Być może znacie ten krótki, branżowy Q&A: „Jakie są trzy największe zalety biurowca? Lokalizacja, lokalizacja i… lokalizacja”. Żart i przesada? Oczywiście, ale tylko do pewnego stopnia. Komunikacja i otoczenie biura mają dla najemców i ich pracowników olbrzymie znaczenie. Pod tym względem region ul. Łużyckiej należy do najatrakcyjniejszych w Trójmieście.

Komfort pracy w biurowcu, design firmowej przestrzeni, open space czy oddzielne pokoje, nowoczesne rozwiązania budujące prestiż w oczach pracownika, dostęp do komunikacji miejskiej – o tych elementach najczęściej mówi się w kontekście potrzeb pracowników.

Nic dziwnego, przecież to one stanowią pierwsze, najbardziej oczywiste i być może najważniejsze punkty styku pracownika z życiem zawodowym, które w znaczny sposób wpływają również na samopoczucie w życiu prywatnym. Pojęcia work-life balance czy work-life blending nie wzięły się przecież z próżni.

Zresztą w próżni nie stoi biurowiec. Świetnie opisuje to cytat z ciekawego i ważnego raportu „Nie bój się Activity Based Working” (więcej o raporcie pisaliśmy m.in. TU, TU i TU), który, choć minęły 3 lata od publikacji, jest wciąż aktualny:

[…] Nowoczesne projekty biurowe stanowią ważną część współczesnych miast, które po okresie zachłyśnięcia się dynamicznym i często chaotycznym rozwojem dążą do jak najlepszego dostosowania przestrzeni miejskiej do potrzeb nie tylko najemców, lecz także mieszkańców.

Niezwykle istotny staje się miastotwórczy element inwestycji. Deweloperzy są świadomi, że budynek stworzony w oderwaniu od miasta jest jak zdanie wyrwane z kontekstu. Dlatego najnowocześniejsze inwestycje biurowe wpisują się w tkankę miejską i podnoszą jakość przestrzeni publicznej. […]

Inaczej mówiąc: miasto korzysta z biurowca, a biurowiec korzysta z miasta. Świetnie to widać na przykładzie naszego kompleksu biurowego:

– Łużycka Office Park i Łużycka Plus wyznaczyły kierunek rozwoju Gdyni Redłowa jako dzielnicy biznesowej, który lada moment zyska potężne wzmocnienie w postaci powstającego 3T Office Park,
– firmy i przede wszystkim ich pracownicy mają natomiast bezpośredni dostęp do różnorodnych funkcji, którymi ta część miasta może się pochwalić.

Wielofunkcyjne sąsiedztwo

W bezpośredniej bliskości ul. Łużyckiej znajduje się  szereg obiektów:

– Riviera – jedno z dwóch największych centrów handlowych w Polsce Północnej; znajdują się w nim punkty handlowe, usługowe,
– gastronomiczne, kino i klub fitness,
– hala widowiskowo-sportowa Gdynia Arena – odbywają się tu wydarzenia sportowe, międzynarodowe eventy turystyczne, wydarzenia kulturalne (np. Ladies Jazz Festival),
– Narodowy Stadion Rugby oraz Stadion Miejski w Gdyni, na którym gra ekstraklasowa drużyna Arka Gdynia,
– Centrum Nauki EXPERYMENT znajdujące się przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym
– zalesione wzgórza morenowe Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Otoczenie ul. Łużyckiej w najbliższych latach zyska także kilka innych, mocnych punktów. Wspomniane już 3T Office Park, kryta pływalnia olimpijska, jak również hotel i aparthotel dodatkowo ożywią dzielnicę.

„Wszędzie blisko”

Atutem lokalizacji jest też komunikacja – nie tylko z leżącym nieopodal centrum Gdyni, ale też z dowolnym innym miejsce w Trójmieście. W tym kontekście warto wymienić dwie linie kolejowe: Szybkiej Kolei Miejskiej (przystanki Gdynia Redłowo i Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana) i Pomorskiej Kolei Metropolitarnej (stacja Gdynia Stadion), położonej kilkadziesiąt metrów od Łużycka Office Park i Łużycka Plus. Umożliwia ona bezpośrednie połączenie z górnym tarasem aglomeracji, międzynarodowym portem lotniczym w Gdańsku i ważnymi miejscowościami w regionie.

Dodatkowo niedaleko kompleksu biurowego znajdują się przystanki autobusowe i trolejbusowe przy al. Zwycięstwa – głównej arterii komunikacyjnej miasta. Do tego m.in. ścieżki rowerowe czy obwodnica Trójmiasta.

Jak widać opisany na początku tekstu trend dwukierunkowej relacji biurowiec-miasto można bez trudu zobrazować przykładem biurowców przy ul. Łużyckiej.