nie tylko wpłyną pozytywnie na atmosferę w zespole, ale również pomogą rozwinąć inne przydatne umiejętności.

Pozytywne relacje ze współpracownikami sprawiają, że chętniej przychodzimy do pracy oraz mamy większą motywację do działania. Poprawiają nasze samopoczucie, niwelują stres i wprowadzają lepszą atmosferę. Nic dziwnego, że większość ludzi woli pracować w takich warunkach. Warto więc zadbać o poprawę relacji ze współpracownikami.

Spotkania integracyjne pełnią kluczową rolę w lepszej komunikacji i współpracy zespołu. Jednak równie ważne, jak ich organizowanie, jest odpowiedni dobór ich formy. Poniżej opisaliśmy kilka pomysłów na ciekawe spotkania integracyjne, które wpłyną pozytywnie na relacje pomiędzy współpracownikami:

1. Zawody sportowe

W pracy często angażujemy do wysiłku nasz umysł, który również potrzebuje odpoczynku. Dobrym pomysłem będzie aktywność fizyczna, pozwalająca oczyścić głowę ze wszystkiego, o czym myślimy każdego dnia i wrócić do obowiązków nie tylko z nowymi pomysłami, ale i większym zaangażowaniem. Dodatkowo udział w zawodach sportowych pozwala zmierzyć się ze swoimi słabościami, a kiedy uda się je pokonać, np. dzięki pomocy kolegów, zyskujemy nową motywację do działania. Taka forma integracji poprawia również umiejętności pracy w grupie i zacieśnia więzi między współpracownikami, bez względu na stanowisko – ponieważ wszyscy w takich konkurencjach są na równych pozycjach i mają takie same szanse na zwycięstwo. Zawody sportowe budują również zdrowe podejście do rywalizacji i uczą czerpać radość z sukcesów współpracowników.

2. Wspólne granie w planszówki

W ostatnich latach gry planszowe zyskały na znaczeniu. Aktualnie nie mamy do wyboru wyłącznie Chińczyka, Warcabów czy Monopoly, ale również wiele innych ciekawych pozycji o różnorodnej tematyce. Powstaje także coraz więcej miejsc, w których można coś zjeść i przy okazji zagrać w ulubione planszówki. Organizowane są też wydarzenia dla fanów tego rodzaju spędzania czasu wolnego.

Wspólne spotkanie przy grach planszowych może być świetnym pomysłem na integrację zespołu, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. Możemy nauczyć się współpracy oraz odczuwania satysfakcji z sukcesów innych, poznać swoje mocne i słabe strony, pobudzić wyobraźnię i tym samym zwiększyć swoją kreatywność. Dodatkowo takie spotkanie pozwoli zacieśnić więzi, wpływając na skuteczniejszą i przyjemniejszą pracę w zespole.

3. Firmowy piknik

Firmowy piknik to dobry pomysł na integracje latem, kiedy pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu.

Dzięki takiej formie spędzania wolnego czasu możemy się zrelaksować i odpocząć, a kolejnego dnia przyjść do pracy pełni sił i chęci do działania. Ten rodzaj integracji umożliwia przedstawienie współpracownikom swoich rodzin, co może mieć wpływ na jeszcze lepsze relacje między nimi, efektywniejszą komunikację oraz przyjemniejszą atmosferę w pracy. Obecność całych rodzin na takim wydarzeniu pomaga również zatrzeć bariery między pracownikami znajdującymi się na różnych szczeblach w pracy.

4. Spływ kajakowy

Aktywność na świeżym powietrzu pomaga się odstresować i oczyścić umysł. Jeśli dołożymy do tego wysiłek fizyczny, to możemy mieć pewność, że odpoczniemy umysłowo, a nasza motywacja i wydajność pracy wzrosną. To są jedne z powodów, dlaczego warto zorganizować firmowy spływ kajakowy. Nieważne, czy będzie on kilkugodzinny, czy kilkudniowy – każda forma pozwoli na odpoczynek od codziennych obowiązków. Dodatkowo współpracownicy mają szanse lepiej się poznać, zintegrować bez względu na stanowisko pełnione w pracy oraz polepszyć współpracę przez dążenie do wspólnego celu i wzajemne poznanie swoich zalet i wad.

Nie warto się martwić o kondycję fizyczną, ponieważ trasy mają różne poziomy trudności i można wybrać odpowiednią dla wszystkich członków wyjazdu.

Ciekawym dodatkiem do spływu kajakowego będzie zorganizowanie ogniska po przepłynięciu całej trasy. Pozwoli to odpocząć po wysiłku oraz jeszcze lepiej poznać swoich współpracowników.

5. Paintball

Paintball jest grą zespołową, więc na pewno przyczyni się do integracji całego zespołu. Pozwala poznać mocne i słabe strony wszystkich członków zespołu, ponieważ obmyślając strategię na wygraną ważne jest, aby każdy w drużynie robił to, w czym najlepiej się sprawdza. Paintball pomaga również ćwiczyć myślenie strategiczne, działanie pod wpływem stresu i presji oraz odnajdywanie się w grupie.

Gra jest bezpieczna – wszystkie firmy zajmujące się jej organizacją, wyposażają uczestników w odpowiedni sprzęt, taki jak: kaski, okulary czy specjalne kombinezony. Całe wydarzenie odbywa się na świeżym powietrzu na specjalnie przygotowanym placu „boju”. Organizatorzy nie pozwolą nam się nudzić, ponieważ gra przewiduje wiele scenariuszy takich jak przykładowo przejmowanie flagi oraz obrona VIP-a.

Na rynku mamy również możliwość skorzystania z nowej formy Paintball’a. Różnica polega na tym, że uczestnicy nie strzelają w siebie kulkami z farbą, zamiast tego mają do dyspozycji broń laserową. Kiedy przeciwnik zostaje trafiony, odejmuje mu się wirtualne życie. Cały system jest wyposażony w czujniki, co umożliwia sprawdzenie punktów zdobytych podczas gry. W wersji tradycyjnej możemy zdobyć kilka siniaków, gdy kulka z farbą trafi nas w cienką warstwę kombinezonu. Natomiast opcja laserowa jest całkowicie bezbolesna, jednak nie zapewnia tak dużych emocji, jak starcie pod gołym niebem.

6. Wyjazd do SPA

SPA będzie dobrym wyborem, kiedy mamy za sobą wymagający projekt. Warto jego ukończenie wynagrodzić sobie wyjazdem do krainy relaksu. Na pewno pozwoli to wszystkim się odstresować, ukoić nerwy i wrócić z nową energię do pracy. Każdy na takim wyjeździe może znaleźć coś dla siebie. Liczba możliwości zależy od wybranego ośrodka, ale najczęściej mamy do dyspozycji różne rodzaje masaży i zabiegów, sauny oraz baseny. Dodatkowo często hotele ze SPA mieszczą się w malowniczych lokalizacjach i dają możliwość wypożyczenia roweru do przejażdżki po okolicy. W ofercie takich obiektów można również spotkać siłownię, minigolfa i inne formy na wypełnienie czasu podczas pobytu. Dzięki temu taki wyjazd nie będzie atrakcyjny tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn.

Cały wyjazd wpłynie dobroczynnie na organizm, zredukuje nagromadzony stres i zmęczenie oraz pozwoli prawdziwie wypocząć wszystkim współpracownikom. Dużym plusem jest również szeroki wybór czynności, które można wykonywać podczas wyjazdu, dzięki czemu żaden z pracowników nie powinien być rozczarowany. Zespół wróci pełny nowej energii i pomysłów.

Duży wybór możliwości integracyjnych pozwala dopasować je jak najlepiej do naszego zespołu oraz wprowadza różnorodność do spotkań pracowniczych. Dzięki temu wspólny czas nie będzie monotonny i nudny oraz pozwoli rozwinąć różne zdolności przydatne w pracy i życiu. Wszyscy będą chętnie brali udział w takich spotkaniach, a nasz zespół będzie efektywniejszy w działaniu.