nastuh-abootalebi-284879-unsplash

Współczesne biura dzielą się na trzy główne strefy, które odpowiadają specyfice wykonywanych zadań. Najważniejszą rolę w przestrzeni firmowej odgrywa strefa do pracy w pełnym skupieniu, część administracyjna oraz strefa komunikacji i pracy wspólnej. Ta ostatnia, tzw. collaboration area stanowi jeden z ważniejszych elementów strategicznych każdej firmy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy decydują się na coraz śmielsze rozwiązania, które ułatwią pracownikom efektywniejsze wykonywanie swoich obowiązków.

W większości nowych biur, niewielkie pomieszczenia z biurkami są wypierane przez otwarte przestrzenie. Chociaż początkowo możemy uznać to za stratę cennej powierzchni, to w praktyce nowe podejście do aranżacji przestrzeni biurowych oznacza urozmaicenie sposobu pracy zespołów. W zależności od specyfiki firmy aranżacje wnętrz uwzględniają pracę mniejszych lub większych zespołów, sale spotkań dwuosobowych, przestrzenie do telekonferencji i duże sale konferencyjne. Jedną z mniej oczywistych przestrzeni do pracy jest strefa rekreacyjna. Ta, pozornie służąca relaksowi forma, pozwala zmienić dawne przeświadczenia o miejscu pracy.

Efektywność nie jedno ma imię

Efektywna praca w biurze wymaga dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Jak zauważają pracownicy działów HR, miejsce do pracy wspólnej i przestrzeń rekreacyjna są miejscami, które wpływają na poprawę kreatywności zespołu. Przestrzeń, w której nawiązują się i rozwijają nieformalne kontakty staje się pretekstem do odnajdywania najciekawszych rozwiązań.

Wielofunkcyjna przestrzeń sprawia, że zespół może nie tylko komfortowo pracować, ale także spędzać czas w miłej atmosferze: odpoczywać, grać, trenować czy wspólnie spożywać posiłki w innym miejscu niż zaplecze socjalne. Chociaż początkowe efekty mogą być niemierzalne, to strefa rekreacyjna pomaga integrować zespół.

Podczas twórczych spotkań w strefie rekreacyjnej pracownicy inspirują się wzajemnie i motywują do dalszego działania. Warto podkreślić, że tego rodzaju synergia nie ma nic wspólnego z niezdrową rywalizacją. Członkowie zespołów uczą się od siebie nawzajem, a potem tę wiedzę przekuwają w sukces firmy.

yann-maignan-376922-unsplash

Przyjazna nowoczesność, która przekonuje

Z racji tego, że biuro ma być zarówno wygodne, jak i funkcjonalne, to siedziba firmy jest współcześnie czymś więcej niż tylko miejscem do pracy. Nowoczesne przestrzenie przepełnione są najnowszymi technologiami, które coraz częściej są elementem, który przyciąga najlepszych pracowników. W niektórych branżach już otwarcie mówi się o tym, że bez najstaranniejszej aranżacji biura nie mają szans zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dbając o nietuzinkowe rozwiązania biurowe z jednej strony poprawiają efektywność dotychczasową kadrę, a także przekonują do siebie potencjalnych pracowników.

Funkcjonalny design

Współczesne biura stawiają dziś na design. W nowoczesnych siedzibach firm wystrój wnętrz jest równie ważny jak kwestie techniczne. Projektujący tego rodzaju przestrzenie architekci, tworzą dokładnie przemyślane koncepcje, które opierają się na starannym doborze kolorystyki, materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Oprócz funkcjonalnego rozmieszczenia poszczególnych stref, istotną rolę odgrywa przyjazna akustyka. W tym celu przestrzenie pracy wspólnej, komunikacyjne czy rekreacyjne są wyposażone w najbardziej nowoczesne rozwiązania, które gwarantują odpowiednią izolację akustyczną. Odpowiednio przemyślane rozwiązania poprawiają kreatywność i samopoczucie osób przebywających w biurze.