men-1979261_1920

Jednym ze sposobów radzenia sobie z letnią pogodą jest odpowiedni ubiór. Obowiązujący w trakcie innych pór roku dress code, w trakcie upałów może okazać się trudny do utrzymania. Niektóre firmy decydują się na złagodzenie nieraz nawet bardzo oficjalnego dress code’u i pozwalają pracownikom przychodzić do pracy w lekkim, przewiewnym ubraniu.  

Wybierając codzienną stylizację do pracy, warto decydować się na dobre jakościowo, przewiewne i lekkie materiały, które pozwolą skórze oddychać. Jeśli nie zabrania tego regulamin lub charakter spotkań w danym dniu, dobrym pomysłem mogą okazać się luźne i wygodne stroje. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn kluczową rolę odgrywa długość ubrań.

people-3295555_1920

Biurowy dress code dla kobiet

Jednym z pomysłów na ubiór dla pań są przewiewne sukienki o klasycznym letnim fasonie. Szmizjerki są odpowiednie dla większości typów sylwetek, a ich uniwersalność pomoże stworzyć ciekawą stylizację zarówno na co dzień, jak i na ważne biznesowe spotkanie. Dobrym uzupełnieniem może okazać się lekki kardigan lub wykonana z lekkich materiałów marynarka.
Alternatywnym dla sukienek rozwiązaniem mogą być także przewiewne spódnice. Decydując się na ten element garderoby, podobnie jak w przypadku sukienek warto zwrócić uwagę na ich długość. Etykieta głosi, że najbezpieczniejszą granicą jest okolica kolana. Świetnie w takim przypadku sprawdzą się więc spódnice o długości midi.

Dla zwolenniczek spodni najlepszym rozwiązaniem będą zwiewne spodnie z szerokimi nogawkami lub spódnico-spodnie o długości ¾. Wybór modeli w kant doda szyku codziennym stylizacjom i okaże się wręcz idealny do pracy.

business-suit-690048_1920

Ubiór dla mężczyzn w upalne dni

 Letni dress code dla mężczyzn nie jest wprawdzie tak urozmaicony jak ten damski, ale tutaj też można liczyć na pewne udogodnienia. Niektóre firmy zgadzają się na zamianę garniturów na przewiewne długie spodnie, koszulki polo i letnie mokasyny. Najczęściej to jednak dotyczy mniej formalnych spotkań. W pozostałych sytuacjach zalecane są garnitury, ale wykonane ze znacznie lżejszych materiałów. Chociaż koszule z długim rękawem nie mogą być zastąpione tymi z krótkim rękawem, to dozwolone jest zdjęcie marynarki i podwinięcie długich rękawów koszuli.

Letnie koszule, podobnie jak garnitury powinny być wykonane z naturalnych włókien i cienkich, przewiewnych materiałów. Świetnie sprawdzą się ubrania wykonane z lekkich mieszanek wełny, bawełny, lnu czy jedwabiu.

Wybierając buty, warto zdecydować się na lekkie, skórzane męskie pantofle. Ważne, by wkładka buta była w pełni wykonana z naturalnej skóry, co zapobiegnie odparzeniom.

Damski strój Męski strój
Spódnice i sukienki do kolan lub dłuższe Koszule z długim rękawem – dopuszczalne jest zdejmowanie marynarki i podwijanie rękawów koszuli
Bluzki zasłaniające ramiona Koszule i garnitury wykonane z przewiewnych i jak najlżejszych materiałów: len, jedwab i bawełna
Długie, przewiewne spodnie Lekkie, skórzane pantofle
Ubrania wykonane z lekkich, ale dobrych jakościowo materiałów, takich jak: cienko tkana wełna, bawełna, len, jedwab, wiskoza, modal, lyocell. Długie przewiewne spodnie, koszulki polo i mokasyny w przypadku mniej oficjalnych spotkań

„Casual Friday” w wersji letniej

W większości korporacji i firm niepisaną zasadą stał się tzw. Casual Friday, czyli możliwość ubrania się w dany dzień (najczęściej właśnie w piątek) do pracy swobodnie. Warto jednak pamiętać, że „Casual Friday” nie jest przyzwoleniem na plażowy strój w miejscu pracy. Zamiast eleganckich spodni można tego dnia wybrać jeansy lub chinosy, mniej formalne bluzki zamiast koszul, trampki, tenisówki, a w przypadku kobiet także baleriny zamiast eleganckich butów.

Przed wyborem lżejszego stroju warto zorientować się, na co można sobie pozwolić oraz jaki ubiór pomoże zapobiec etykietowego faux pas. W zależności od reguł panujących w danej organizacji czy charakteru spotkań dozwolone stroje mogą różnić.