2018-06-29-22-22-50-1200x769

Styl industrialny cieszy się współcześnie dużym zainteresowaniem. Chociaż wydawać by się mogło, że loftowe elementy najlepiej przyjmują się we wnętrzach mieszkalnych, to coraz częściej biura postanawiają wprowadzić industrialne akcenty lub decydują się na całkowitą aranżację wnętrza inspirowaną pofabrycznym stylem.

Industrialne wnętrza charakteryzują się surowością. Wśród zastosowanych materiałów znajdują się: nieotynkowane, ceglane ściany, beton architektoniczny, metalowe i stalowe konstrukcje mebli lub zabudowy, drewno, a także ozdobne przewody w oplocie i lampy, które przypominają żarówki pozbawione kloszy.

Z racji tego, że przestrzenie postindustrialne były wyższe niż standardowe pomieszczenia, a znajdujące się w nich okna miały znacznie większą powierzchnię, wnętrza były dobrze doświetlone. Jasne i wysokie pomieszczenia potęgują wrażenie przestronności, co z pewnością stało się jednym z powodów wzrostu popularności wnętrz industrialnych, również w biurach i innych przestrzeniach publicznych.

hamburg_office_harbour_city_people_behind_glass-1018091.jpg!d

Oświetlenie jak w lofcie

Jako, że oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów loftowych przestrzeni, aranżacja biura w stylu industrialnym wymaga starannej selekcji lamp. Najlepiej sprawdzą się czarne, szare i grafitowe oprawy wykonane z metalu, chociaż często stosowane są także lampy z betonu lub szkła. Alternatywnym rozwiązaniem mogą okazać się żarówki zawieszane na długich kablach. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto upewnić się, że w danym pomieszczeniu spełnia ono warunki bezpieczeństwa.

Odpowiednio dobrane lampy pełnią nie tylko dekoracyjną funkcję, ale przede wszystkim rozświetlają przestrzeń, podkreślają atuty wnętrza i umożliwiają komfortową pracę. Połączenie dużych lamp z reflektorami na szynach lub umieszczonych natynkowo sprawi, że korzystanie z danego pomieszczenia będzie funkcjonalne.

2017-05-16-09-49-40-900x600

Surowa aranżacja

Ze względu na fakt, że industrialne wnętrza mają z reguły podwyższoną przestrzeń, aranżując biuro w tym stylu możemy zrezygnować z montażu sufitów podwieszanych, a okablowanie i rury wentylacyjne pozostawić odkryte. Dobrym pomysłem może okazać się pomalowanie ich na czarny kolor i zestawienie z czarnymi panelami akustycznymi, które wyciszą wysokie pomieszczenia.

Połączenie industrialnego minimalizmu z neutralnymi akcentami charakterystycznymi dla konkretnej branży w ciekawy sposób uzupełni aranżację. Loftowe elementy mogą znajdować się wyłącznie w otwartej części biura lub pojawiać się również w wydzielonych strefach do pracy w skupieniu, co zależy od koncepcji konkretnego wnętrza. Przykładowo w branży transportowej możemy zdecydować się na szafki pracownicze w postaci boksów transportowych, sale konferencyjne mogą z zewnątrz przypominać kontenery, a nogi mebli mogą przypominać wózki widłowe.

Mogłoby się wydawać, że możliwości aranżacyjne biur są w pewien sposób ograniczone, a zastosowane rozwiązania chociażby w niewielkim stopniu podobne. Jeśli jednak wybierzemy interesującą stylistykę wnętrza lub motyw przewodni spójny z profilem działalności firmy, zaaranżowanie nietuzinkowej przestrzeni do pracy nie będzie stanowiło problemu.

desk_work_hand_home_office_man-26343.jpg!d