office-home-house-desk-159839

Aranżowanie przestronnych biur z lekkim i funkcjonalnym wyposażeniem stało się w ostatnich czasach standardem. Bardzo często nowoczesnym materiałom i elementom wystroju towarzyszy także motyw przewodni, który ma na celu nie tylko dodanie wnętrzu atrakcyjności czy prestiżu, ale i rozbudowanie identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa.

Zwiększona świadomość tego, jak powinny wyglądać nowoczesne biura sprawia, że przed pracodawcami stawiane są coraz wyższe wymagania względem aranżacji przestrzeni do pracy. Nie chodzi tu wyłącznie o poczucie estetyki, ponieważ wielokrotnie podkreślane są pozytywne aspekty pracy w komfortowych warunkach czy wpływ usprawnień funkcjonalnych na wykonywanie codziennych obowiązków. Biuro z motywem przewodnim zwiększa motywację i chęć do pracy, co bezpośrednio przekłada się na policzalne wyniki firmy.

Agile workplace rozumiana na wiele sposobów
Jednym ze sposobów aranżacji biur jest budowanie koncepcji wnętrza na podstawie funkcji. Kluczową rolę w takim przypadku odgrywa strefa komunikacyjna, która jest spójna z tzw. agile workplace, czyli zwinną przestrzenią do pracy. Biura budowane według tego schematu są zaprojektowane w oparciu o plan kwadratu lub prostokąta, co pozwala na swobodne przejścia dookoła lub na wskroś przestrzeni.

 

pexels-photo-221537

Charakterystyczny styl
Przestrzeń biurowa bywa także dostosowywana do identyfikacji wizualnej. Wybór koloru przewodniego, nawiązanie do branży lub charakteru świadczonych usług oraz nawiązanie do korzeni przedsiębiorstwa to tylko jeden z pomysłów na kreatywną przestrzeń. Zastosowane materiały i wyposażenie odzwierciedlają wartości firmy, takie jak chociażby: transparentność działań biznesowych, budzenie inspiracji wśród pracowników, nastawienie na współpracę czy nawet realizowanie wizji klientów.

W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo posiada wiele oddziałów, wszystkie z nich są zachowane w tej samej stylistyce. Lokalne pracownie architektury wnętrz dopasowują wówczas globalne wytyczne do konkretnego wnętrza.

Szklane ściany i moda na eko
Materiały wykończeniowe oraz dobrana kolorystyka decydują o efekcie końcowym i świadczą o koncepcji danego wnętrza. Wiele firm poprzez szkło, drewno, wykładziny czy nawet tkaniny obiciowe foteli do pracy chce przekazać swoje podeście do klientów, współpracowników czy po prostu otaczającego świata. Przykładowo, drewno i znajdująca się we wnętrzu roślinność podkreślają ekologiczne nastawienie przedsiębiorstwa. Zastosowanie szkła wymaga precyzji przy montażu, co z kolei nawiązuje do rozważnego i przemyślanego sposobu prowadzenia biznesu, a możliwość zróżnicowania jego kolorystyki może symbolizować wachlarz rozwiązań i dopasowanie do potrzeb klienta.

Ciekawym przykładem przestrzeni z motywem przewodnim jest biuro skandynawskiego banku Nordea, które zostało uznane za najlepszą przestrzeń do pracy w Polsce w prestiżowym konkursie Property Design Awards. Nagrodzone biuro nawiązuje do skandynawskiego rodowodu firmy – poszczególne kondygnacje stanowią miniatury czterech nordyckich stolic.

pexels-photo-244133

W biurze jak w domu

Domowy klimat, ciepłe kolory i wszechobecna zieleń – to wszystko po to, by zespół poczuł się w biurze tak swobodnie jak w domu. Ze względu na to, że w pracy spędzamy znaczną część swojego życia, pracodawcy zabiegają o to, by zespół mógł pracować w przyjaznej atmosferze oraz komfortowych warunkach. Takie podejście jest też bardzo istotne z punktu widzenia destrukcyjnego wpływu stresu na zdrowie. Wszechobecne strefy relaksu mają na celu zniwelowanie jego negatywnych skutków i stworzenie przestrzeni sprzyjającej kreatywności i swobodnej wymianie wiedzy pomiędzy pracownikami.

Chociaż współczesne rozwiązania oferują praktycznie nieograniczone możliwości, to decydując się na motyw przewodni biura warto pomyśleć o tym, jak połączyć funkcję z estetyką. Budowanie aranżacji wnętrza wokół strefy komunikacyjnej może przecież zostać wzbogacone o ciekawą narrację, a cała przestrzeń może zostać urządzona z dbałością o każdy detal.