inbal-marilli-3425

Znajomość języków obcych, zaangażowanie, odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole oraz świadomość własnych wad i zalet – to według badania przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlową oraz firmę EY najważniejsze cechy pożądane przez pracodawców.

Jaki jest idealny pracownik?

Wynik przeprowadzonego badania ujawnił, że dla pracodawców najistotniejsze u pracownika okazują się być kompetencje interpersonalne i osobiste. Pośród nich najczęściej wymienia się: kreatywność rozumianą jako sposób znajdowania nieszablonowych rozwiązań, elastyczność, czyli łatwość w nawiązywaniu kontaktów, oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Ważna jest również pasja oraz zaangażowanie nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Na rozmowach kwalifikacyjnych często poruszana jest ta kwestia, ponieważ podkreśla potencjał kandydata i jego zdolność do zaangażowania oraz poświęcenia. Poza tym istotna jest także praktyczna wiedza kandydata. Według analizy pracodawcy są zainteresowani absolwentami, którzy posiadają już praktykę, zapewniającą im start w nowej firmie. Dzięki niej łatwiej wdrożą się w swoje obowiązki i nie będą musieli uczyć się wszystkiego od podstaw. Ankietowani pracodawcy zwrócili także uwagę na różnego rodzaju programy umożliwiające wyjazdy zagraniczne, pozwalające wykształcić umiejętności pracy z osobami z różnych krajów i kultur oraz szkolić umiejętności językowe.

W kilkuetapowym procesie rekrutacyjnym pod lupę brane są również intelektualne i akademickie kompetencje, a także aktywny udział kandydata w stażach, kursach oraz szkoleniach. Jeśli chodzi o inne kryteria, to respondenci na ogół małe znaczenie przypisują typowi ukończonej uczelni, natomiast wyższe – ukończonemu kierunkowi studiów i poziomowi wykształcenia.

Przepis na dobre CV

Poprawnie napisane CV powinno składać się z kilku elementów, tworzących razem spójną całość. Należy wyróżnić podstawowe informacje tj.: dane osobowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Pisząc CV najlepiej użyć standardowej czcionki, warto także zostawić białe tło – pracodawcy często drukują aplikacje. Aby twój życiorys wyróżniał się w stosie wszystkich CV, można pomyśleć o dodaniu graficznych elementów – oczywiście z zachowaniem umiaru – ponieważ to zawartość CV ma wzbudzić zainteresowanie, a nie elementy graficzne. Pamiętaj również o odpowiednim formacie pliku przed wysłaniem, aby na każdym sprzęcie wyglądał identycznie (odpowiedni powinien być .pdf).

Lepiej nie kłamać

Wszystkie informacje zawarte w CV dotrą do potencjalnego pracodawcy, dlatego muszą być zgodne z prawdą. Pisząc o wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym warto zacząć od pozycji najbardziej aktualnych. Dobrze jest dokładnie wypunktować zakres swoich obowiązków i okres trwania poprzedniej pracy. Kandydat musi liczyć się z myślą, że jego doświadczenie, predyspozycje i umiejętności zostaną poddane wnikliwej weryfikacji, analizie i ocenie, przez osobę rekrutującą, a potem przyszłego pracodawcę. Nie warto więc upiększać swojego życiorysu, ponieważ wszystkie informacje mogą zostać sprawdzone.