pexels-photo-830891

Powszechnie wiadomo, że nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennej pracy każdego z nas. Wraz z wdrażaniem najnowszych rozwiązań nie tylko zmienia się sposób wykonywania obowiązków służbowych, ale i kształt aranżacji biur. Postanowiliśmy sprawdzić, jak będą wyglądały biura przyszłości oraz jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższych latach.

Zdalne biura
Liczba pracowników zdalnych w Polsce nieustannie rośnie. Moda na wykonywanie pracy z domu rozpoczęła się wraz z rozpowszechnieniem Internetu i rozwojem najnowszych technologii. Okazjonalna praca zdalna stała się współcześnie czymś naturalnym, ale całkowite wykonywanie w taki sposób obowiązków służbowych może stać się naszą przyszłością. W wielu branżach przejście na ten model współpracy może okazać się atrakcyjny zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika.

Coworking
Chociaż praca zdalna jest rozwiązaniem cieszącym się powodzeniem wśród pracowników, to sam „rzeczywisty” kontakt z zespołem znacznie podnosi produktywność i usprawnia wykonywanie obowiązków. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej architekci uwzględniają potrzebę elastycznego współdziałania tworząc w biurach specjalne strefy współpracy, czyli coworkingu. W najbliższych latach na popularności zyskają te przestrzenie, które umożliwiają dostosowanie do zmieniających się potrzeb zespołu, zwłaszcza tych dotyczących nieplanowanych, spontanicznych spotkań pracowników z różnych działów. Takie podejście ma bowiem zaowocować w naturalną wymianę wiedzy pomiędzy ludźmi, pobudzenie kreatywności oraz wzrost energii do działania. Niektóre firmy, w tym m.in. Samsung oraz Google, już stosują podobne metody, przenosząc ekspresy do kawy i dystrybutory wody z konkretnych działów do większych miejsc spotkań, wzmagając tym samym naturalną integrację zespołu.

 

space-desk-office-hero-7065
„Hot desk” zamiast „open space”
W niektórych biurach możemy zauważyć wzrost popularności tzw. metody hot desk, czyli założenia, że pracownicy nie mają przypisanego swojego biurka, a danego dnia pracują w miejscu, które jest wolne. Ze względu na częściowy model pracy zdalnej, konieczność delegacji czy po prostu zwykłą nieobecność w pracy, bardzo często przestrzeń biura jest zapełniona jedynie w 70 proc. Zamiana modelu „open space” w „hot desk” pozwala zoptymalizować przestrzeń biura.

Nowoczesny klucz dostępu
Już samo popularne współcześnie odciskanie linii papilarnych przy wejściu do biura wydaje się krokiem milowym w rozwoju najnowszych technologii. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że przyszłościowa kontrola dostępu nawet do przeciętnego biura będzie opierała się na specjalnych zamkach elektronicznych, które będą otwierane przy pomocy smartfona.

 

pexels-photo-931887

Pomysłowa aranżacja bardzo ważna

Coraz częściej pracodawcy zdają sobie sprawę z faktu, że aranżacja biura odzwierciedla pozycję firmy na rynku i dodaje jej prestiżu. Oprócz pozytywnego wrażenia na współpracownikach, bardzo ważne jest konkurowanie o wysoko wykwalifikowaną kadrę, która z biegiem czasu staje się przyzwyczajona do wielu udogodnień. Przemyślany układ funkcjonalny, systemy opierające się na nowych technologiach (w tym również systemy klimatyzacji i odpowiedniego nawilżania powietrza), specjalne strefy relaksu czy możliwość elastycznej pracy w różnorodnych biurach to podstawowe wymagania, jakie będzie musiał spełniać pracodawca przyszłości. Popularne współcześnie sale konferencyjne z biegiem czasu mogą być zastępowane poprzez nieformalne miejsca do spotkań, wideo- lub telekonferencji. Jednym z takich rozwiązań może być tzw. pająk na sofie, czyli przeniesienie nieodłącznych zestawów telekonferencyjnych na kanapy lub do stolików kawowych. Taka zmiana podejścia ma na celu budowanie więzi z klientami i partnerami biznesowymi, jak i wewnętrzną integrację zespołu, często rozproszonego w różnych oddziałach firm.

Niezależnie od tego, jak rozwiną się nowoczesne technologie, jedno wiadomo na pewno – zarówno przemyślana aranżacja wnętrza biurowego, jak i najnowsze rozwiązania nieustannie zmieniają nasz sposób wykonywania obowiązków służbowych.