achievement-adult-agreement-1153213

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie trendy w aranżacji przestrzeni biurowych ewoluują. Siedziby firm dawno przestały już być przestrzenią potrzebną wyłącznie do wykonywania określonych czynności. Urządzenie takiej przestrzeni biurowej, która będzie nie tylko umilać codzienną pracę, ale i wspierać bądź pobudzać kreatywność użytkowników, to jeden z nadrzędnych celów przy projektowaniu biur. Architekci wnętrz proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które mają rozwijać potencjał pracowników.

Przemiana zgodna z potrzebami organizacji

Agile Workplace, czyli przestrzeń dla zespołów pracujących w tzw. zwinnych metodykach jest właśnie jednym z nowoczesnych rozwiązań ukierunkowanych na potrzeby użytkowników wnętrz biurowych. Z racji tego, że żyjemy w czasach, gdzie innowacje odgrywają kluczową rolę, na znaczeniu zyskują przestrzenie, które mogą reagować na dynamiczne zmiany biznesu. Nic więc dziwnego, że metodyka Agile Workplace jest odpowiedzią na zróżnicowane wymagania środowisk pracy, które uwzględniają już nie tylko pracę w ściśle określonych zespołach, ale są ukierunkowane na spotkania, wideo- i telekonferencje czy pracę w nieformalnej strefie, tak jak chociażby przestrzeń do relaksu.

Z jednej strony otwarta przestrzeń umożliwia pracownikom duży stopień interakcji i pozwala na swobodną, spontaniczną wymianę wiedzy, z drugiej natomiast ułatwia dopasowanie do aktualnych potrzeb, jak przykładowo wielkość zespołów projektowych. Tzw. open space jest jednocześnie uzupełniany o pomieszczenia o innym charakterze: sale konferencyjne, pokoje do pracy w skupieniu, przestrzeń do porannych, krótkich zebrań działów czy niewielkie pomieszczenia przeznaczone do wideo- i telekonferencji. Zamknięte przestrzenie pozwalają w razie potrzeby odizolować się i budują kulturę organizacyjną niewielkich zespołów. Dopiero takie połączenie różnorodnych funkcji w pełni umożliwia reagowanie na potrzeby przedsiębiorstwa, a pracownikom pozwala balansować pomiędzy sposobami funkcjonowania w danej organizacji.

rawpixel-570911-unsplash

Chcesz stworzyć komfortowe miejsce pracy? – Zapytaj pracownika

Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem stają się warsztaty, podczas których pracownicy mają możliwość wyrazić swoje zdanie na temat tego, jak widzą komfortową przestrzeń do pracy. Wiele firm decyduje się na przeprowadzenie ich tuż przed przystąpieniem do prac

projektowych, pokazując jednocześnie, że to z myślą o zespole przeprowadzane są zmiany aranżacyjne. Otrzymanie informacji od pracowników o sposobach wykonywania zawodowych obowiązków i potrzebach wynikających z charakteru lub czasu pracy z pewnością przyniesie pozytywny rezultat i umożliwi stworzenie komfortowej przestrzeni biurowej.

Aranżowanie biura ukierunkowanego na potrzeby użytkowników w sprzyja także budowaniu przyjaznego wizerunku pracodawcy, a w dłuższej perspektywie pomaga budować wzajemne zaufanie, usprawnia komunikację zespołu, a także całej firmy.