old-factory-dusty-large-space-emptiness-162487

Rewitalizowane budynki postindustrialne charakteryzują się zazwyczaj ceglaną elewacją, dużymi, przestronnymi oknami i nowoczesnymi, surowymi wnętrzami. Trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu miały one zupełnie inne przeznaczenie, a w ich wnętrzach znajdowały się maszyny włókiennicze lub taśmy produkcyjne.

Rewitalizacja w dosłownym tłumaczeniu oznacza przywracania do życia. Obecnie procesy rewitalizacyjne mocno wykraczają poza prace konserwatorskie. Coraz częściej oznaczają całkowitą przebudowę zapomnianych fabryk lub magazynów, przekształcając je na cele komercyjne lub mieszkaniowe.

Surowe, postindustrialne przestrzenie stanowią architektoniczną przeciwwagę do nowoczesnych, szklanych biurowców. W dodatku nieruchomości przemysłowe bardzo często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, a prestiż związany z bogatą historią tych miejsc przyciąga coraz większą liczbą inwestorów oraz najemców. Siedziba w takiej lokalizacji będzie mocno wyróżniała niemal każdą firmę na tle konkurencji.

W Polsce o rewitalizacji zapomnianych budynków fabryk lub browarów najczęściej mówi się w kontekście przekształcania ich na galerie handlowe (Stary Browar w Poznaniu), budynki mieszkalne (Stara Przędzalnia w Żyrardowie) czy obiekty gastronomiczne (Hala Koszyki w Warszawie). Natomiast w innych europejskich krajach, nieruchomości przemysłowe często zyskują drugie życie w roli powierzchni biurowych.

Poniżej kilka przykładów ze świata.

 

vannelle__2_

Źródło: UNESCO

Fabryka Van Nelle w Roterdamie

Kiedy patrzy się na zdjęcia tego „biurowca”, to aż trudno uwierzyć, że była to fabryka produktów spożywczych, która działała do 1996 r. Obiekt wybudowany w roku 1931, dzisiaj jest siedzibą firmy z branży medialnej i biura projektowego. Mieści się tam spora przestrzeń konferencyjna oraz muzeum. Kompleks zajął nawet w 2015 r. pierwsze miejsce na liście 25 najpiękniejszych fabryk na świecie serwisu BetterBuys.

 

 

Kraanspoor-10

Źródło: GIG

Kraanspoor w Amsterdamie – biurowiec na betonowej platformie

Rewitalizowane stare fabryki, elektrownie czy zbiorniki do magazynowania gazu z pewnością robią wrażenie, ale ich oryginalna architektura nieco blaknie przy biurowcu umieszczonym na betonowej platformie, na której kiedyś stały portowe dźwigi.
Co ciekawe, Kraanspoor to inwestycja, która sprawiła, że zapomniana i zaniedbana przestrzeń portowa w Amsterdamie, zyskała zupełnie nowe znaczenie. Zaczęła przyciągać artystów, młode osoby oraz firmy, które zaczęły chętnie lokalizować swoje siedziby w portowej okolicy.
Kraanspoor został nagrodzony dwiema nagrodami zdobytymi w prestiżowym konkursie architektonicznym MIPIM.

 

 

hafencity-hamburg-1500x850

Źródło: Getyourguide.com

HafenCity w Hamburgu – nowa dzielnica zbudowana w byłym porcie
HafenCity to nowa dzielnica, która powstaje na dawnych terenach portowych o powierzchni 155 hektarów. Zabytkowe magazyny, spichrze i place do składowania towarów, zmieniają się w nowoczesną przestrzeń miejską oferującą powierzchnię mieszkalną, biurową i usługową. Pomimo tego, że plan zagospodarowania dzielnicy został zatwierdzony przez władze miasta już w 2000 roku, to zakończenie budowy planowane jest dopiero na 2025 rok. Efekt? Powstaną blisko 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni użytkowej brutto, a centrum Hamburga powiększy się aż o 40%. W nowej dzielnicy będzie mogło zamieszkać 12 000 osób, a prace znajdzie tam kolejne 40 000.

 

 

Berlin-friedrichshain_osthafen_20050922_437

Żródło: Wikipedia

Osthafen w Berlinie – spichlerze i dawny port
W tym przypadku zrewitalizowane zostało cało nabrzeże, które w dawnych czasach pełniło funkcję portu. Stare spichlerze zostały przekształcone w atrakcyjną przestrzeń biurową, która przyciągnęła m.in. lokalne oddziały takich gigantów jak Coca-Cola i MTV.

 

 

ricardobofill_fabrica_db_06

Źródło: Ricardo Bofilla

La Fabrica w Barcelonie – stara cementownia
Przekształcenie starej cementowi z charakterystycznymi silosami w nowoczesne wnętrze biurowe, to przykład na to, że każdemu postindustrialnemu budynkowi można dać drugie życie. La Fabrica znajduje się na obrzeżach Barcelony, a jej urokowi uległ architekt Ricardo Bofilla, który zmienił starą cementownie w siedzibę swojej firmy oraz dom.

 

 

Estonia

Źródło: VisitEstonia.com

Telliskivi w Tallinie – postindustrialna przestrzeń zmieniona w Kreatywne Miasto
W czasach sowieckich w Telliskvi znajdowała się fabryka urządzeń elektrycznych, która działała jeszcze w latach 90. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych rewitalizowanych miejsc w krajach bałtyckich.
Ta postindustrialna przestrzeń jest poddawana systematycznej adaptacji już od dekady. Dzisiaj, dawne fabryczne pomieszczenia mieszczą już prawie 250 firm, sklepów, organizacji pozarządowych oraz klubów i scen kulturalnych.

 

Polska też ma się czym pochwalić
Zagospodarowywane obiektów poprzemysłowych w Polsce odbywa się już od kilkunastu lat. Najczęściej inwestorzy decydowali się na wyburzanie starych budynków i budowanie w ich miejscu nowej infrastruktury biurowej. Coraz częściej, można jednak zaobserwować popularyzację trendu rewitalizacji i modernizacji obiektów przemysłów. Zdaniem ekspertów, oznacza to, że rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce wchodzi w kolejną fazę rozwoju.

Można również spotkać się z opiniami głoszącymi, że w Polsce zaczyna panować swoista moda na rewitalizację i nadawanie nowych funkcji dawnym obiektom przemysłowym. Bardzo szeroko komentowane są m.in. realizowane właśnie warszawskie inwestycje: Elektrownia Powiśle i Browary Warszawskie. Nie będę to jednak pierwsze rewitalizacje przestrzeni postindustrialnych na budynki biurowe. W naszym kraju można podziwiać kilka udanych rewitalizacji, które funkcjonują na rynku już od kilkunastu lat.

 

burakowska

Źródło: Morgan Moller

Stara fabryka koronek w Warszawie
Fabryka koronek na ul. Burakowskiej w Warszawie została wybudowana w 1910 r. i znajdował się w niej jeden z największych zakładów tkackich w Polsce, gdzie pracowało 70 robotników. Główny gmach budynku cudem przetrwał II Wojnę Światową i służy do dzisiaj jako powierzchnia biurowa, restauracyjna oraz usługowa.

 

 

Wrocław

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wrocławski Park Biznesu 3
Obecnie pod tym adresem znajduje się powierzchnia biurowa klasy „A”. A w czasie II Wojny Światowej, w tych samych wnętrzach, produkowano amunicję. Jest to budynek dawnej fabryki PZL Hydral. Co ciekawe, inwestorowi udało się zachować niepowtarzalny klimat tej przestrzeni – architektura w obszarze elewacji, klatek, układu wszystkich budynków jest zgodna z pierwowzorem.

 

 

Łódź

Źródła: Biura.pl

Centrum Biznesowe Kopcińskiego w Łodzi
Niegdyś była to fabryka wyrobów bawełnianych Henryka Dziembora, a dzisiaj mieści się tam centrala banku. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu zakładano, że budynek zostanie zburzony, ponieważ nie będzie nadawał się już do użytku. Tymczasem, Centrum Biznesowe Kopcińskiego ma na swoim koncie tytuł Modernizacji Roku z 2010 r.

 

***
Na podstawie udanych rewitalizacji przestrzeni i budynków postindustrialnych na powierzchnie biurowe, można uznać, że dla inwestorów stanowią one sukces nie tylko pod względem wizerunkowym, ale i biznesowym. Wielu ekspertów twierdzi, że współczesna rewitalizacja to proces, dzięki któremu poprzemysłowe dziedzictwo jest odkrywane na nowo.