Baby room w kompleksie Łużycka Office Park

Baby room w kompleksie Łużycka Office Park

Baby room, czyli pokój przeznaczony dla matki z dzieckiem jest pomieszczeniem, które coraz częściej znajduje swoje miejsce w budynkach użyteczności publicznej. Rosnąca popularność tego rodzaju pokoi jest uwarunkowana nie tylko względami prawnymi, ale w dużej mierze także rosnącą świadomością społeczeństwa w zakresie ich potrzeb. Od niedawna takie miejsce znajduje się również na terenie Łużycka Office Park.  

 Baby room w kompleksie Łużycka Office Park znajduje się w budynku D tuż obok recepcji. Jest to specjalnie wydzielona przestrzeń, gdzie matki mogą nakarmić,  przewinąć lub uspokoić dziecko w kryzysowej sytuacji. W pokoju, oprócz wygodnej kanapy, przewijaka i przestrzeni do zabawy, znalazło się również miejsce do podgrzania posiłków z kuchenką mikrofalową oraz umywalką.

Uwzględnienie pokoju dla matki i dziecka w przestrzeni biurowca ułatwia młodym mamom powrót do aktywności zawodowej i pogodzenie pracy z życiem prywatnym. Dzięki wydzieleniu takiej przestrzeni kobiety mogą nakarmić czy przewinąć swoje dziecko, a także spędzić z nim ustawową przerwę w pracy – podkreśla Halina Gniadecka z Łużycka Office Park.

Przestrzeń dla matki z dzieckiem zgodna z przepisami

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rodzice w pracy”, na urlop związany z wychowaniem dziecka najczęściej decydują się kobiety. Dotyczy to 67 %. badanych Polek. Tyle samo kobiet wraca po urlopie macierzyńskim do poprzedniego miejsca pracy. Kodeks pracy przewiduje dla karmiących matek stosowne przerwy uzależnione od dziennego wymiaru czasu pracy. Kobietom, które pracują co najmniej cztery godziny dziennie, przysługuje 30 minut przerwy na karmienie. W przypadku kobiet, których dzienny czas pracy przekracza sześć godzin, przepisy uwzględniają dwie takie przerwy. Warto podkreślić, że jeżeli pracownica karmi piersią więcej niż jedno dziecko, może skorzystać z przerw wydłużonych do 45 minut.

Chcąc zapewnić kobietom komfortowe warunki do karmienia piersią firmy oraz biurowce coraz częściej decydują się na wydzielenie specjalnego pomieszczenia.

people-2589813_1920

W przypadku firm – w kodeksie pracy istnieje zapis – że każdy pracodawca, zatrudniający powyżej 20 kobiet na jedną zmianę, powinien urządzić pomieszczenie z miejscem do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i matek karmiących dziecko piersią. Co ważne nie ma znaczenia rodzaj wykonywanej przez nie pracy. Powierzchnia takiego pokoju nie może być mniejsza niż 8 m kw. Powinien być on również systematycznie wietrzony. Warto podkreślić, że nie jest w żaden sposób określony standard takiego pomieszczenia i wiele zależy tutaj od dobrej woli pracodawcy.

Aranżacja pokoju matki z dzieckiem

Chociaż przepisy w żaden sposób nie regulują tego, jak powinna wyglądać aranżacja takiego pomieszczenia, to urządzając je, warto uwzględnić kolorystykę, oświetlenie i izolację akustyczną przyjazną niemowlakom. Ważne, by zastosowane rozwiązania były bezpieczne dla dziecka.

Niezależnie od istniejących przepisów coraz więcej firm lub biurowców widzi potrzebę zapewnienia komfortowej przestrzeni do nakarmienia, przewinięcia dziecka czy nawet umożliwienia pracy z dzieckiem.