nr1

Chociaż praca biurowa jest najbardziej komfortowa, to długotrwałe pozostawanie w siedzącej pozycji oraz brak wystarczającej aktywności fizycznej mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia zatrudnionych. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o właściwą kondycję fizyczną pracowników.

Praca biurowa jest przeważnie postrzegana jako bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że pracując cały dzień przy biurku, warto wprowadzić do swojego grafiku zajęć odrobinę aktywności.

young-791849_1920

Pozytywne skutki aktywności fizycznej

Z raportu „Wytyczne UE dotyczące aktywności fizycznej. Zalecane działania polityczne wspierające aktywność fizyczną wpływającą pozytywnie na zdrowie” wynika, że dzięki regularnej aktywności fizycznej ciało przechodzi zmiany, które mają bezpośredni wpływ na zapobieganie lub opóźnianie występowania niektórych schorzeń. Wśród wielu pozytywnych następstw ćwiczeń fizycznych znajdują się m.in.:

– zmniejszenie ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych,
– poprawa funkcji sercowo-płucnych,
– lepsza kontrola ciśnienia tętniczego,
– zmniejszenie ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu 2,
– poprawa kontroli prawidłowej wagi ciała oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości,
– mniejsze ryzyko zachorowalności na wybrane typu nowotworów, takich jak m.in.: raka okrężnicy, prostaty lub raka piersi,
– zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania osteoporozy,
– poprawa funkcji trawiennych,
– poprawa siły oraz wytrzymałości mięśni,
– obniżenie poziomu stresu,
– zmniejszenie ryzyka depresji,
– ogólna poprawa kondycji psychicznej.

Jednym z wyzwań, jakie stoją przed pracodawcami, jest uświadamianie pracownikom, jak istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna w codziennym życiu oraz w jaki sposób można ograniczać negatywne skutki siedzącego trybu pracy.

Pracodawcy coraz częściej podejmują różnorodne działania, które mają na celu nie tylko uświadomienie pracownikom zagrożeń wynikających z siedzącego trybu życia, ale także zachęcić do podjęcia aktywności fizycznej lub regularnego kontrolowania swojego stanu zdrowia. Najczęstszymi, chociaż niejedynymi metodami jest oferowanie kart lub karnetów wstępu do obiektów sportowych, prywatnej opieki medycznej, tworzenie pracowniczych zespołów sportowych, a nawet organizowanie zajęć jogi w godzinach pracy.
blonde-1979271_1920

Aktywność fizyczną z reguły definiuje się jako dowolną formę ruchu ciała spowodowaną skurczami, w konsekwencji czego wydatek energetyczny jest wyższy niż przypadku energii spoczynkowej.  Warto podkreślić, że tak szeroka definicja aktywności fizycznej obejmuje nie tylko zajęcia sportowe, ale także codzienny ruch, również ten związany z transportem. Nic więc dziwnego, że pracodawcy nie tylko oferują swoim zespołom dofinansowanie kart sportowych czy opieki, ale także zachęcają do poruszania się do pracy rowerem. Coraz popularniejsze staje się aktualnie tworzenie miejsc parkingowych dla rowerów, specjalnych szatni i sanitariatów dla osób, które decydują się dojeżdżać do pracy ww. środkiem transportu.

bicycle-1838605_1920

Aktywność fizyczna, zdrowie, a także jakość życia są ze sobą ściśle powiązane. Osoby, które mają biurową pracę, ale poza nią zdecydowały się na zintensyfikowanie ruchu podkreślają, że zarówno ich samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne znacznie się poprawiło.