hand-2308932_1280

Oddaj krew potrzebującym, czyli kolejna edycja Blood Donation Day, odbędzie się na terenie Łużycka Office Park już 24 października w godzinach 9.00 – 13.00 – informuje nasz najemca, firma FINASTRA.

***

AKTUALIZACJA – PODSUMOWANIE AKCJI
Podczas wczorajszej akcji Blood Donation Day zarejestrowanych zostało 43 dawców, z czego krew oddały 34 osoby.  Łącznie daje to 15.3 litrów krwi! 

W imieniu organizatorów, dziękujemy  wszystkim dawcom. Liczymy na równie aktywny udział w przyszłej edycji, która to odbędzie się w niebawem.

***

To już kolejna akcja charytatywna organizowana na terenie Łużycka Office Park, w ramach której można wspomóc rezerwy banków krwi.
Krew będzie można oddać w specjalnie przeznaczonym do tego celu ambulansie, zaparkowanym przy biurowcach na ulicy Łużyckiej 6, przed budynkiem D.

Organizatorzy proszą, aby każdy, kto chciałby przyłączyć się do akcji, zapisał się wcześniej na konkretną godzinę. Pomoże to uniknąć zbyt długiego oczekiwania na oddanie krwi. Zapisów można dokonać za pomocą dedykowanego arkusza dostępnego tutaj.

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z najbliższą akcją udziela Patrycja Pozlewicz (Patrycja.Pozlewicz@finastra.pl).

***

Warto pamiętać, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Jest ona pobierana przez profesjonalny personel medyczny przy wykorzystaniu wyłącznie jednorazowego sprzętu. Nie ma się zatem czego obawiać.

 

Chcesz oddać krew? Przeczytaj poniższe punkty, aby wiedzieć jak się przygotować:

 1. Proszę zabrać ze sobą dokument tożsamości – jeżeli jesteś obywatelem Polski musisz posiadać dowód osobisty w celu oddania krwi.
 2. W przypadku, gdy nie jesteś obywatelem Polski musisz spełniać następujące warunki by móc uczestniczyć w akcji: Wymagane jest posiadanie dokumentu z numerem PESEL; Wymagana jest znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym przeczytanie, zrozumienie oraz wypełnienie ankiety dawcy.
 3. Jeżeli w ciągu ostatnich 4 tygodni przyjmowało się leki bądź było się przeziębionym – nie można oddawać krwi. Więcej informacji na temat przeciwwskazań dostępne w ankiecie.
 4. Nie musisz brać dnia wolnego – akcja odbywa się przy miejscu pracy. Jeśli jednak obawiasz się o stan samopoczucia, po oddaniu krwi można ubiegać się o zaświadczenie wystawiane przez lekarza w Ambulansie.
 5. Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym.

 

Dlaczego oddawanie krwi jest takie ważne?

Wiele osób dziwi się, dlaczego tak często namawia się wiele osób do oddawania krwi.
Krew jest taka cenna, ponieważ nie istnieje laboratoryjny sposobu, aby ją wyprodukować. Jedyną „fabryką” krwi jest ludzki organizm.

 

Kto może zostać dawcą?

Dawca krwi może zostać każdy kto:

 1. Ukończył 18 lat, ale nie przekroczył jeszcze 60 roku życia
 2. Waży więcej niż 50 kg
 3. Cieszy się dobrym zdrowiem
 4. Nie chorował na wirusowe zapalenie wątroby lub kiłę
 5. Nie jest nosicielem wirusa HIV
 6. Nie miał wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia różnych części ciała w ciągu ostatnich 6 m-cy
 7. Nie ma objawów przeziębienia

Mężczyzna może być dawcą nawet 6 razy, a kobieta 4 razy w ciągu roku. Trzeba jednak pamiętać, żeby przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 6 tygodni.